Poradniki Eksperta

Rodzaje baterii – jaką baterię wybrać?


Bateria to niezastąpione źródło energii wielu urządzeń domowych i nie tylko. Zasilanie bateryjne mają np. aparaty fotograficzne, szczoteczki do zębów, latarki, kalkulatory, piloty czy zabawki. Trudno byłoby wymienić wszystkie sprzęty i akcesoria, które do poprawnego działania wymagają zastosowania odpowiedniego ogniwa. Różnorodne typy baterii i podobieństwo między niektórymi powoduje, że czasem trudno jest wybrać odpowiednią do konkretnego urządzenia. W naszym poradniku podpowiadamy, jakie są rodzaje baterii i jaką baterię wybrać.


rodzaje baterii


Rodzaje baterii


Do najpopularniejszych odmian możemy zaliczyć baterie zwane popularnie paluszkami oraz baterie guzikowe. Różnią się one przede wszystkim kształtem i rozmiarem. Odrębną pod względem konstrukcji grupę stanowią modele akumulatorowe, a więc ogniwa wielokrotnego użytku, ładowane z wykorzystaniem specjalnych ładowarek sieciowych.


Baterie alkaliczne i cynkowo-węglowe


Ze względu rodzaj stosowanego w bateriach elektrolitu wyróżniamy przede wszystkim modele cynkowo-węglowe i alkaliczne. Pierwsze wykorzystują głównie chlorek amonu, a drugie – wodorotlenek potasu. Jak to przekłada się na walory użytkowe poszczególnych konstrukcji? Baterie alkaliczne, choć zwykle droższe od standardowych cynkowo-węglowych, charakteryzują się przede wszystkim dłuższym czasem pracy (dostarczają więcej energii przy tym samym rozmiarze ogniwa), większą wydajnością, niezawodnością, a ponadto mają dłuższy czas przydatności (możliwości przechowywania bez strat na pojemności). Ważną zaletą modeli alkalicznych w porównaniu ze „zwykłymi” bateriami jest odporność na rozlanie elektrolitu, a także możliwość pracy w szerszym zakresie pod względem temperatury. Wykorzystując baterie alkaliczne nie tylko zapewniamy dłuższy czas pracy urządzeniom, ale także chronimy je przed ewentualnym uszkodzeniem na skutek wycieku elektrolitu.


rodzaje baterii


Baterie paluszki – rodzaje


Baterie, z uwagi na swój charakterystyczny, walcowaty kształt nazywane paluszkami, wykorzystywane są w wielu rozmaitych urządzeniach, m.in. w pilotach, radiobudzikach, radioodbiornikach. Ze względu na rozmiar ogniwa wyróżniamy następujące typy baterii:


  • AAA (R6) – najmniejsze z dostępnych 1,5-woltowych ogniw o cylindrycznym kształcie. Mają 44 mm długości i 10 mm średnicy.
  • AA (R03) – również 1,5-woltowe, potocznie określane małym paluszkiem ogniwo, bardzo popularne do zasilania wielu urządzeń, nie tylko gospodarstwa domowego. Ma 50 mm długości i 14 mm średnicy.
  • C (R14) – cylindryczna bateria 1,5-woltowa, stosowana w nieco większym sprzęcie, np. w radioodtwarzaczach CD. Ma długość 50 mm i średnicę 26 mm.
  • D (R20) największa spośród modeli cylindrycznych, a tym samym wyróżniająca się największą pojemnością. Ma 61 mm długości i 34 mm średnicy. Stosowana jest w urządzeniach wyróżniających się dużym poborem prądu.


Uwaga! Jeśli przed oznaczeniem widnieje litera „L” (np. LR6, LR20), wówczas oznacza to, że mamy do czynienia z baterią alkaliczną, a nie cynkowo-węglową.


Dostępna jest również bateria 9-woltowa, która kształtem przypomina prostopadłościan. Jej alkaliczna wersja oznaczana jest jako 6LR61 lub też 6LF22. Z jej wykorzystaniem zasilane są m.in. wybrane modele przenośnych radioodbiorników.Rodzaje baterii guzikowych


Baterie guzikowe, nazywane tak ze względu na swój charakterystyczny kształt przypominający guzik, mają różnorodną wielkość. Najmniejsze stosowane są m.in. w zegarkach, a nieco większe np. w wagach łazienkowych. Wyróżniamy następujące typy baterii guzikowych: AG1 (364), AG3 (392), AG4 (377), AG5 (393), AG10 (389), AG12 (386) i AG13 (357). Różnią się one średnicą i wysokością, co przekłada się też na ich maksymalną pojemność. Pierwszy ze wspomnianych typów ma 6,8 cm średnicy i wysokość 2,15 mm, a największy, czyli AG13 ma 11,6 mm średnicy i 5,4 mm wysokości.


Największymi spośród modeli guzikowych są 3-woltowe baterie CR2025 i CR2032. Różnica między nimi jest niewielka. Dotyczy przede wszystkim grubości owego „guzika” (średnica jest taka sama i wynosi 20 mm). Model CR2025 ma grubość ok. 2,5 mm, a CR2032 ma 3,2 mm. Znacznie popularniejsza jest obecnie bateria CR2032, stosowana m.in. w wagach łazienkowych, a także płytach głównych komputerów.


Rodzaje baterii akumulatorowych


Baterie akumulatorowe na pierwszy rzut oka nie różnią się od standardowych cynkowo-węglowych czy alkalicznych paluszków. Wszak są dla nich ciekawą alternatywą. Muszą więc zachować te same kształty i gabaryty, co standardowe baterie, aby mogły być stosowane zamiennie. Mają jednak inną konstrukcję wewnętrzną, która umożliwia im wielokrotne ładowanie za pomocą odpowiedniej ładowarki sieciowej. Przed wykorzystaniem tego typu baterii należy się jednak upewnić, czy urządzenie, do zasilenia którego chcemy je użyć, może być zasilane za pomocą akumulatorków. Taka informacja powinna znajdować się w instrukcji obsługi urządzenia lub na opakowaniu.


Akumulatory, ze względu na stosunkowo szybkie samoczynne rozładowywanie się z upływem czasu, nie powinny być stosowane w urządzeniach, które są dość rzadko używane, np. w pilocie do telewizora czy latarce. Pamiętaj też, że baterie akumulatorowe mają skończoną liczbę cykli rozładowywania i ładowania (zwykle do kilkuset cykli), nie będą więc służyły w nieskończoność.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert