Spędzając dużo czasu przed komputerem powinieneś zwrócić uwagę na odległość monitora od oczu. Wpływa ona bowiem na komfort korzystania ze sprzętu. Powinna być dobrana odpowiednio, abyś bez trudu dostrzegł wszelkie detale na ekranie oraz jednocześnie podświetlenie nie obciążało w znacznym stopniu Twojego wzroku. Przygotowaliśmy nasz poradnik, z którego dowiesz się jaka odległość od monitora jest prawidłowa do określonych zadań – gier, filmów oraz pracy biurowej.
Jeszcze kilka lat temu kupując nowy monitor najczęściej decydowaliśmy się na modele o przekątnej maksymalnie 24 cali i rozdzielczości Full HD. Dziś wybór jest znacznie większy. Możesz kupić, duży ekran panoramiczny czy ultrapanoramiczny, którego przekątna sięga niemal 50 cali. Właśnie od rozdzielczości, proporcji ekranu oraz jego rozmiaru zależy odpowiednia odległość od monitora, w jakiej powinny znajdować się nasze oczy. Wpływ mają także osobiste preferencje. Codzienna praca biurowa z dokumentami to wbrew pozorom zadanie, które wiele wymaga od naszego zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby Twoje stanowisko pracy było zorganizowane ergonomicznie. Zatem znaczenie ma nie tylko prawidłowa odległość od monitora ale również jego wysokość. Dlatego warto decydować się na ekrany, które mają opcję jej regulacji.
Monitory w naszej ofercie:
W praktyce odległość od monitora zależy od indywidualnych preferencji oraz przede wszystkim rozmiarów ekranu. Musisz siąść bliżej niewielkiego wyświetlacza, żeby obraz był czytelny oraz dalej większego, aby objąć całą jego powierzchnię wzrokiem. Zazwyczaj dystans ten wynosi od 50 do 100 cm, w zależności od parametrów ekranu. Obecnie większość ekranów ma przekątną przynajmniej 22 cali, maksymalna zalecana odległość od monitora w takim przypadku to 80 cm dla rozdzielczości Full HD. W przypadku 24-calowego monitora o tej rozdzielczości dystans ten wzrasta do 95 cm. Wśród graczy popularnym wyborem są panele 27-calowe, tu dla rozdzielczości Full HD odpowiednią odległością może być nawet 1 m. Należy bowiem pamiętać, że zwiększenie przekątnej przy zachowaniu tej samej rozdzielczości obrazu powoduje obniżenie współczynnika PPI, czyli liczby pikseli na cal. Tym samym należy zwiększyć odległość od monitora, aby obraz nadal wydawał się ostry. W przypadku paneli 32-calowych odległość może wynosić nawet 1,2 m.
Coraz większą popularnością cieszą się ekrany o rozdzielczości QHD. Obraz jest bardziej szczegółowy. Dlatego zauważysz więcej detali np. podczas pracy z grafiką, czy w grach. Oprócz tego czcionki będą wydawać się ostrzejsze. W wypadku ekranów o większej rozdzielczości możesz więc zmniejszyć odległość od monitora. Przy standardzie QHD, maksymalny zalecany dystans wynosi 70, 80 oraz 95 cm, dla przekątnych odpowiednio 24, 27 i 32 cali. Wynika to ze wzrostu współczynnika PPI, dzięki czemu pojedyncze piksele są mniejsze, a obraz ostrzejszy.
Niezrównaną jakość obrazu oferują również monitory 4K. Jest on niezwykle ostry i aby zauważyć wszelkie detale możesz siedzieć naprawdę blisko ekranu. W takim wypadku maksymalna zalecana odległość od monitora wynosi 45, 50, 60 i 85 cm, dla ekranów o przekątnej odpowiednio 24, 27, 32 oraz 43 cali. W praktyce wszystkie podawane przez nas wartości są umowne i najważniejszy jest Twój komfort korzystania z monitora. W zależności od zadań, odległość od monitora może się zwiększać lub zmniejszać. Dlatego tak ważne jest, aby Twoje stanowisko pracy było odpowiednio wyposażone, a więc monitor miał regulację wysokości, a fotel pozwalał na ustawienie pozycji dogodnej zarówno do pracy jak i rozgrywki.
