Poradniki Eksperta

Jak podzielić monitor na dwa ekrany?

Wśród użytkowników rośnie popularność monitorów ultrapanoramicznych i o wysokiej rozdzielczości. Takie proporcje obrazu oraz parametry sprawiają, że praca w wielu oknach jest efektywniejsza. Doceniają to osoby, którym zależy na dużej przestrzeni roboczej lub korzystające z dwóch źródeł obrazu jednocześnie. Warto wiedzieć jak podzielić monitor na dwa ekrany, ponieważ stanowi to znakomitą alternatywę dla konfiguracji wielomonitorowych.


Jak podzielić monitor na dwa ekrany


Po co dzielić monitor na dwa ekrany?


Przede wszystkim dlatego, że jest to uzasadnione pod względem ergonomii. Korzystając, np. z monitora 4K czy ultrawide, o proporcji 21:9 lub większej, pojedyncza aplikacja rzadko będzie wymagała przestrzeni roboczej całego wyświetlacza. Będziesz więc zastanawiać się jak podzielić monitor na dwa ekrany, tak, aby w jednej części korzystać np. z przeglądarki internetowej, w kolejnej z klienta poczty, a w jeszcze następnej z dowolnego innego oprogramowania, na którym pracujesz. Drugą przyczyną może być użytkowanie dwóch stacji roboczych, np. „peceta” i serwera NAS z wyjściem HDMI. W takiej sytuacji również przydatna będzie wiedza jak podzielić monitor na dwa ekrany. Dzięki temu, gdy zajdzie taka potrzeba, będziesz z łatwością kontrolował stan obu urządzeń i to przy pomocy jednego kompletu klawiatury i myszy. Jak to zrobić, dowiesz się w dalszej części naszego poradnika.


Monitory w naszej ofercie:



Dwa monitory czy jeden ultrapanoramiczny?


Zanim jednak dowiesz się jak podzielić monitor na dwa ekrany, warto zastanowić się, co jest lepszym rozwiązaniem, jeden monitor ultrawide, czy dwa niezależne wyświetlacze. Już na samym początku warto wspomnieć o jednym z najważniejszych kryteriów, czyli cenie. Dwa 27-calowe monitory o rozdzielczości Full HD oferują dokładnie taką samą przestrzeń roboczą jak jeden 49-calowy, zakrzywiony ekran o rozdzielczości 3840 x 1080, a są przy tym znacznie tańsze. Możesz jednak zdecydować się również na 34-calowy monitor 21:9. Owszem, oferuje on mniejszą przestrzeń roboczą, ale w dalszym ciągu pozwala na wygodną pracę w dwóch, a nawet trzech oknach naraz i jest zbliżony cenowo.


Przewagą monitorów ultrawide jest na pewno ergonomia. Otrzymujesz bowiem jednolitą powierzchnię, która nie jest zaburzana przez żadną ramkę. To duża zaleta, ponieważ eliminujesz czynniki, które mogłyby Cię rozpraszać w trakcie pracy. Jeszcze lepiej taki obraz będzie prezentował się w grach, tym bardziej, że spora część ekranów ultrawide jest zakrzywiona, co dodatkowo poprawia immersję. Jeden monitor zajmie również mniej miejsca na biurku oraz wymaga tylko jednego źródła sygnału, a więc ograniczasz tym samym liczbę przewodów. Dodatkowo często jest to jedyna opcja w przypadku laptopów, które mają tylko jedno wyjście wideo.


Nie oznacza to jednak, że nie ma powodów, aby zdecydować się na dwa monitory. Przede wszystkim jest to swoboda aranżacji przestrzeni roboczej. Choć dwa ekrany zajmą więcej miejsca na biurku, to w przypadku wyświetlaczy z ergonomicznymi podstawami lub zainstalowanych na uchwytach, możesz praktycznie dowolnie nimi zarządzać. Główny ekran może być np. ustawiony w trybie poziomym, a drugi, jeśli tylko jest taka potrzeba, ustawisz np. w trybie pionowym, co pozwoli na wygodniejsze kodowanie czy czytanie dokumentacji. Oprócz tego możesz niezależnie zarządzać trybami obrazu i dopasowywać je do zadań, do których przeznaczony jest konkretny wyświetlacz. Jak widać możliwości jest wiele, a wybór konkretnego rozwiązania to przede wszystkim kwestia Twoich predyspozycji.


