Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak zresetować telefon? Twardy i miękki reset

 2023-07-12 

Obecnie smartfony są urządzeniami, które oferują mnóstwo funkcjonalności. Są to nie tylko telefony, ale również aparaty, komunikatory społecznościowe oraz urządzenia pozwalające grać w mobilne produkcje. Czasami jednak może dojść do problemów. Jak zresetować telefon? Podpowiadamy w poniższym poradniku, adresując rady do właścicieli smartfonów z Androidem oraz iOS.

Kiedy zresetowanie telefonu może okazać się potrzebne?

Podczas użytkowania telefonu, może okazać się, że zajdzie potrzebna jego zresetowania, podobnie jak z komputerami. Zazwyczaj jest to konieczne, kiedy urządzenie wyraźnie zwolniło. Bywa, że system operacyjny ulega zawieszeniu i nie sposób wykonać żadnej czynności. Częstym powodem takiego stanu rzeczy jest zapełnienie pamięci podręcznej, która ma ograniczone możliwości. Praca wielu aplikacji w tle, nie sprzyja szybkiej pracy telefonu. Jeśli jakiejś nie używasz, po prostu ją wyłącz. Odciążysz znacznie pamięć operacyjną smartfona, która jest niezbędna do prawidłowej i wydajnej pracy.

Przygotowania do restartu

Model modelowi nierówny i w zależności od tego, jaki posiadamy telefon komórkowy, reset może się od siebie różnić w pewnych szczegółach. Producenci smartfonów stawiają bardzo duży nacisk na unikalność swoich systemów, więc nawet jeśli posiadamy Androida lub iOS, reset może wyglądać zupełnie inaczej. Obecnie najpopularniejsze i najczęściej spotykane modele na naszym rodzimym rynku, pochodzą od Samsunga, Huawei, Xiaomi, LG oraz Apple. Większość posiada Androida, dlatego odpowiedź na pytanie: jak przywrócić ustawienia fabryczne, wygląda bardzo podobnie. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, powinniśmy zastanowić się, czy jest to konieczne. Cała operacja trwale usunie wszelkie dane zapisane na naszym urządzeniu, takie jak: zdjęcia, filmy, zainstalowane aplikacje, a także zapisane hasła do logowania na stronach, z których korzystaliśmy. Warto zatem zgrać na inny nośnik pamięci lub w chmurę wszystko to, co chcemy zachować. Czynność ta będzie możliwa jedynie w przypadku plików multimedialnych, ale nie uda się z zainstalowanymi aplikacjami.


Dlaczego i jak zresetować telefon, to pytania, które powinny pojawić się przed podjęciem jakichkolwiek czynności. Smartfony to nic innego, jak małe komputery, które tak samo jak inne urządzenia elektroniczne, podatne są na problemy z działaniem oprogramowania. Przyczyną takich błędów, może być wirus z Internetu, który skutecznie może uprzykrzyć nam użytkowanie urządzenia. Często problemy wynikają jednak z bardziej przyziemnych powodów, jak błędy w oprogramowaniu. Przypadek ten jest dobrze znany użytkownikom komputerów i tak samo jak w przypadku tych urządzeń, tak samo smartfony powinny być raz na jakiś czas „odświeżane”, aby działały płynnie. Jeśli planujemy sprzedaż naszego telefonu, przywrócenie do ustawień fabrycznych jest koniecznością, jeśli chcemy chronić nasze dane.

Dwa rodzaje resetu – omawiamy każdy z nich

Wyróżniamy dwa rodzaje resetu. Można to zrobić w sposób miękki i twardy. Każdy z nich jest wywoływany w inny sposób. Różnią się także przesłanki, do ich wykonania. Miękki reset telefonu, polega na jego ponownym uruchomieniu. Urządzenie wyłączy się, a następnie uruchomi ponownie. To dobre rozwiązanie, jeśli sprzęt nie ma innych problemów, poza wolniejszą pracą. W zdecydowanej większości przypadków, miękki reset rozwiązuje większość problemów i jest wystarczającym środkiem naprawczym. Poniżej zajmiemy się również profilaktyką, ale najpierw wyjaśnimy, na czym polega twardy reset.


Ten drugi typ rebootowania urządzenia, polega na powrocie do ustawień fabrycznych telefonu. To środek ostateczny, po który warto sięgnąć, jeśli nie pomaga już nic innego. Może to być między innymi skutek działania szkodliwego oprogramowania, które nieumyślnie pobrałeś na swój telefon. Przywrócenie ustawień fabrycznych, to także dobry sposób na usunięcie wszystkich danych przed sprzedażą smartfona. Usunięte zostaną w ten sposób kontakty, multimedia, wiadomości i historia połączeń.

