Poradniki Eksperta

Silnik inwerterowy w pralce – dlaczego go potrzebujesz?


Prosta pralka „Frania” przeszła przez lata rewolucję techniczną. We współczesnych „automatach” stosuje się wiele podzespołów elektronicznych, takich jak: programatory, czujniki temperatury, poziomu wody, prędkości wirowania, położenia wirnika, blokady i zamknięcia drzwi, zawory elektromagnetyczne dopływu wody, grzałki i wiele innych elementów. Najważniejszym podzespołem w pralce jest jednak silnik elektryczny. Od jego konstrukcji zależy moc pralki, a od zastosowanego sterownika, możliwość sterowania obrotami bębna. Najnowszej generacji silniki indukcyjne ze sterowaniem inwerterowym, nazywane są potocznie silnikami inwerterowymi. W poradniku wyjaśniamy, jakie zalety ma silnik inwerterowy w pralce?silnik inwerterowy w pralce


Silnik inwerterowy w pralce – co to znaczy? 


Jednym z najważniejszych elementów pralki jest silnik elektryczny, który zamienia energię elektryczną na mechaniczną, obracając bębnem pralki. Pracuje on w trudnych warunkach, gdyż musi wielokrotnie nim obracać w przód lub w tył, z różną prędkością. W zależności od programu pralki, zmienia się prędkość obrotów, od najmniejszych w czasie prania, do największych przy odwirowywaniu. Pobór mocy przez silnik jest zmienny. Największy występuje w momencie rozruchu silnika i przy pokonywaniu bezwładności bębna wypełnionego praniem i wodą. Aby pralki były funkcjonalne i energooszczędne, konieczna jest optymalizacja zużycia energii, a także zwiększenie trwałości silnika. W tym celu, stosuje się sterownik nazywany inwerterem.


Sprawdź również: Pralka z silnikiem inwerterowym - ranking [TOP10]


silnik inwerterowy w pralce


Co to jest silnik inwerterowy?


Najkrótsza definicja inwertera (z angielskiego: invert, znaczy zmieniać, odwracać) mówi, że jest to urządzenie elektryczne, zamieniające prąd lub napięcie stałe DC na prąd lub napięcie przemienne AC, o stałej lub regulowanej częstotliwości wyjściowej, co umożliwia sterowanie obrotami silnika elektrycznego. Pralki z silnikiem inwerterowym charakteryzują się:


  • zmniejszonym zużyciem energii i zwiększoną wydajnością;
  • zapewnienie tzw. miękkiego startu, przy którym pobór mocy jest zmniejszony;
  • trwałością, gdyż brak w nich szybko zużywających się elementów (np. szczotki);
  • niskim poziomem głośności;
  • tłumieniem wibracji i wstrząsów, co wydłuża czas pracy łożyska;
  • możliwością wirowania bębna z dużymi prędkościami nawet do 2000 obr/min, co powoduje, że pranie po odwirowaniu jest prawie suche.Układ elektroniczny inwertera tak dobiera warunki pracy silnika, aby w każdej chwili zapewnić mu optymalne warunki działania, przy zmniejszonym zużyciu energii. Czujniki obrotów silnika oraz chwilowego pomiaru prądu uzwojeń, dostarczają pełnej informacji o aktualnych warunkach pracy. Najlepsze inwertery potrafią korygować warunki pracy silnika przy rozpędzaniu, hamowaniu i zmianach obciążenia, z uwzględnieniem bezwładności napędu oraz zapewniają stabilizację prędkości obrotowej.


silnik inwererowy w pralce


Pralka – silnik inwerterowy czy indukcyjny?


W pralkach stosuje się kilka rodzajów silników elektrycznych. Najtańszymi silnikami indukcyjnymi asynchronicznymi, są silniki komutatorowe, które dostarczają prąd za pomocą szczotek, które się zużywają, a praca silnika jest głośna. Napęd z silnika na bęben jest przenoszony za pomocą przekładni pasowej. Pralki z takimi silnikami mogą osiągać prędkość wirowania do 800 obr./min. Popularnymi silnikami indukcyjnymi są także klatkowe (rdzeń wirnika ma kształt klatki), które są bardzo trwałe i zużywają się w nich jedynie łożyska.


Najnowszej generacji są silniki indukcyjne bezszczotkowe BLDC (Brush Less Direct-Current), w których zamiast szczotek, zastosowano elektrycznie sterowany komutator. Cewki są nieruchome, a magnesy znajdują się na wirniku. Brak przekazywania prądu do części ruchomych przez styki, eliminuje iskrzenie i zużywanie się szczotek. Dodatkowo konstrukcja silników BLDC, umożliwia zastosowanie szczelniejszych obudów, gdyż ciepło z cewek może być odprowadzane bezpośrednio przez obudowę, co eliminuje konieczność zapewnienia dodatkowej cyrkulacji powietrza do chłodzenia silnika. Bęben jest mocowany bezpośrednio na wale silnika. Bardzo dobre wyważenie napędu silnika sprawia, że pralka nie wpada w wibracje i pracuje bardzo cicho, a dodatkowo łożysko silnika znaczne wolniej się zużywa (10 lat gwarancji). Można uzyskać bardzo duże obroty w czasie wirowania od 1600 do 2000 obr./min.


Jeśli chcesz szybko porównać parametry różnych pralek, skorzystaj z danych etykiety energetycznej. Dowiesz się o klasie energetycznej (inwerterowe najwyższa klasa A), głośności oraz zużyciu energii, podawanej w kW. Klasa energetyczna A pralki, pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną.

 

Jak pierze silnik inwerterowy w pralce?


Silnik inwerterowy w pralce ma dużo programów prania (nawet 14-15). Ruch rewersowy bębna pomaga rozpuścić proszek lub płyn do prania i wymieszać dokładnie roztwór z praniem. Możliwe jest pranie delikatnych tkanin, bez obawy o ich zniszczenie. Dzięki precyzyjnemu doborowi obrotów, w zależności od rodzaju materiału i praniu przy użyciu pary, zapobiega się gnieceniu ubrań, dzięki czemu są łatwiejsze do prasowania. Czasami wystarczy nawet powiesić koszulę na wieszaku bez konieczności użycia żelazka. Jeśli chcemy szybko wysuszyć bieliznę, przy maksymalnych obrotach wirowania, wyjmiemy ją z pralki prawie suchą. Do ustalania programów prania, wygodne jest stosowanie aplikacji na smartfonie, co umożliwiają najnowsze modele.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert