Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

CMYK a RGB – czym się różnią?

 2023-07-27 

CMYK a RGB, czy są różne czy może zbieżne? Są to standardy wśród wszystkich systemów kolorów – te dwa modele służą konkretnym celom i mają fundamentalne różnice do zrozumienia. Najważniejszą różnicą w tych trybach kolorów jest to, że RGB służy do wyświetlania na ekranach elektronicznych, podczas gdy CMYK służy do drukowania zdjęcia.

Co to jest RGB?

RGB oznacza czerwony, zielony, niebieski i jest trybem kolorów dla ekranów komputera, telewizorów, smartfonów i innych. RGB ma szerszą gamę (zakres kolorów) niż CMYK i obejmuje jasne, nasycone i fluorescencyjne kolory. Wszystkie obrazy RGB muszą ostatecznie zostać przekonwertowane na CMYK, aby można je było wydrukować. RGB to addytywny system kolorów, który wykorzystuje światło emitowane z ekranu lub projekcji. Zaczyna się od podstawy czystej czerni, gdy nie ma światła, i daje czystą biel, gdy wszystkie kolory są połączone z pełną intensywnością. Każdy kolor ma poziom jasności od 0 do 255, co oznacza, że istnieje 256 poziomów każdego z trzech kolorów (czerwonego, zielonego i niebieskiego), które można łączyć ze sobą w celu utworzenia koloru w widmie między czarnym a białym. Oznacza to, że w trybie kolorów RGB jest ponad szesnaście milionów możliwych kolorów.


Na przykład wartość RGB dla koloru czarnego, to:


  • R: 0, G: 0, B: 0 - oznacza to, że jest 0 proc. światła czerwonego, 0 proc. światła zielonego i 0 proc. światła niebieskiego. Innymi słowy, istnieje całkowity brak światła, co skutkuje czernią.


Aby stworzyć kolor biały, trzeba wprowadzić wartości:

  • R: 255, G: 255, B: 255 - jest to najwyższa możliwa wartość każdego koloru, co oznacza, że czerwone, zielone i niebieskie światła są w 100 proc. jasne, co daje maksymalną obecność światła: białe.

Drukarki w naszej ofercie:

Jak działa RGB?

Ekran, na którym czytasz ten artykuł, składa się z setek pikseli. Te piksele łączą się, aby wyświetlać słowa i obrazy, które widzisz. Wszystko, co jest zaprojektowane na ekran, od smartwatcha po najpotężniejsze wyświetlacze stadionowe, powinno być zaprojektowane w trybie kolorów RGB. Ekrany wyświetlają obrazy z setkami pikseli. Każdy z tych pikseli, ma trzy subpiksele: światło czerwone, światło zielone i światło niebieskie. Te subpiksele świecą z różną intensywnością w zależności od koloru, jaki ostatecznie wyświetla piksel, aby uzyskać wynik na czarnym monitorze.

Co to jest CMYK?

CMYK to proces koloru używany do drukowania, zwłaszcza w przypadku obrazów fotorealistycznych i tych z dużą ilością kolorów. Tusze są półprzezroczyste i mieszają się ze sobą, tworząc gamę kolorów. Jest on oparty na modelu CMYK, w którym barwy podstawowe to cyjan, magenta i żółty. W świecie druku, CMYK jest również znany jako „proces 4-kolorowy”. Ze względu na przezroczystość atramentów, pełna kombinacja C+M+Y nie jest wystarczająco ciemna. Czarny atrament jest używany dla czwartego koloru, reprezentowanego przez K.


CMYK wykorzystuje kolory subtraktywne, a nie addytywne. Dodawanie kolorów w trybie CMYK, ma odwrotny wpływ na wynik niż RGB; im więcej dodanych kolorów, tym ciemniejsze wyniki. Dlatego kolory są usuwane lub odejmowane, aby uzyskać jasny efekt.


Wartości CMYK są mierzone w procentach. Aby kolor CMYK był biały, należy wprowadzić do programu projektowego wartości:


  • C: 100 proc., M: 100 proc., Y: 100 proc., K: 100 proc.  -w przeciwieństwie do RGB ustawienie CMY na 0 proc. i K na 100 proc., nie stworzy najciemniejszej możliwej czerni.

Aby stworzyć „prawdziwą” czerń, należy wprowadzić następujące wartości:

  • C: 75 proc., M: 68 proc., Y: 67 proc., K: 90 proc. - nazywa się to „głęboką czernią” lub „czernią Photoshopa” i jest znacznie bardziej czystą czernią, ponieważ pochłania najwięcej światła.

Jak działa CMYK?

CMYK służy do reprodukcji obrazów fotograficznych i fotorealistycznych. Tego typu obrazy, mają subtelne połączenia, gradienty i szczegóły. Jak więc CMYK to robi, z zaledwie 4 kolorami? Tutaj wkraczają półtony, czyli po prostu małe kropki, które tworzą złudzenie optyczne. Jeśli przyjrzysz się bardzo uważnie jakiemukolwiek magazynowi lub przedmiotowi drukowanemu, zobaczysz wzory półtonów. Dither to inna forma półtonów, która wykorzystuje małe kropki o tym samym rozmiarze w losowym wzorze (inaczej modulowanym częstotliwościowo), aby uzyskać naturalny wygląd tonów ciągłych.

Jak konwertować obraz RGB na CMYK do druku?

Jeśli drukujesz w domu, Twoja drukarka powinna automatycznie wykonać konwersję za Ciebie. Obraz można zmienić z jego oryginalnego trybu (tryb źródłowy), na inny tryb (tryb docelowy). Wybór innego trybu kolorów dla obrazu, powoduje trwałą zmianę wartości kolorów obrazu. Na przykład podczas konwertowania obrazu RGB do trybu CMYK, wartości kolorów RGB spoza gamy CMYK są dostosowywane tak, aby mieściły się w gamie. W rezultacie, niektóre dane obrazu mogą zostać utracone i nie będzie można ich odzyskać, jeśli przekonwertujesz obraz z CMYK z powrotem na RGB. Podczas projektowania, największym błędem jaki możesz popełnić, jest zapomnienie o przekonwertowaniu na odpowiedni tryb kolorów dla swojego projektu. Jeśli zapomnisz tego zrobić, kolory ostatecznie mogą wydawać się wyblakłe lub zbyt żywe.

CMYK a RGB – co wybrać?

Nie ma wyboru pomiędzy CMYK a RGB, gdyż są to dwa odrębne procesy koloru i każdy z nich służy czemuś innemu. Jednak różnica między trybami kolorów jest czymś więcej, niż tylko zabawnym faktem, podczas gdy niewiedza o różnicy, może wpłynąć na Twój projekt graficzny lub go zepsuć.

Drukarki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756