Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Na czym polega dieta barf dla psa?

 2024-04-04 

Dieta barf dla psa to przede wszystkim surowe mięso, kości, warzywa i owoce, a także odpowiednie dla rasy, wieku i potrzeb żywieniowych naszego czworonoga, rozmaite suplementy. Jak każda dieta, tak i barf, ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Na temat tej diety dostępne są już badania naukowe, które jasno wskazują na jej zbawienny wpływ na zdrowie oraz życie psa. Również opiekunowie zwierząt stosujący na co dzień tę dietę wskazują, że ich psi pupile, zwłaszcza po przejściu z gotowego jedzenia dostępnego u producentów, niezależnie czy jest to mokra czy sucha karma, na dietę barf, obserwują wzrost energii u zwierząt, poprawę wyglądu skóry, sierści, a także zębów. Wiele psów nie jest w stanie bytować na produkowanej w ten sposób karmie, co wiąże się z częstymi biegunkami lub zaparciami. Rozwiązaniem na to może być dieta barf dla psa. Na czym polega i od kiedy warto zacząć ją stosować? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w naszym poradniku.

Co to jest dieta barf

BARF jest skrótem od angielskiej nazwy, co w dosłownym tłumaczeniu na język polski oznacza biologicznie odpowiednie surowe jedzenie. Jak każdy wynalazek, czy też dieta, tak i BARF, ma swojego twórcę, za którego uznawany jest australijski naukowiec, hodowca, a także lekarz weterynarii dr Ian Billinghurst.


Założeniem tej diety jest historyczna ścieżka ewolucji psa, która swoje korzenie zawdzięcza wilkom, które z kolei przez lata ewolucji żywiły się surowym mięsem i to nie zmieniło się do obecnych czasów. Był to główny składnik diety tego gatunku. Ma to swoje poparcie również w faktach anatomicznych, ponieważ psy mają krótki układ pokarmowy, który jest przystosowany do szybkiego trawienia mięsa.


Dr Ian Billinghurst obserwując psy w swojej hodowli i ich rozmaite choroby, a także alergie i biegunki, doszedł do wniosku, że odpowiedzialna jest za to przede wszystkim niewłaściwa dieta. Obecnie produkowane karmy dla zwierząt zawierają nie tylko składniki pochodzenia zwierzęcego, ale również zboża, do których układ trawienny psa nie jest przystosowany. Dieta barf dla psa, czyli biologicznie odpowiednie jedzenie dla psów, to surowe mięso wraz z tłuszczem, tkankami łącznymi, przerostami mięśni oraz skórą, kości wraz z chrząstkami, a także podroby i niektóre części roślin, w tym warzyw, owoców oraz ziół.

Jakie składniki znajdują się w diecie BARF?

Dieta barf dla psa zwiera wyłącznie naturalne składniki, takie jak surowe i świeże mięso, warzywa i owoce. Warto wiedzieć, że surowy pokarm dostarcza psu nie tylko energii, ale również ważnych dla jego życia i zdrowia enzymów, a także przeciwutleniaczy, które są podstawą do prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów wewnętrznych zwierzęcia. Barf można podzielić na dwie części ze względu na skład. Jedną z nich i podstawową są mięso wraz ze skórą oraz kości bez rozdzielania. Mogą to być np. szyje indycze, skrzydełka, a także całe korpusy drobiowe.


Warto wiedzieć, że w obiegowej opinii istnieje przekonanie, że kości drobiowe są niebezpieczne dla psów. Tak, ale tylko te gotowane lub poddane innej obróbce termicznej. Surowe kości drobiowe, podane w odpowiednich ilościach, są dla czworonoga bezpieczne. Odpowiednie ilości to takie, które nie powodują zaparć. Zbyt duża ilość kości w psiej diecie, ze względu na ich niską przyswajalność przez zwierzę, może prowadzić do wysuszenia kału, czego konsekwencją będą nie biegunki, a uporczywe zaparcia.


