Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak założyć worek do odkurzacza?

 2022-07-29 

Choć na rynku coraz częściej spotykamy się z odkurzaczami bezworkowymi, tradycyjna forma zbierania zanieczyszczeń wciąż jest najpopularniejsza. Co zrobić, gdy pojemność zbiornika na odpady się zapełni? Jak założyć worek do odkurzacza?

Worki nie takie proste, jak myślisz


Odkurzacze są jednym z najpopularniejszych urządzeń w naszych domach. Kiedyś luksus – dziś oczywistość. Mało kto decyduje się na pozostanie przy tradycyjnej formie sprzątania podłóg, czyli przy użyciu szczotki. Używanie odkurzacza nawet w najprostszej formie jest znacznie prostsze, szybsze, dokładniejsze i mniej wymagające. Szczególnie wygodne w użytkowaniu są modele powoli podbijające serca Polaków, czyli odkurzacze bezworkowe i egzemplarze akumulatorowe, niewymagające stałego podłączenia do sieci. Większość z nas posiada jednak urządzenia w bardziej klasycznej formie, czyli jeżdżące na kółkach z długą, elastyczną rurą. Choć i wśród takich modeli odnajdziemy urządzenia ze specjalnymi pojemnikami zbierającymi zanieczyszczenia, większość z nich działa z pomocą znanego wszystkim worka na zanieczyszczenia do odkurzacza.


Worki do odkurzacza mają z pozoru bardzo prostą budowę – jest to zwykły worek z otworem na wlot kurzu przez rurę i kilkoma suwakami, które należy wsunąć w prowadnice w odkurzaczu. Okazuje się jednak, że worki do odkurzaczy są dużo bardziej skomplikowanymi przedmiotami. Materiał, z którego wykonany jest worek, musi bowiem przepuszczać powietrze poza siebie, a przy tym zatrzymać jak największą ilość zanieczyszczeń. W zależności od tego, z czego wykonany jest worek (do wyboru mamy worki papierowe, z materiałów syntetycznych i włókninowych), przepuszczalność brudu, kurzu, roztoczy czy pleśni może się różnić. Jest to dość trudne zadanie, gdyż ilość drobnych zanieczyszczeń w powietrzu i na podłodze, potrafi być dosyć spora, a odkurzacz nie ma dużo czasu na odfiltrowanie powietrza, ponieważ musi pobierać kolejne duże jego objętości.


Worki do odkurzacza w naszej ofercie:

Nie zapominaj o wymianie worka!

Wiemy już, że worek do odkurzacza wcale nie jest tak prostym elementem, jak się to może wydawać. Choć z czasem zaczęły powstawać coraz to bardziej zaawansowane worki, jedna rzecz pozostała bez zmienna – konieczność ich wymiany. Dziś duża część odkurzaczy posiada specjalne wskaźniki zapełnienia worka, które ułatwiają nam kontrolę stanu urządzenia i ewentualną wymianę lub opróżnienie worka. Jeśli jednak nasze urządzenie nie jest wyposażone w takie udogodnienie, stan zapełnienia powinniśmy regularnie kontrolować sami. Jeśli o tym zapomnimy, pierwszą i odczuwalną oznaką przepełnienia worka będzie zmniejszenie mocy ssania odkurzacza. Dalsze użytkowanie urządzenia w takim stanie może nie tylko doprowadzić do niedoczyszczania podłogi, ale również uszkodzeń silnika. Urządzenie zmuszone filtrować powietrze przez zbitą masę kurzu, będzie bardziej obciążało silnik, co w dłuższej perspektywie może skutecznie go nadwyrężyć.


Jak założyć worek do odkurzacza?

Proces zakładania worka do odkurzacza jest stosunkowo prosty. Nie należy jednak lekceważyć tej czynności, gdyż niepoprawnie założony worek może obniżać jakość pracy urządzenia lub wręcz prowadzić do trwałych jego uszkodzeń. Drobne cząsteczki zanieczyszczeń, mogą przenikać poza worek, osadzając się na podsprzętach. Szczególne problemy może wywołać zbieranie się kurzu i brudu na silniku, który musi mieć dostęp do wentylacji, gdyż w innym wypadku może się przegrzać. Przejdźmy jednak do odpowiedzi na najważniejsze pytanie – jak założyć worek do odkurzacza?


Rozpoczynamy demontażem rury odkurzacza od samego urządzenia. W zależności od modelu, wystarczy ją odkręcić lub lekko przycisnąć, przekręcić i wyciągnąć. Przejdźmy do otwarcia klapy odkurzacza. W zależności od modelu, sposób otwierania może się mocno różnić, lecz zazwyczaj polega po prostu na zwolnieniu blokady i uniesieniu klapy. Najczęściej po bokach lub z tyłu odkurzacza, odnajdziesz suwaki lub przyciski, które odpowiadają za zwolnienie blokady. Jeżeli nie będziesz w stanie ich odnaleźć samemu, zajrzyj do instrukcji dołączonej przez producenta do urządzenia lub poszukaj odpowiednich informacji w Internecie. Gdy już otworzysz klapę, czas przejść do demontażu starego worka. Jest to czynność dość prosta, gdyż wystarczy tylko wypiąć worek ze specjalnych szyn odkurzacza. Wykonaj jednak tę czynność bardzo ostrożnie, by nie uszkodzić worka. Szczególną uwagę należy zwrócić w wypadku wyciągania worków papierowych, gdyż te bardzo łatwo się rwą. W zależności od tego, czy posiadasz worki jednorazowe lub wielokrotnego użytku, wyrzuć lub wyczyść worek. Pora na najważniejsze, czyli jak założyć worek do odkurzacza. Proces ten jest równie prosty co wyjmowanie worka, gdyż właściwie jest jego odwróceniem. Włóż worek do komory odkurzacza i w zależności od tego, ile posiada suwaków, wepnij wszystkie do szyn odkurzacza. Podobnie jak podczas wyjmowania worka, uważajmy na to, by go nie uszkodzić. W ten sposób nie tylko zniszczymy worek, ale również narazimy urządzenie na ryzyko uszkodzenia. Następnie pozostaje tylko zamknąć klapę urządzenia, zamontować z powrotem rurę i możemy cieszyć się odkurzaczem „jak nowym”.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756