Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Co to jest wirtualna ściana w odkurzaczu?

Data dodania: 01-07-2022

Roboty sprzątające to automatyczne odkurzacze, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem użytkowników. Nic dziwnego, bowiem wiele z nich jest w stanie całkiem samodzielnie zadbać o czystość podłóg w naszych domach i mieszkaniach. Aby tak było, konieczne są dodatkowe elementy, umożliwiające dobrą pracę robota. Jednym z nich jest wirtualna ściana. Co to jest i dlaczego warto wybrać model właśnie z tym rozwiązaniem? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Wirtualna ściana - co to jest?

Wirtualną ścianę, zwaną też wirtualną latarnią (choć nie są to pojęcia tożsame, co wyjaśnimy poniżej), można w skrócie zdefiniować jako rozwiązanie, dzięki któremu automatyczny odkurzacz nie wjedzie tam, gdzie tego nie chcemy. Stwarza on niewidzialną barierę, której urządzenie nie przekroczy. Aby wyjaśnić sobie, dlaczego jest to tak ważne, przyjrzyjmy się pracy robotów sprzątających.


Dla robota odkurzającego, wnętrza naszych domów i mieszkań są istnym torem przeszkód. Musi on zmierzyć się z szafami, komodami, sofami i innymi meblami, które trzeba ominąć, a do tego dywany, wysokie progi oraz inne obiekty, które mogą utrudniać poruszanie się. Są jeszcze schody i stopnie, z których urządzenie mogłoby spaść, albo przeróżne budowle w pokoju dziecka, których nie można pod żadnym pozorem przesunąć, a tym bardziej zburzyć podczas sprzątania. W takich warunkach, odkurzacz automatyczny musi znaleźć sobie trasę, która pozwoli mu uniknąć wszelkich pułapek, ale przede wszystkim, która umożliwi mu posprzątanie płaskich powierzchni. Dobrze, by przy tym poruszał się ruchem jak najbardziej ekonomicznym jeśli chodzi o czas oraz zużywaną energię. Roboty najmniej zaawansowane pod kątem poruszania się po pomieszczeniach, robią to w sposób chaotyczny. Jest to najmniej efektywny sposób odkurzania podłóg, bowiem robot może wielokrotnie sprzątać te same miejsca, a w niektóre wprost nie trafić, mimo iż dostęp do nich nie jest ograniczony. Rozwiązaniem właśnie tych problemów, są systemy nawigujące, pozwalające automatycznemu odkurzaczowi na zaplanowane sprzątanie i omijanie miejsc, w które wjechać nie powinien.


Jednak wciąż bardzo wiele modeli robotów automatycznych, szczególnie z niższych półek cenowych, nie jest wyposażonych w zaawansowaną nawigację. Wtedy z pomocą przychodzi wirtualna ściana, która wyznacza robotowi odkurzającemu zakres powierzchni, po której urządzenie może się poruszać – na przykład nie pozwoli odkurzaczowi wjechać do pokoju, w którym na podłodze rozłożyliśmy puzzle.

Roboty sprzątające w naszej ofercie:

Wirtualna latarnia a wirtualna ściana - na czym polega różnica?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, niekiedy spotkać się można z zamiennym używaniem terminów „wirtualna latarnia” oraz „wirtualna ściana”. Co to jest wirtualna ściana, już wiemy: najprościej mówiąc to niewidoczna linia, której nie przekroczy robot sprzątający. Rozwiązanie to spotykamy w postaci dodatkowego, odrębnego sprzętu, który emituje wiązkę poczerwieni, stanowiącą barierę „widzialną” dla urządzenia. W zależności od producenta i sprzętu, spotkać możemy różne tryby takiej wirtualnej ściany. Na przykład marka iRobot, proponuje ścianę typu „Halo”, polegającą na wytworzeniu półkolistej strefy ochronnej przy ścianie – choćby tam, gdzie ustawione są miseczki naszych pupili. Innym typem jest ściana „Dual Mode”, pozwalająca na wyodrębnienie większego obszaru, do którego odkurzacz nie wiedzie lub w ramach którego, będzie się poruszać.


W bardziej zaawansowanych robotach sprzątających, które można obsługiwać przy pomocy aplikacji, wirtualną ścianę „ustawiamy” właśnie w aplikacji na mapie danego pomieszczenia. To rozwiązanie również pozwala wskazywać strefy wolne od sprzątania, jak choćby dywan w przypadku robota mopującego.


Nieco innym rozwiązaniem jest wirtualna latarnia. Co to jest? Mówiąc najprościej, specjalna: „wieżyczka”, która na bieżąco komunikuje się z robotem, ustawiając i odblokowując niewidzialną barierę, by w ten sposób urządzenie odkurzało konkretny obszar i nie wchodziło kilkukrotnie w te same miejsca. Wirtualna latarnia może zatem zarówno wyznaczać cale obszary w obrębie pomieszczenia, jak i stawiać bariery, pełniąc funkcje wirtualnej ściany.

Warto na koniec wspomnieć także o taśmach magnetycznych, które są fizycznym odpowiednikiem wirtualnych ścian. Taśmę taką umieszczamy na podłodze, wyznaczając linie, której robot nie będzie przekraczał.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756