Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie i komputerze stacjonarnym?

 2022-09-22 

Każdy sprzęt elektroniczny, aby poprawnie funkcjonować wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie i w jaki sposób usunąć brud z ekranu oraz obudowy? Nie są to czynności skomplikowane, ale warto przestrzegać kilku zasad.

Czym czyścić klawiaturę laptopa, obudowę i ekran?


Przede wszystkim pamiętaj, że czyszczenie całego laptopa musi odbywać się regularnie, ponieważ urządzenie przez cały czas przyciąga kurz. Nawet jeśli dbasz o higienę i unikasz jedzenia nad komputerem, zanieczyszczenia zawsze będą się zbierać. Im częściej będziesz czyścić sprzęt, tym łatwiejszy i krótszy będzie cały proces. Miej też na uwadze, że czyszczenie zawsze powinno być przeprowadzane na wyłączonym urządzeniu.


Zdecydowanie najlepiej jest sięgać po sprawdzone, profesjonalne środki czyszczące, które – w zależności od przeznaczenia – będą miały postać płynu, sprayu czy pianki. W sklepach znajdziesz także specjalne chusteczki czyszczące oraz gumy i żele. Zwykle bazą tych produktów jest izopropanol, który wykazuje obojętne działanie na większość tworzyw sztucznych i przez to znajduje szerokie zastosowanie w czyszczeniu urządzeń optycznych, głowic magnetycznych, napędów dyskowych, a także domowej i profesjonalnej elektroniki.


Do czyszczenia laptopa potrzebujesz także delikatnej ściereczki, najlepiej z mikrofibry lub miękkiej bawełny, patyczków kosmetycznych oraz sprężonego powietrza. Wśród akcesoriów, które także będą przydatne, są m.in.: różnego rodzaju gąbeczki, a także specjalne żele, które dosłownie wciska się w szczeliny klawiatury, a wszelkie okruszki, kurz oraz inne zabrudzenia, przyklejają się do klejącej powierzchni żelu.

Sprężone powietrze w naszej ofercie:

Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie – krok po kroku


Czyszczenie laptopa zacznij od klawiatury, kierując się zasadą, że sprzątanie rozpocząć należy od środka na zewnątrz, by potem niepotrzebnie nie wykonywać tej samej pracy (na przykład, kiedy kurz spod klawiszy wybrudzi już wyczyszczoną obudowę).


Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie? Najpierw, trzymając urządzenie pochyło, delikatnie opukaj przyciski palcami. Pozbędziesz się w ten sposób drobinek, które zalegają na samych obrzeżach klawiszy i łatwo mogą wypaść. Potem, posługując się pędzlem z długim włosiem lub patyczkami kosmetycznymi lekko nasączonymi preparatem czyszczącym, wyczyść szczeliny pomiędzy przyciskami. Jest to zadanie już bardziej czasochłonne i wymagające precyzji, ale przynoszące najlepszy skutek. 


Na tym etapie możesz też posłużyć się sprężonym powietrzem, które wydmuchnie drobiny spod klawiszy. Dysza powinna być trzymana w taki sposób, by nie wdmuchiwać treści głębiej. Czynność tę należy powtórzyć kilkakrotnie (najlepiej od jednej strony klawiatury do drugiej), aż do uzyskania zadowalającego efektu. To rozwiązanie sprawdzi się zdecydowanie lepiej, niż zwykłe dmuchanie w szczeliny. Ostatnim etapem jest przetarcie ściereczką z preparatem czyszczącym na bazie izopropylu, który usunie tłuste ślady po palcach. Pamiętaj, by zbyt nie naciskać i wykonywać czynność delikatnymi ruchami.


Istnieją także tzw. domowe sposoby na to, jak wyczyścić klawiaturę laptopa. Na przykład zamiast sprężonego powietrza, możesz wykorzystać chłodny nawiew suszarki do włosów. Jeśli masz suszarkę tylko z ciepłym nadmuchem, pamiętaj by korzystać z niej tylko przez chwilę, żeby nie nagrzać klawiatury. Inną domową metodą jest wykorzystanie taśmy klejącej, której kawałki możesz wkładać pod klawisze i w ten sposób usuwać znajdujące się tam drobiny. Jest to jednak znacznie mniej efektywne niż wykorzystanie specjalnie do tego przeznaczonych gum.


Już wiesz, jak wyczyścić klawiaturę laptopa – przejdźmy do ekranu i obudowy.