Podawanie kości powinno być racjonalizowane ze względu na rasę, wiek oraz wagę zwierzęcia, a nasz pupil powinien być dokładnie obserwowany pod względem regularnego wypróżniania. Zatrzymanie kału jest bardzo groźne dla wszystkich gatunków zwierząt i może zakończyć się tragicznie, od nieodwracalnych zmian w wydalaniu, po śmierć zwierzęcia. W wypadku zaobserwowania jakichkolwiek anomalii w zakresie wypróżniania, należy niezwłocznie zabrać zwierzę do weterynarza.

Mięso jako podstawowy składnik diety barf

Podstawą w diecie barf są kości wraz z mięsem, a także samo mięso. Mięso nie powinno być oddzielane od przerostów mięśniowych, ścięgien czy tłuszczu. Im więcej rozmaitych gatunków mięs, tym barf będzie bardziej zbilansowany. Istotą diety barf jest to, aby pies otrzymywał wraz z pożywieniem dużo rozmaitych rodzajów mięsa, by jego organizm sam zdecydował i wybrał to, co dla niego na ten moment jest najważniejsze. Jeśli zdecydujemy się na jeden rodzaj mięsa, co też jest dopuszczalne, ważne, aby nie stosować takiej monobiałkowej diety zbyt długo, ponieważ może to doprowadzić do znacznych niedoborów, a także nadmiarów określonych składników.


Decyzja o podjęciu stosowania diety barf u naszego pupila, może zostać rozpoczęta podawaniem np. mielonego indyka. Jeśli po dłuższym czasie pies normalnie się wypróżnia, nie ma biegunek, ani zaparć, można spróbować dodać kolejny rodzaj mięsa. W pierwszej kolejności odpowiednie będą wołowina i jagnięcina i cielęcina. Następnie stopniowo można wprowadzać mięso z gęsi oraz kaczki, a także dziczyzny. Rozpoczęcie diety barf, w wypadku psów dorosłych i obligatoryjne w przypadku psich seniorów, warto poprzedzić badaniami laboratoryjnymi krwi oraz moczu. To da nam obraz potrzeb żywieniowych naszego pupila w zakresie wspomagania konkretnych układów wewnętrznych.

Czego nie robić przygotowując posiłek barf?

Dieta barf dla psa powinna zostać tak dobrana, aby wybrane gatunki mięsa były mielone razem z tłuszczem i skórą. Części tłuszczowe, jak również chrząstki, będą występowały w wołowinie, wieprzowinie, cielęcinie i jagnięcinie, a skóra w mięsach drobiowych, takich jak indyk kaczka, czy gęś. Tłuszcz jest bardzo ważną składową psiej diety To właśnie w tłuszczach zwierzęcych znajdziemy najwięcej witamin z grup A, D, E oraz K.


Tłuszcz zwierzęcy jest także źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają ogromny wpływ na skórę zwierzęcia, a także zdrowy wygląd sierści. Jeśli dieta barf dla psa zawiera zbyt małą ilość tłuszczów, będzie to widoczne w wyglądzie psiej sierści, która będzie matowa i przerzedzona, a także szorstka i łamliwa. Nierzadko też może wydzielać nieprzyjemny zapach. W takim wypadku zależy zbilansować psią dietę o niezbędne tłuszcze, wybierając odpowiednią mokrą karmę dla psów.

Świeże warzywa w diecie barf

Dieta barf dla psa nie byłaby kompletna, gdyby nie znaczny dodatek owoców i warzyw. Dla uzyskania najlepszych efektów wchłaniania, należy je przed dodaniem do mieszanki mięsnej zmiksować i zamrozić, a następnie rozmrozić. Taki zabieg ma na celu utworzenie takiej konsystencji i właściwości, aby w jak największym stopniu przypominały nadtrawioną zawartość żołądka zwierząt roślinożernych. Warto dodać, że prekursorzy psiego gatunku polowali właśnie na roślinożerne zwierzęta i zjadali je niemal w całości.


