Poradniki Eksperta

Płyta indukcyjna czy gazowa - którą wybrać?

Kuchenka jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdej kuchni. Nie ma tutaj znaczenia, czy lubimy i potrafimy gotować. Od lat trwa już starcie pomiędzy kuchenką gazową a płytą indukcyjną - która z nich jest wygodniejsza w codziennym użytkowaniu i ma więcej funkcji? Która jest bardziej oszczędna? Dowiedz się, czym różni się płyta indukcyjna od gazowej oraz które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku. Płyta indukcyjna a gazowa - porównanie cech i parametrów


Płyta indukcyjna zdecydowanie cieszy się większą popularnością niż gazowa. Jednak czy słusznie? Płyty indukcyjne są przede wszystkim bezpieczne w codziennym użytkowaniu, bo ryzyko oparzenia się jest naprawdę niskie - nie posiadają klasycznych palników, nagrzewają się jedynie pola. Większość płyt indukcyjnych odcina dopływ prądu gdy tylko naczynie zostanie zdjęte - to również zapewnia nam bezpieczeństwo. Warto wspomnieć także o tym, że gotowanie na płycie indukcyjnej jest szybsze niż w przypadku płyt gazowych czy ceramicznych. 


Płyty gazowe otrzymują ciepło w wyniku spalania gazu, który wydobywa się z palników. Płyty indukcyjne z kolei wykorzystują w tym celu zjawisko indukcji elektromagnetycznej, które powstaje na skutek zmian strumienia pola magnetycznego. Nowoczesne płyty gazowe są dostępne na rynku w wersjach o wyższej mocy niż ma to miejsce w przypadku starszych kuchenek, nie jest więc prawdą, że płyty indukcyjne są lepsze. Płyty gazowe wybierane są przede wszystkim przez miłośników płyt klasycznych. Wiele osób twierdzi, że jedzenie smakuje lepiej z kuchenki gazowej. 


Sprawdź również:

Płyta gazowa bez płomieni – wady i zalety

Montaż płyty gazowej krok po kroku

Płyta gazowa 5-palnikowa – ranking 

Która płyta zużywa mniej energii - gazowa czy indukcyjna? Koszty i ceny


Wokół płyty indukcyjnej narosło wiele nieprawdziwych informacji, m.in. dotyczących poboru mocy. Zmiana kuchenki gazowej na indukcyjną, choć wiąże się z niemałym wydatkiem, w przyszłości zapewnia nam znacznie mniejsze koszty. Szacuje się, że średni pobór energii kuchenki indukcyjnej wynosi ok. 0,098 kWh, z kolei średni pobór gazu w kuchence gazowej - 0,03 m3. Zagotowanie wody na płycie indukcyjnej pozwoliłoby więc zaoszczędzić 5 groszy. 


Jeśli chodzi o koszt zakupu - płytę gazową możemy nabyć już w cenie 300 złotych, z kolei ceny płyt indukcyjnych zaczynają się od około 1000 złotych. Płyty gazowe są zdecydowanie najtańszą opcją, rozwiązaniem pośrednim - pomiędzy  indukcją a gazem jest płyta ceramiczna.  


Dla kogo płyta indukcyjna, a dla kogo gazowa?


Płyta indukcyjna czy gazowa? Od lat trwa już starcie pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami. Mówi się, że płyta gazowa została przeznaczona dla tych, którzy preferują klasyczne rozwiązania. Nie zawsze wpisuje się w nowoczesne wnętrze, jej cena jest również niższa. Jeśli więc zależy nam na możliwie jak najmniejszym wydatku, będzie dobrym rozwiązaniem. Warto jednak myśleć przyszłościowo oraz wziąć pod uwagę rachunki, które będziemy płacić przez kolejne lata. 


Nad zakupem płyty indukcyjnej bez wątpienia powinny zastanowić się osoby, które nie posiadają w swoich domach przyłącza gazowego. W takiej sytuacji pozostają dwa rozwiązania - kuchenka elektryczna bądź właśnie indukcyjna. Nierzadko wybór tej drugiej okazuje się bardziej opłacalny, choć wymaga nieco większego wydatku, to w dłuższej perspektywie przynosi więcej korzyści. Płyty gazowo-indukcyjne w naszej ofercie:

Płyta gazowo-indukcyjna - czy to dobre rozwiązanie?


Płyty gazowo-indukcyjne to urządzenia 2w1 dla osób niezdecydowanych. Wyposażone są zarówno w indukcyjne strefy grzejne, jak i palniki gazowe. Możemy więc dowolnie wybrać źródło energii według naszych potrzeb. To kompaktowe i optymalne rozwiązanie, które stanowi połączenie wydajności, oszczędności, wygody i designu. Niegdyś montowało się dwie niewielkie płyty obok siebie - jedną dwupalnikową płytę gazową, a obok niewielką płytę indukcyjną. Płyta gazowo-indukcyjna jest odpowiedzią na nasze potrzeby.


Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy rezygnować z tego, co lubimy. Nie musimy również wybierać pomiędzy dwoma płytami. Płyty gazowo-indukcyjne są dostępne na rynku w różnych konfiguracjach, rozmiarach oraz z różnymi funkcjami. Bez problemu możemy więc znaleźć rozwiązanie odpowiadające naszym potrzebom i indywidualnym preferencjom.


Płyta gazowo-indukcyjna jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem i nie ma w tym nic dziwnego. Trudno porównać gaz do indukcji - o ile indukcja jest bezpieczniejsza i wygodniejsza, nie zagwarantuje nam takiego smaku gotowanych potraw jak gaz. Zmniejszanie mocy w przypadku gazu również jest dokładniejsze i wygodniejsze, jeśli więc nie musimy rezygnować z któregoś udogodnienia - nie powinniśmy tego robić.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756