Jak zresetować telefon z Androidem?

Zacznijmy od telefonów z Androidem, które są najpopularniejsze wśród polskich użytkowników. Miękki reset nie jest trudny. Zazwyczaj wystarczy przytrzymać kilka sekund przycisk odpowiadający za włączanie urządzenia. Możesz trzymać do czasu, aż telefon uruchomi się ponownie lub wybrać dostępną opcję, która pojawiła się na ekranie. Jak widzisz, nie ma w tym nic skomplikowanego.


W przypadku resetowania twardego, uwzględniającego usunięcie wszystkich danych, konieczne jest wejście w ustawienia telefonu. Każdy model może udostępniać nieco inny sposób dotarcia do tego zadania, ale zasada jest zawsze identyczna. Przede wszystkim, konieczne jest znalezienie lokalizacji o nazwie „Ustawienia fabryczne”. Może się ona mieścić w sekcji „Prywatność” lub „Ustawienia telefonu”. Znajdziesz tam odpowiednie polecenia, które musisz wybrać, aby smartfon wykonał odpowiednie czynności.


Możesz także doprowadzić do twardego resetu w sposób mechaniczny. W pierwszej kolejności musisz wyłączyć telefon, a następnie nacisnąć i przytrzymać obydwa przyciski: włączenia i zwiększania głośności. Na ekranie powinna pojawić się listwa procesów, które możesz przeprowadzić. Zresetuj telefon, a następnie powtórz czynność z tymi samymi przyciskami. Tym razem, z listy wybierz funkcję usunięcia wszystkich danych. Telefon przywróci ustawienia fabryczne, a Ty będziesz mógł od tej pory cieszyć się smartfonem jak nowym.

Reset smartfona Apple – jak go wykonać?

Wiesz już, jak zresetować telefon z Androidem. Czy w przypadku telefonów z iOS reset wygląda inaczej? Trochę tak, ale to nadal nic trudnego, co postanowiliśmy udowodnić w naszym poradniku. Telefony Apple pozwalają na miękki i twardy reset, podobnie jak w przypadku urządzeń korzystających z Androida. Zacznijmy od najlżejszej z form. Wywołanie miękkiego resetu będzie wyglądało nieco inaczej, w zależności od posiadanego modelu. W modelach od 3 do 8 generacji, należy wcisnąć i przytrzymać przycisk odpowiadający za włączenie urządzenia. W przypadku nowszych telefonów Apple, konieczne jest jednoczesne przytrzymanie przycisku „Obudź/Uśpij” oraz guzika odpowiadającego za zmniejszanie głośności.


Na ekranie powinien pojawić się suwak. W tym momencie możesz zwolnić przyciski i przesunąć suwadło w prawą stronę. Telefon wyłączy się, abyś mógł go po chwili uruchomić ponownie. Tak wygląda miękki reset smartfona.


A jak wykonać przywrócenie ustawień fabrycznych? W generacjach od 3 do 6 należy trzymywać jednocześnie przyciski „Obudź/Uśpij” i „Początek”. Ten drugi znajduje się na dole urządzenia. W modelu z 7 generacji z kolei musisz przytrzymać „Obudź/Uśpij” oraz guzik zmniejszający głośność. Następnie musisz przesunąć suwak, przytrzymując jednocześnie przyciski. Po chwili, telefon uruchomi się samodzielnie.


W przypadku nowych smartfonów Apple, proces wygląda trochę inaczej. Zacznij od wciśnięcia i zwolnienia guzika odpowiadającego za zwiększanie głośności. Następnie zrób to samo ze zmniejszaniem głośności. Trzeci krok polega na przytrzymaniu przycisku bocznego, do momentu pojawienia się suwaka. Przesuń go w prawo, a smartfon uruchomi się ponownie.

Jak ustrzec się przed koniecznością resetowania telefonu?

Wiesz zatem, jak zresetować telefon. Abyś jednak nie musiał go resetować, musisz trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim, nie uruchamiaj w tle zbyt dużej ilości aplikacji. Jeśli któreś nie używasz, wyłącz ją. Staraj się nie zapełniać pamięci wbudowanej do poziomu maksymalnego. Dokonuj analizy stanu telefonu za pomocą aplikacji systemowych lub CCleaner. Pozwalają one także na zwalnianie pamięci operacyjnej, co bywa pomocne. To tylko kilka porad, ale potrafią bardzo ułatwi Ci obsługę smartfona.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756