W przypadku korzystania z dwóch lub więcej ekranów, dostępnych jest kilka trybów wyświetlania obrazu. Jak podzielić ekran na dwa monitory, aby zyskać na jak najlepszej ergonomii? Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie opcja rozszerzenia ekranów. Są one wtedy traktowane jako jedna całość, kolejność wyświetlaczy możesz ułożyć tak, aby odpowiadała ona ich ustawieniu na Twoim biurku. Kursor czy okna programów będą pomiędzy nimi swobodnie dzielone. Najlepiej opcja ta prezentuje się w monitorach z cienkimi ramkami.


Podział ekranu w systemie Windows


Przejdźmy zatem do kwestii jak podzielić monitor na dwa ekrany. W systemie Windows 10 lub nowszym możesz skorzystać z wbudowanego rozwiązania, bądź z dodatkowego oprogramowania oferowanego przez producentów monitorów, są to np. AOC Screen+ czy LG OnScreen Control. Pamiętaj jednak, że ich kompatybilność może być ograniczona do wyświetlaczy danego producenta.


Aby skorzystać z narzędzia wbudowanego w system Windows wystarczy, że kursorem myszy najedziesz na przycisk maksymalizacji okna aplikacji. Po chwili wyświetli się interfejs, w którym możesz wybrać do sześciu trybów podziału – na dwa, trzy lub cztery okna w rożnych konfiguracjach. Po kliknięciu wybierasz, w której części ekranu ma być umieszczona dana aplikacja, a pozostałym strefom na ekranie przydzielasz inne uruchomione programy. Rozwiązanie nie jest więc skomplikowane i może z niego skorzystać praktycznie każdy. Niestety ma też wadę, nie możesz zarządzać wielkością danych stref i musisz skorzystać z predefiniowanych ustawień.


Aplikacje mogą zaś oferować opcję dopasowywania rozmiarów poszczególnych okien, co pozwoli Ci na ich bardziej precyzyjne rozmieszczenie i dostosowanie do Twoich oczekiwań. Aplikacja automatycznie dopasowuje wielkość okien w programach do zdefiniowanych wcześniej obszarów, wystarczy je przeciągnąć w daną strefę. Oprócz tego możesz podzielić ekran na większą liczbę obszarów – nawet do ośmiu. Pozwala to na wygodny podgląd w wielu aplikacjach.


Jeden monitor – dwa komputery


Gdy posiadasz tylko jeden monitor, a korzystasz z dwóch źródeł obrazu, np. komputera i konsoli czy wspomnianego serwera NAS, warto skorzystać z funkcji Picture-by-Picture lub Picture-in-Picture. W zależności od możliwości monitora obsługują one od dwóch do czterech źródeł sygnału jednocześnie. Najczęściej ekran jest dzielony na równe części. Kiedy warto wykorzystać takie rozwiązanie? To wygodna opcja, np. gdy korzystasz z dwóch komputerów, jednym z nich może być laptop do zadań biurowych, a drugim wydajna stacja robocza, np. do renderingu grafiki 3D. Gdy przetwarza ona materiał możesz korzystać z laptopa, a w drugim oknie śledzić postęp pracy. Oprócz tego możesz np. oglądać w mniejszym oknie transmisję sportową z podłączonego dekodera lub dowolnego innego urządzenia. Możliwości jest więc całkiem sporo.


Monitor z przełącznikiem KVM


Wiesz już jak podzielić monitor na dwa ekrany lub podłączyć do niego kilka urządzeń. Funkcją, która w takich przypadkach będzie bardzo przydatna, jest przełącznik KVM wbudowany w wyświetlacz, pozwala ona na sterowanie dwoma urządzeniami przy pomocy jednego kompletu akcesoriów. Do portów USB monitora podłączasz klawiaturę oraz mysz. Z kolei laptopa podłączasz do monitora przy pomocy przewodu USB-C, który transmituje sygnał AV, dane oraz go zasila. Komputer stacjonarny podłączasz kablem DisplayPort oraz przewodem USB-A do USB-B w monitorze. W trakcie pracy możesz wygodnie przełączać się pomiędzy źródłami obrazu i sterować oboma komputerami jednym kompletem klawiatury i myszy. Rozwiązanie działa zarówno dla całego ekranu jak i podzielonego np. w trybie Picture-by-Picture.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756