Poradniki Eksperta

Pracę z komputerem, można sobie ułatwić na wiele sposobów. Możesz w tym celu wykorzystać dodatkowy monitor, laptopa i inne akcesoria peryferyjne. Warto znać kilka sposobów, na zapewnienie sobie komfortu obsługi. W poniższym poradniku podpowiadamy, jak używać laptop jako monitor. Zachęcamy do lektury!

Czy praca na dwóch monitorach jest wygodna?


Ludzi można podzielić na dwie kategorie. Jedna to osoby, które jeszcze nie pracowały z użyciem dwóch ekranów. Drugą stanowią ludzie, którzy nie wyobrażają już sobie powrotu do jednego monitora. Użycie dwóch ekranów, przydaje się nie tylko w przypadku specjalistycznych zadań, które mogą polegać na obróbce grafiki lub materiałów filmowych. Dwa monitory spisują się doskonale także podczas pracy biurowej, gdy operujesz na kilku arkuszach z danymi. Nie zachodzi wtedy potrzeba minimalizowania poszczególnych okien. Możesz mieć wyświetlone jednocześnie dwa programy – jeden, z którego zaczytujesz dane, a drugi używany do wpisywania informacji. Dwa ekrany przydają się również w trakcie zdalnych spotkań. Pozwalają uczestniczyć aktywnie w rozmowie i jednocześnie korzystać z notatek wyświetlanych na drugim monitorze. Zatem laptop jako drugi monitor, to świetne rozwiązanie.

Kabel HDMI w naszej ofercie:

Laptop jako monitor – czy taka konfiguracja jest możliwa?

Taka konfiguracja, może wydawać się trochę nietypowa. Jeśli główne urządzenie jest na przykład komputerem stacjonarnym, a potrzebny jest Ci drugi monitor, możesz wykorzystać ekran laptopa. Nie zawsze zachodzi onieczność posiadania osobnego wyświetlacza. Co zrobić, aby wykorzystać laptop jako monitor? W przypadku systemów operacyjnych Windows 10 i 11, jest to bardzo proste. Połączenie może wykorzystywać przewód oraz transmisję bezprzewodową, która jest bardzo wygodną formą transmisji. Obecnie bardzo wiele urządzeń pozwala na strumieniowanie obrazu na inny sprzęt za pomocą sieci Wi-Fi.


Laptop jako monitor zacznie pracować w momencie, gdy na komputerze mobilnym dokonasz kilku zmian w ustawieniach. Otwórz okno „Ustawienia”. Możesz to zrobić szybko za pomocą menu startowego. Zacznij wpisywać frazę „ustawienia”, a Windows zaproponuje Ci właściwą lokalizację. Uruchom ją, a następnie wybierz zakładkę „System”. Następnie kliknij w „Wyświetlanie na tym komputerze”. Dokonaj konfiguracji niezbędnej do połączenia, a w kolejnym kroku przejdź do urządzenia, z którego będziesz wysyłać obraz.


Na klawiaturze znajdź klawisz „Windows” i naciśnij go jednocześnie z literą „P”. Wybierz „Połączenie z wyświetlaczem bezprzewodowym”. Teraz system wyszuka Twojego laptopa. Następnie możesz wybrać rodzaj wyświetlania. Możliwe jest zduplikowanie tego samego obrazu lub poszerzenie. To pierwsze ustawienie oznacza, że to samo będzie wyświetlane na obydwu ekranach. Z kolei poszerzenie, polega na rozszerzeniu podstawowego monitora o drugi, niezależny. Oczywiście warunkiem koniecznym do konfiguracji bezprzewodowej, jest zapewnienie połączenia z siecią Wi-Fi.


Wiesz już, jak połączyć laptop jako monitor. Kabel HDMI także może zostać w tym celu użyte. Wiele osób wybiera połączenia przewodowe, ze względu na ich stabilność. Jest to także jedyne możliwe rozwiązanie, w przypadku braku sieci bezprzewodowej.

Podłączenie zewnętrznego monitora do laptopa – czy to zawsze możliwe?

Jeśli podstawowym komputerem używanym przez Ciebie do pracy jest laptop, możesz do niego podłączyć zewnętrzny monitor. To odwrotne rozwiązanie, niż opisywane powyżej. Ma bardzo wiele zalet. Po pierwsze, ekran laptopa zazwyczaj jest odpowiednio mniejszy. Jeśli zależy Ci na większym wyświetlaczu, możesz podłączyć monitor o większej przekątnej do swojego komputera przenośnego. Kolejną korzyścią jest także rozszerzenie ekranu, co ułatwia pracę na wielu oknach jednocześnie. Jaki warunek musi zostać spełniony? W przypadku połączenia przewodowego, wystarczy odpowiednie gniazdo.


 Obecnie jest to zazwyczaj HDMI. Wystarczy, że podłączysz monitor właściwym przewodem i gotowe. Nie musisz robić już nic więcej, poza zapewnieniem zasilania dodatkowemu ekranowi. Monitor zostanie automatycznie wykryty przez laptopa. Kolejnym krokiem, jest zdefiniowanie rodzaju wyświetlania. Podobnie, jak powyżej, możliwe jest duplikowanie obrazu lub rozszerzenie monitora o drugi ekran.


Do komputera stacjonarnego także możesz podłączyć więcej, niż jeden wyświetlacz. Warunkiem jest karta graficzna spełniająca odpowiednie wymagania. Może na przykład być wyposażona w interfejsy HDMI i DisplayPort, co z resztą ma miejsce coraz częściej


. Dwa monitory to naprawdę wygodne rozwiązanie, które jest wykorzystywane przez grafików, montażystów, analityków danych, graczy i streamerów. Jeśli potrzebujesz jakiegoś urządzenia, sprawdź naszą ofertę. Nasz asortyment składa się między innymi na monitory, przewody HDMI oraz rzecz jasna – komputery. Nasi doradcy bardzo chętnie pomogą wybrać właściwy sprzęt.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756