Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak umyć lustra bez smug?

 2024-04-04 

Wydaje się to bardzo proste. Owszem, jest to czynność łatwa zwłaszcza, gdy lusterka są niewielkie. Jeśli jednak mowa o dużym, dawniej zwanym tremo, a umiejscowionym np. w łazience, w przedpokoju czy wbudowanym w starej szafie, to już zupełnie coś innego. Mycie luster nie jest tym samym, co mycie szyb, chociażby ze względu na „budowę” tych pierwszych, które oprócz zwykłej tafli szkła, wyposażono w warstwę srebra i na to właśnie trzeba zwrócić uwagę. W Media Expert, wiemy jak umyć lustra bez smug. Jest sporo środków myjących właśnie lustra i te tylko należy wybierać. Tym bardziej, że nadają się one do różnych powierzchni szklanych, w tym również do okien. Nie musisz się martwić, że wydasz pieniądze tylko na preparat do luster.

Środki nadające się do luster

Lustra wydają się czyste, niewymagające specjalnego mycia, a jednak raz na jakiś czas, musisz to zrobić i zastanawiasz się wtedy, jak umyć lustra bez smug. Tymczasem powinieneś wiedzieć, że na lustrach może osadzać się wszystko, począwszy od tłustych plam, kurzu, przez pastę do zębów, czy resztki kosmetyków, które przywarły zaschnięte. Wszystko zależy od tego, gdzie dane lustro zostało zamontowane. Wybierając środek do szyb, który poradzi sobie z tymi zabrudzeniami, trzeba jednak uważać na to, co się kupuje. A to m.in. właśnie z uwagi na warstwę srebra, należy zwracać uwagę, do czego dany preparat jest zalecany. Specyfiki nie powinny być zbytnio agresywne, mieć odczynnika ani zbyt kwaśnego, ani też zasadowego. Najlepszy będzie taki, który ma pH poniżej 9, czyli ok. 7 lub 8. Nie możesz także sięgać po mleczka. Chociaż wydają się być bardzo delikatne, ścierają jednak delikatną powłokę lustra, bo mają w sobie mikro granulki, mogą zetem zostawiać drobne zarysowania. Niektóre ze środków przydatnych do mycia luster, dzięki specjalnej technologii (formule), zostawiają nawet na tafli filtr, chroniący przed osadzanie się kurzu.

Jak należy myć lustra

Ważne jest nie tylko to, czym umyć lustra, ale także jak umyć lustra bez smug. Niestety, wiele z Was traktuje lustra „po macoszemu”, wycierając je czym popadnie, nawet wilgotnym ręcznikiem, po którym zostają na powierzchni przyklejone „kłaczki”, czy nawet ostrą gąbką, żeby usunąć zaschnięte resztki, zostawiając rysy. Jest to oczywiście błąd. Najlepiej jest bowiem spryskać ściereczkę z mikrofibry albo ręcznik papierowy odpowiednim płynem i dopiero wtedy wytrzeć lustro. Chodzi o to, żeby na tafli nie zostały resztki np. zostawiane przez bawełnianą ściereczkę. Oczywiście możesz także, gdy masz do czynienia z dużą powierzchnią, użyć ręcznej ściągaczki albo automatycznej myjki do okien, a nadaje się ona do czyszczenia wszelkich gładkich powierzchni. Musisz ją tylko przedtem naładować. Ma ona również swój płyn, którym myje (tylko ten nadaje się do czyszczenia, gdyż się nie pieni, innego nie można wlewać). Wystarczy myjkę do okien włączyć, spryskać lustro i trochę potrzeć – wyposażona jest w tym celu w specjalną miękką (co jest istotne) nakładkę i wciągnąć zanieczyszczenia. Nie musisz więcej się zastanawiać, jak umyć lustra bez smug. Dobre do codziennego, szybkiego przecierania, zwłaszcza małych lusterek, mogą też być specjalne chusteczki, nasączane odpowiednim płynem.

Dlaczego nie domowe sposoby?

Zwykle proponuje się, tzw. własne środki, które tak naprawdę dobre są mycia szyb, a nie luster. Zawierają najczęściej cytrynę (albo ocet), zaś inny zestaw proponuje amoniak z wodą. Obydwa preparaty są albo zbyt kwaśne (za niskie pH) lub mają za wysokie pH i mogą uszkodzić warstwę srebra, którą pokryte jest lustro. Pojawić się na nim mogą ciemne plamy, a przecież lustro też kosztuje i to nie mało (zależnie od wielkości). Lepiej, zatem skorzystać z gotowych środków, niezwierających ani kwasów ani amoniaku. Jeśli nadal zastanawiasz się, jak umyć lustra bez smug, przecieraj je albo papierem, albo ściereczką, która nie zostawi niepożądanych śladów.

Lustra podświetlane LED-ami

Jest ich coraz więcej, zwłaszcza zawieszonych w łazienkach lub stojących (także na toaletkach, szafkach) w sypialniach. Lustra i lusterka tego typu, podświetlając taflę, nie rzucają cieni, co jest ważne dla pań, robiących makijaż. Takie lustra mogą działać na baterie, USB lub być podłączone do sieci. Włącza się je naciskając przycisk, a niektóre z nich działają nawet bezdotykowo i wystarczy zrobić tylko odpowiedni gest. Myje się je w zasadzie tak samo, jak inne lustra, ale lepiej unikać wody oraz agresywnych środków do powierzchni, znajdującej się przy takim lusterku, żeby nie chlapnąć na jego taflę.

Lustro bez smug

Nie traktuj luster, jak zwykłych szyb, bo to duży błąd, gdyż potrzebują one zdecydowanie łagodniejszych preparatów. Wybieraj środki o neutralnym pH, bez octu i amoniaku. Nie używaj specyfików działających zbyt agresywnie. Unikaj także mleczek czyszczących. Uważaj ponadto na powierzchnie czyszczone obok lustra z LED-ami. Zawsze wycieraj lustro wokół, gdyż jego brzegi schną najdłużej. Przecieraj tafle ręcznikiem papierowym albo starą gazetą, żeby nie zostawały na lustrze jakiekolwiek ślady.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756