Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?

 2022-08-25 

Płyta indukcyjna to bardzo popularny sprzęt wybierany do kuchni. Często można usłyszeć wątpliwości dotyczące zużycia energii elektrycznej. Czy naprawdę trzeba obawiać się wyższych rachunków? Wcale nie. Różnicę pomiędzy butlą gazową na pewno rekompensuje wygoda. W poniższym poradniku wyliczamy, ile prądu zużywa płyta indukcyjna. Będziesz zaskoczony!

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?


Wyliczenie dokładnej kwoty nie jest możliwe. Zależy to wyłącznie od tego, jak często i długo będziesz używał sprzętu. Na potrzeby wyliczenia załóżmy, że płyta indukcyjna jest używana w Twojej kuchni przez około 90 minut dziennie. Kluczowe jest także uwzględnienie mocy urządzenia. Zakładając, że korzystasz maksymalnie z dwóch palników i raczej przez większość czasu nie są to wysokie poziomy mocy, możemy przyjąć normę około 4 kilowatów. Średnia cena prądu w 2021 roku wynosi 63 grosze za jedną kilowatogodzinę (kWh). Mówimy o najpopularniejszej taryfie G11.


Możemy więc przejść do obliczeń:


1,5h x 3 kW x 30 dni = 135 kWh


Powyżej uzyskaliśmy ilość kilowatogodzin, które rozliczane są na rachunkach operatorów energetycznych. Teraz wyliczamy koszt rachunku:


180 kWh x 0,63 zł = 85,05 zł


Powyżej obliczyliśmy koszt miesięczny pracy płyty indukcyjnej przy założeniu, że gotujesz obiady i kolację dla kilku osób, każdego dnia. Uwzględniliśmy więc możliwie wysoki koszt, którego nie osiągnie większość użytkowników. Oczywiście, wybór płyty gazowej lub kuchenki gazowej z butlą wiąże się z niższymi opłatami. Zazwyczaj jedenaście kilogramów LPG wystarcza na około 2 miesiące użytkowania.


 Butla kosztuje, w zależności od regionu, około 60-65 złotych. Możesz zamówić dostawę lub (kiedy gaz skończy się nieoczekiwanie) pojechać na stację paliw i kupić ją samodzielnie. Wiąże się to z dźwiganiem pustej, a potem pełnej butli. Czy warto więc decydować się na sprzęt zasilany gazem? Decyzja należy do Ciebie. Czas najwyższy zając się zaletami i wadami urządzenia, jakim jest płyta indukcyjna. Koszty miesięczne już znasz, ale mamy jeszcze kilka ciekawych informacji do przekazania.

Płyty indukcyjne w naszej ofercie:

Płyta indukcyjna – zużycie prądu to nie wszystko

Zastanawiając się nad zakupem, nie warto zwracać uwagi jedynie na to, ile prądu zużywa płyta indukcyjna. Bardzo ważne są także aspekty związane z wygodą użytkowania. Przede wszystkim, zakup takiego urządzenia skreśla całkowicie konieczność kupowania butli gazowej, co wiąże się z pewnymi utrudnieniami. Nawet jeśli zamówisz ją wygodnie z dostawą i wniesieniem do domu, musisz pilnować stanu napełnienia. Gaz może skończyć się w dowolnym momencie, na przykład podczas świątecznego gotowania. Takie niespodzianki na pewno nie należą do najprzyjemniejszych i dezorganizują grafik dnia. Kolejną zaletą w przypadku zdecydowania się na płytę indukcyjną jest także brak osadzania się wilgoci na meblach i okolicznych sprzętach AGD. Gaz niestety paruje i łączy się z tłuszczami. Następnie brudzi ścianę i meble, co wymaga regularnego czyszczenia. Rozwiązaniem tego problemu może być wyposażenie kuchni w wydajny okap. Wiąże się to z kolejnym wydatkiem i niestety nie wszystkie zabrudzenia uda się w ten sposób wyeliminować.


Warto zauważyć, że czyszczenie płyty indukcyjnej jest o wiele prostsze. Nie musisz szorować rusztów i palników, na których często osiada wspomniany wcześniej tłuszcz. Wystarczy aplikacja odpowiedniego środka i kilkukrotne przetarcie ściereczką. Płyty indukcyjne także bardzo szybko gotują wodę – proces gotowania jest o wiele szybszy. Musisz jednak pamiętać, że do tego typu urządzeń konieczne jest używanie specjalnych garnków i patelni, których spód jest przystosowany do pracy z indukcją. Za to nie dochodzi do opalania się powierzchni zewnętrznej. Garnki i patelnie dłużej wyglądają estetycznie, co także należy uznać za plus posiadania płyty indukcyjnej. Większość urządzeń dostępnych w ofercie potrzebuje do zasilania prądu jednofazowego (220-240 V). Jest to dużym ułatwieniem, szczególnie dla osób mieszkających w blokach.

Płyty indukcyjne oraz ich wady

Oczywiście nie można zapomnieć o pewnych minusach płyt indukcyjnych. Po pierwsze, są na pewno nieco droższe w zakupie niż kuchenki wolnostojące. Wymagają także montażu w blacie mebli kuchennych, dlatego najczęściej montowane są w spersonalizowanej zabudowie. Fakt, płyty indukcyjne są droższe w użytkowaniu, aniżeli sprzęt zasilany gazem. Potwierdzają to wyliczenia przytoczone na początku artykułu. Co istotne, w przypadku awarii sieci elektrycznej, nie będzie możliwości skorzystania z urządzenia. Wydaje się to bardzo oczywiste, ale warto o tym pamiętać. To chyba wszystkie wady tego rodzaju urządzeń. Jeśli masz jakieś pytania, skorzystaj z pomocy naszych doradców. Fachowo doradzą rozwiązanie najlepsze dla Twojej kuchni.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756