Poradniki Eksperta

Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie?


Każdy sprzęt elektroniczny, aby poprawnie funkcjonować wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Nie inaczej jest z laptopem, a dokładniej mówiąc – jego klawiaturą, ekranem oraz obudową. Urządzenie w dużej części wykonane jest z tworzyw sztucznych, co – w połączeniu z mikrotarciem – prowadzi do pojawienia się niezrównoważonego ładunku elektrycznego i w konsekwencji, przyciągania kurzu. Kurz, drobiny jedzenia oraz inne treści, które dostają się pomiędzy przyciski, z biegiem czasu uniemożliwiają normalne użytkowanie urządzenia. Utrudniają pisanie, niejednokrotnie całkowicie blokując wciskanie klawiszy. Oprócz kwestii technicznych, zalegający w klawiaturze brud to także sprawa estetyki oraz higieny. Klejące się i brudne przyciski są siedliskiem bakterii, które po przyklejeniu się roznosimy potem na swoich dłoniach. Z kolei brudny ekran z tłustymi śladami po palcach czy przyschniętymi kropelkami napojów, pogarsza jakość obrazu. O tym więc, że laptopy wymagają częstego i dokładnego czyszczenia, nie ma co dyskutować. Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie i w jaki sposób usunąć brud z ekranu oraz obudowy? Nie są to czynności skomplikowane, ale warto przestrzegać kilku zasad.Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie


Czym czyścić klawiaturę laptopa, obudowę i ekran?


Przede wszystkim pamiętaj, że czyszczenie całego laptopa musi odbywać się regularnie, ponieważ urządzenie przez cały czas przyciąga kurz. Nawet jeśli dbasz o higienę i unikasz jedzenia nad komputerem, zanieczyszczenia zawsze będą się zbierać. Im częściej będziesz czyścić sprzęt, tym łatwiejszy i krótszy będzie cały proces. Miej też na uwadze, że czyszczenie zawsze powinno być przeprowadzane na wyłączonym urządzeniu.


Zdecydowanie najlepiej jest sięgać po sprawdzone, profesjonalne środki czyszczące, które – w zależności od przeznaczenia – będą miały postać płynu, sprayu czy pianki. W sklepach znajdziesz także specjalne chusteczki czyszczące oraz gumy i żele. Zwykle bazą tych produktów jest izopropanol, który wykazuje obojętne działanie na większość tworzyw sztucznych i przez to znajduje szerokie zastosowanie w czyszczeniu urządzeń optycznych, głowic magnetycznych, napędów dyskowych, a także domowej i profesjonalnej elektroniki.


Do czyszczenia laptopa potrzebujesz także delikatnej ściereczki, najlepiej z mikrofibry lub miękkiej bawełny, patyczków kosmetycznych oraz sprężonego powietrza.Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie – krok po kroku


Czyszczenie laptopa zacznij od klawiatury, kierując się zasadą, że sprzątanie rozpocząć należy od środka na zewnątrz, by potem niepotrzebnie nie wykonywać tej samej pracy (na przykład, kiedy kurz spod klawiszy wybrudzi już wyczyszczoną obudowę).


Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie? Najpierw, trzymając urządzenie pochyło, delikatnie opukaj przyciski palcami. Pozbędziesz się w ten sposób drobinek, które zalegają na samych obrzeżach klawiszy i łatwo mogą wypaść. Potem, posługując się pędzlem z długim włosiem lub patyczkami kosmetycznymi lekko nasączonymi preparatem czyszczącym, wyczyść szczeliny pomiędzy przyciskami. Na tym etapie możesz też posłużyć się sprężonym powietrzem, które wydmuchnie drobiny spod klawiszy. Dysza powinna być trzymana w taki sposób, by nie wdmuchiwać treści głębiej. Czynność tę należy powtórzyć kilkakrotnie (najlepiej od jednej strony klawiatury do drugiej), aż do uzyskania zadowalającego efektu. Ostatnim etapem jest przetarcie całości ściereczką z preparatem czyszczącym na bazie izopropylu, który usunie tłuste ślady po palcach.


Istnieją także tzw. domowe sposoby na to, jak wyczyścić klawiaturę laptopa. Na przykład zamiast sprężonego powietrza, możesz wykorzystać chłodny nawiew suszarki do włosów. Jeśli masz suszarkę tylko z ciepłym nadmuchem, pamiętaj by korzystać z niej tylko przez chwilę, żeby nie nagrzać klawiatury. Inną domową metodą jest wykorzystanie taśmy klejącej, której kawałki możesz wkładać pod klawisze i w ten sposób usuwać znajdujące się tam drobiny. Jest to jednak znacznie mniej efektywne niż wykorzystanie specjalnie do tego przeznaczonych gum.


Już wiesz, jak wyczyścić klawiaturę laptopa – przejdźmy do ekranu i obudowy.


Czyszczenie ekranu i obudowy


Są to czynności dużo prostsze i mniej czasochłonne w porównaniu do usuwania zanieczyszczań z klawiatury. Wyczyszczenie ekranu wymaga zwykle przetarcia go ściereczką antystatyczną o miękkiej fakturze (by nie spowodować zarysowania delikatnej powłoki ekranu), nasączoną preparatem do sprzętu elektronicznego. Preparaty czyszczące nakładaj na ściereczkę – nigdy bezpośrednio na ekran, by ściekając nie dostały się tam, gdzie nie powinny. Pamiętaj, że do czyszczenia ekranu nie wolno używać środków na bazie acetonu czy amoniaku, które mogą uszkodzić powłokę ekranu. Nie dociskaj mocno ściereczki do powierzchni monitora, a lekkimi, kolistymi ruchami przecieraj zabrudzenia.


Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie


Na koniec, zamknij laptopa i przetrzyj obudowę, sprawdzając wszelkie otwory wentylacyjne, a także okolice nóżek, przy których często gromadzi się kurz. Na tym etapie możesz pozwolić sobie na większą swobodę, ale pamiętaj, że obudowa laptopa i jej powłoka również mogą być delikatne, a nie warto podczas czyszczenia przysporzyć urządzeniu nieestetycznych rys.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert