Wyliczenie dokładnej kwoty nie jest możliwe. Zależy to wyłącznie od tego, jak często i długo będziesz używał sprzętu. Na potrzeby wyliczenia załóżmy, że płyta indukcyjna jest używana w Twojej kuchni przez około 90 minut dziennie. Kluczowe jest także uwzględnienie mocy urządzenia. Zakładając, że korzystasz maksymalnie z dwóch palników i raczej przez większość czasu nie są to wysokie poziomy mocy, możemy przyjąć normę około 4 kilowatów. Średnia cena prądu w 2021 roku wynosi 63 grosze za jedną kilowatogodzinę (kWh). Mówimy o najpopularniejszej taryfie G11.
Możemy więc przejść do obliczeń:
1,5h x 3 kW x 30 dni = 135 kWh
Powyżej uzyskaliśmy ilość kilowatogodzin, które rozliczane są na rachunkach operatorów energetycznych. Teraz wyliczamy koszt rachunku:
180 kWh x 0,63 zł = 85,05 zł
Powyżej obliczyliśmy koszt miesięczny pracy płyty indukcyjnej przy założeniu, że gotujesz obiady i kolację dla kilku osób, każdego dnia. Uwzględniliśmy więc możliwie wysoki koszt, którego nie osiągnie większość użytkowników. Oczywiście, wybór płyty gazowej lub kuchenki gazowej z butlą wiąże się z niższymi opłatami. Zazwyczaj jedenaście kilogramów LPG wystarcza na około 2 miesiące użytkowania.
Butla kosztuje, w zależności od regionu, około 60-65 złotych. Możesz zamówić dostawę lub (kiedy gaz skończy się nieoczekiwanie) pojechać na stację paliw i kupić ją samodzielnie. Wiąże się to z dźwiganiem pustej, a potem pełnej butli. Czy warto więc decydować się na sprzęt zasilany gazem? Decyzja należy do Ciebie. Czas najwyższy zając się zaletami i wadami urządzenia, jakim jest płyta indukcyjna. Koszty miesięczne już znasz, ale mamy jeszcze kilka ciekawych informacji do przekazania.