Czyszczenie ekranu i obudowy

Są to czynności dużo prostsze i mniej czasochłonne w porównaniu do usuwania zanieczyszczań z klawiatury. Wyczyszczenie ekranu wymaga zwykle przetarcia go ściereczką antystatyczną o miękkiej fakturze (by nie spowodować zarysowania delikatnej powłoki ekranu), nasączoną preparatem do sprzętu elektronicznego. Preparaty czyszczące nakładaj na ściereczkę – nigdy bezpośrednio na ekran, by ściekając nie dostały się tam, gdzie nie powinny. Pamiętaj, że do czyszczenia ekranu nie wolno używać środków na bazie acetonu czy amoniaku, które mogą uszkodzić powłokę ekranu. Nie dociskaj mocno ściereczki do powierzchni monitora, a lekkimi, kolistymi ruchami przecieraj zabrudzenia

Na koniec, zamknij laptopa i przetrzyj obudowę, sprawdzając wszelkie otwory wentylacyjne, a także okolice nóżek, przy których często gromadzi się kurz. Na tym etapie możesz pozwolić sobie na większą swobodę, ale pamiętaj, że obudowa laptopa i jej powłoka również mogą być delikatne, a nie warto podczas czyszczenia przysporzyć urządzeniu nieestetycznych rys.

Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie

Jak wyczyścić klawiaturę mechaniczną?

Klawiatura mechaniczna wymagać może znacznie częstszego czyszczenia, niż klawiatura laptopa. Wynika to z jej budowy i szerszych szczelin, do których dostają się nawet większe zabrudzenia. Szczególnie szybko klawiatura taka ulega zabrudzeniu, jeśli użytkownik regularnie konsumuje posiłki podczas gry, czy oglądania filmów. Wpadające drobiny stają się pożywką dla bakterii, ale także zaczynają niekorzystnie wpływać na działanie klawiatury. Oprócz tego, zalegający kurz jest bardzo nieestetyczny i sprawia, że nawet atrakcyjne, wielobarwne podświetlenie klawiatury nie prezentuje się tak imponująco, jak powinno. Jeśli przyciski wciskają się z trudem lub wcale, to znak, że klawiatura zdecydowanie wymaga dogłębnego czyszczenia.


Jak wyczyścić klawiaturę komputera stacjonarnego? Zadanie to wykonujemy w podobny sposób, co w przypadku laptopa. Przydadzą się podobne akcesoria: ściereczka, sprężone powietrze, pędzelek – tym razem z nieco dłuższym włosiem, które dostanie się w głębsze szczeliny. Unikajmy korzystania z płatków kosmetycznych czy waty, bo produkty te bardzo łatwo się rwą podczas czyszczenia. Wystarczy lekko zaczepić o wystający element, by strzępki waty zalegały w szparach sprzętu, stając się kolejnym problemem do usunięcia.


Czyszczenie klawiatury mechanicznej wykonujemy oczywiście na wyłączonym sprzęcie, odłączonym od źródła zasilania. Warto ustawić klawiaturę w pozycji bocznej, opierając ją na stole, i delikatnie opukując palcami pozbyć się największych drobin. Należy pamiętać, by niepotrzebnie nie obracać klawiatury, by brudu zgromadzonego już w jednym miejscu nie przemieszczać pomiędzy przyciskami. Następnie możemy skorzystać ze sprężonego powietrza i pędzelka, delikatnie usuwając zabrudzenia. Jeśli kurz mocno przywarł do przycisków, szczególnie z boków, należy je oczyścić – dobrze tu sprawdzają się patyczki kosmetyczne. Kolejny etap jest już prostszy i polega na ogólnym oczyszczeniu sprzętu. Jak umyć klawiaturę? Należy użyć ściereczki nasączonej produktem na bazie izopropanolu lub wykorzystać do tego już gotowych wilgotnych chusteczek do czyszczenia elektroniki.


Niestety, są także sytuacje, w których dogłębne czyszczenie klawiatury wymaga zdejmowania przycisków jeden po drugim. To zazwyczaj jest bardziej czasochłonne zajęcie. Warto mieć dodatkowo pod ręką na przykład śrubokręt, który to ułatwi. Na szczęście, niektórzy producenci już zwracają uwagę na to, by ich produkty były nie tylko wygodne w użytkowaniu, piękne i funkcjonalne, ale także łatwe w czyszczeniu. Przykładem są choćby klawiatury GK950 marki Mad Dog, które są dostępne w zestawie z keycap removerem. Rozwiązanie to ułatwia zdjęcie klawiszy w celu dokładnego umycia klawiatury. Teraz już wiesz, jak wyczyścić klawiaturę, zatem dbaj o nią, aby długo służyła. 

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756