Wiele osób zamiast na zakup dwóch monitorów, decyduje się wybór wyświetlacza ultrapanoramicznego o proporcji 21:9, 32:9 czy 32:10. W praktyce tak szerokie wyświetlacze nie sprawiają, że odległość od monitora musi być większa niż w przypadku ekranów 16:9, jeśli tylko jesteś w stanie objąć monitor wzrokiem. W tym przypadku również powinieneś zwracać uwagę przede wszystkim na rozdzielczość ekranu. Przykładowo monitor 49-calowy o rozdzielczości 3840 x 1080 jest odpowiednikiem dwóch 27-calowych ekranów Full HD. Dlatego też maksymalna zalecana odległość będzie wynosić ok. 1m. Decydując się na monitor ultrapanoramiczny warto postawić na zakrzywiony ekran. Dzięki niemu odległość Twoich oczu od każdego punktu na wyświetlaczu będzie taka sama. Łatwiej będzie Ci również objąć taki wyświetlacz wzrokiem, a więc obraz będzie bardziej czytelny. Oprócz tego to świetny wybór dla graczy i miłośników multimediów, ponieważ zapewnia większą immersję z wyświetlanym obrazem.
Podane przez nas wartości dotyczą maksymalnych zalecanych odległości, w których nie powinny występować problemy z widocznością obrazu. Oczywiście osoby mające np. wadę wzroku mogą zmniejszyć odległość od monitora, aby był on bardziej czytelny. W praktyce niejednokrotnie będzie się ona zmieniać. Podczas oglądania filmów czy grania w mniej dynamiczne gry, np. przygodowe lub fabularne, prawdopodobnie odległość od monitora zmniejszy się, ponieważ wybierzesz bardziej relaksującą, np. półleżącą pozycję, co jest oczywiście całkowicie normalne. Jednak podczas zadań wymagających skupienia, np. pracy, obróbki materiałów graficznych, zmniejszysz odległość od monitora, ponieważ ułatwi Ci to koncentrację. Podobnie podczas gry w kompetytywne tytuły e-sportowe, które wymagają szybkiego czasu reakcji. W takich sytuacjach obserwujemy ekran w skupieniu, starając się maksymalnie szybko dostrzec wroga, więc mniejsza odległość od monitora jest czymś naturalnym. Często powoduje to jednak również zwiększone napięcie mięśniowe, więc pamiętaj o robieniu regularnych przerw, aby odpocząć, np. 5 min. na każdą godzinę spędzoną przed ekranem.
Nowoczesne monitory oferują wysoką rozdzielczość obrazu, nawet do 5K, przy stosunkowo niewielkiej przekątnej, np. 27 cali. Częstym problemem, z którym na początku borykają się użytkownicy takich monitorów, jest zbyt mały rozmiar wyświetlanych elementów na ekranie, np. ikon albo czcionek. Przez to są one nieczytelne, a odległość od monitora musi być bardzo bliska i niekomfortowa. Wynika to z doboru niewłaściwej wartości skalowania i możesz szybko uporać się z tym problemem. W systemie Windows 11 wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na pulpit i wybrać opcję „Ustawienia ekranu”. W wyświetlonym menu znajdź pozycję „Skala”, rozwiń ją i wybierz odpowiednią wartość. Najlepiej po prostu sprawdź dostępne opcję i wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada. Dzięki temu elementy obrazu zostaną powiększone i będą bardziej czytelne. Jeśli korzystasz z kilku monitorów, to dla każdego z nich możesz ustawić inną wartość skali, wystarczy po prostu wcześniej wybrać wyświetlacz, który ma być konfigurowany.
Jak wspominaliśmy, odległość od monitora będzie się zmieniać w zależności od prac, które wykonujesz. W jaki sposób to zrobić? Cóż, najprostsze rozwiązania to oczywiście ręczne przestawienie monitora bliżej lub dalej, albo zmiana pozycji na krześle. Możesz jednak skorzystać z bardziej funkcjonalnych opcji wybierając po prostu odpowiedni uchwyt. Zwróć uwagę, czy Twój monitor jest kompatybilny z systemem montażowym VESA, to ten sam standard, który stosowany jest w telewizorach. W monitorach powszechnie stosowane jest mocowanie VESA 100x100.
Możesz zdecydować się na uchwyt montowany do blatu biurka lub ściany. Szczególnie intersującym rozwiązaniem są uchwyty na wysięgniku, ponieważ możesz w ramach danego zakresu łatwo oddalić lub przybliżyć ekran, a tym samym dopasować go do swojej pozycji za biurkiem. Jeśli korzystasz z kilku ekranów, możesz wybrać uchwyt na 2, 3 lub nawet 4 monitory. Dzięki temu precyzyjnie dopasujesz każdy wyświetlacz do swoich potrzeb oraz zaoszczędzisz miejsce na biurku. Warto decydować się na uchwyty dobrej jakości, ponieważ zapewniają one stabilną pozycję wyświetlaczy.