Tak samo w wypadku warzyw, jak i owoców, ważna jest ich różnorodność. Im większa, tym lepiej. Dla psa to właśnie warzywa w diecie barf są podstawą głównego źródła złożonych węglowodanów. Warzywa, które warto dodać do mieszanki barf to pietruszka, rukola, ogórki, cukinia, marchew, a także buraki. Ostrożnie należy postępować z warzywami, takimi jak botwina, czy szpinak. Warto też wiedzieć, że nie wolno podawać psu cebuli ani czosnku. Te warzywa są dla zwierząt toksyczne.

Jakie owoce należy dodać do diety barf?

Podczas gdy warzywa stanowią źródło węglowodanów, tak źródłem cukrów prostych i błonnika, które powinna zawierać dieta barf dla psa są owoce. Psy mogą spożywać zarówno owoce twarde, jak i miękkie. Mogą to być np. jabłka, gruszki, melony, arbuzy i borówki. Z kolei wśród owoców miękkich, można wymienić truskawki, czy maliny.


Owoce w barfie, tak samo jak warzywa, przed podaniem powinny zostać poddane obróbce, czyli zmielone i zamrożone. Tutaj zasada jest taka sama. Surowe owoce można również podawać psu w formie przekąsek, czy drobnych nagród. Najlepsze do tego będą cząstki jabłek, gruszek, a także bananów. Tak samo, jak i warzywa, tak i owoce mogą być dla psów toksyczne. Do nich zaliczamy winogrona, zarówno świeże, jak i w formie suszonych rodzynek.

Ważne dodatkowe suplementy

Ważną kwestią w diecie barf są suplementy. To niezwykle istotne, aby wiedzieć, że psy ewolucyjnie zmieniły sposób przyswajania pożywienia względem prekursorów ich gatunku, czyli wilków. Poza tym, gdyby psy żyły poza domem, ze swobodnym dostępem do przyrody, polowałyby na zwierzęta roślinożerne i zjadały je niemal w całości, czyli nie tylko mięso i kości, ale również skórę sierść i pełną zawartość żołądka. Dieta barf dla psa to głównie czyste mięso pozbawione wyżej wymienionych elementów występujących w przyrodzie.


To dlatego ważna jest dodatkowa suplementacja. Nie chodzi o podawanie chemicznych dodatków, a o naturalne składniki, jak zioła, czy prebiotyki. Nie bez znaczenia w psiej diecie są również cynk i wapń, a zatem ważne dla sprawnej pracy układów wewnętrznych minerały. Dodatkową suplementację mogą stanowić drożdże, mączka ze skorupek jaj, a także olej z łososia.

Barf dla psów ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi?

Producenci gotowych karm dla psów oferują ją nie tylko w formie bytowej, ale również przeznaczoną dla psów ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi. Takie same zasady możemy zastosować przygotowując posiłki dla naszego psa na bazie barf. Dodając rozmaite składniki, możemy wspomagać poszczególne układy naszego czworonoga, jak moczowy, trawienny, pokarmowy, krwionośny, a także nerwowy.


Dieta barf dla psa może być dostosowana do szczególnych potrzeb czworonoga poprzez dodanie do mieszanki odpowiednich składników i suplementów. Na przykład dla psów, u których należy wspomóc układ moczowy, warto dodać do diety ważne składniki, takie jak olej z łososia, skorupki jajek oraz moczopędne zioła.


Olej z łososia wspomaga procesy regeneracji tkanek oraz znacznie ogranicza rozmaite stany zapalne. Skorupki jajek będą w tym wypadku źródłem cennego węglanu wapnia wiążącego fosfor, który następnie jest bezpiecznie wydalany z psiego organizmu w kale. Do moczopędnych ziół zaliczamy natkę selera i pietruszki, a także mniszek lekarski. Będą one doskonałą alternatywną dla medykamentów. Jeśli mamy problem z dostępnością świeżych ziół, możemy skorzystać z gotowych mieszanek dostępnych w sklepach zielarskich.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756