Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak wybrać karmę dla psa?

 2023-10-09 

Zdrowie naszego psiego pupila, zależy od wielu czynników. Równie ważna jest atencja, co aktywne spędzanie czasu na zewnątrz, pielęgnacja, a także żywienie. Producenci karm dla psów oferują rozmaite rodzaje oraz smaki i gramatury psich przysmaków. Jak wybrać karmę dla psa, aby ten zdrowo bytował i miał mnóstwo energii? Ranking karm dla psów, który przygotowaliśmy wraz z wyszczególnieniem ważnych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, z pewnością będzie pomocny w dokonaniu wyboru.

Karma dla psa, a jego wiek

Ranking karm dla psów warto zacząć od ważnej kwestii, jaką jest dobór karmy do wieku naszego pupila. To bardzo ważna kwestia, zarówno, jeśli mamy szczeniaka, psa dorosłego, czy psiego seniora. Karmy dla szczeniąt są bogate w białko, które jest tak bardzo potrzebne na etapie wzrostu. Warto też zwrócić uwagę na karmy, które są rekomendowane jako pierwsze, podczas przejścia szczenięcia z mleka matki na stałą karmę. Powinna być ona lekkostrawna i, w zależności od rasy i wielkości szczenięcia, w formie pasztetu lub drobno zmielonych kawałków. To bardzo ważne, ponieważ psie maluchy mają mleczne zęby, którymi dopiero uczą się gryźć.


To samo dotyczy psich seniorów. Nierzadko psy, które ukończyły 7 lub 8 rok życia, powoli tracą zęby. Wtedy warto zadbać, aby mokra karma była im podawana w postaci mniejszych kawałków, a sucha drobniejszych kuleczek. Psi seniorzy mają również swoje potrzeby w zakresie składników i minerałów niezbędnych do ich komfortowego życia. Karmy dostosowane do wieku, są jasno oznaczone przez producenta taką informacją w widocznym miejscu na opakowaniu.

Dobór karmy do rasy zwierzęcia

Czy należy brać pod uwagę rasę zwierzęcia? A jeśli tak, jaka będzie dla niego najlepsza karma dla psa? Ranking prezentowanych karm wyróżnia rozmaite rodzaje, dostosowane do poszczególnych ras. Jedną z ważnych kwestii będą uwarunkowania genetyczne w zakresie podatności na choroby, szczególne zalecenia dotyczące psiej sierści, a także wielkość naszego pupila. Tutaj również z pomocą przychodzą weterynarze, psi dietetycy, a także hodowcy. Odpowiednio dobrana karma do rasy zwierzęcia, będzie dla niego zapewnieniem zdrowego i długiego życia w dobrej kondycji.


Na szczególną uwagę zasługują kwestie związane z wielkością psa. Dotyczy to zarówno szczeniąt, jak i psów dorosłych. Małe szczenięta dużych ras będą potrzebowały większej ilości karmy dziennie, niż małe szczenięta mniejszych ras. Analogicznie ta kwestia wygląda w wypadku dorosłych psów. Tu warto wziąć pod uwagę rozmiar opakowania. Producenci oferują karmy dla psów w rozmaitych opakowaniach oraz różnych gramaturach. Dotyczy to tak samo mokrej, jak i suchej karmy.

Ważna zawartość mięsa

Najlepsza karma dla psa to taka, w której składzie znajduje się odpowiednio wysoka zawartość mięsa. Rekomendowane są te karmy, których całkowitą masę stanowi nie mniej niż 50 proc. mięsa. Należy pamiętać, że mięso jest dla psa głównym budulcem białka. To najważniejszy składnik każdej karmy, dlatego ważne jest zapewnienie zwierzęciu zarówno jego odpowiedniej ilości, jak i jakości. Białko w karmach może występować jako mięso z kurczaka, kaczki, jelenia, królika, wołowiny, wieprzowiny, a także ryb. Należy uważnie czytać etykiety na opakowaniu, ponieważ procent składników pochodzenia zwierzęcego to nie to samo, co procent mięsa. Pierwszy oznaczać bowiem może rozmaite części innych zwierząt oddzielane od kości mechanicznie, w tym również pazury, pióra, grzebienie i inne bezwartościowe odpady.


Producenci dobrych karm umieszczają informację o zawartości czystego mięsa w karmie w sposób widoczny na opakowaniu. To powinno nas skłonić do sięgnięcia po taki produkt. Im mniejsza czcionka na etykiecie i bardziej zawiły opis, tym możemy być pewni, że karma nie jest zbyt wysokiej jakości.

Karma mokra dla psa

Ranking karm dla psów zawiera ich dwa podstawowe rodzaje, z których wyróżniamy karmę mokrą oraz suchą. Skupmy się teraz na karmie mokrej, która powinna być podawana psu raz lub dwa razy dziennie, w zależności od potrzeb, wieku, rasy, a także zaleceń weterynarza. Karmy te są dostępne w wielu rozmaitych opakowaniach, z uwagi na jej konstrukcję oraz gramaturę. To pozwala dobrać właścicielom czworonogów odpowiednie opakowanie do wielkości swojego psa. Duże puszki dostępne są nawet w kilogramowych gramaturach, a najmniejsze saszetki w 85 gramach masy.


Mokra karma dla psa to zwykle mięsne kawałki w pysznej galarecie, sosie lub pasztet oraz mus. Karma mokra dużo szybciej pobudza receptory smaku i jest chętniej konsumowana przez zwierzęta, z uwagi na szybsze rozpuszczanie się. Należy jednak pamiętać, że pomimo zachęcającego smaku i aromatu, karma ta ma o wiele mniej kalorii, co oznacza, że jeśli nasz pies je wyłącznie mokrą karmę, musi dostawać jej więcej, niż np. suchej, którą dodatkowo uzupełnia dużą ilością wody.

Karma sucha

Drugim rodzajem jest sucha karma dla psów. Karmy suche dla psa są tak opracowane, aby w ich składzie występował komplet składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju i wzrostu, a także bytowania psa. Warto sprawdzać etykiety, ponieważ tak samo, jak w wypadku karm mokrych, również karmy suche dostępne są w lepszej i gorszej jakości. Najlepsza sucha karma dla zwierząt to taka, która jest odpowiednio kaloryczna i zapewnia energię naszemu pupilowi. W odróżnieniu od karm mokrych, niezależnie od jakości, karmy suche są bardziej kaloryczne. Suche karmy dostępne są w różnych postaciach i opakowaniach. Najczęściej spotykane formy to kuleczki, groszki, kółeczka, a także niewielkich rozmiarów ciasteczka. Opakowania o mniejszej gramaturze, będą odpowiednie dla psów małych ras albo mogą być kupione na tak zwane spróbowanie.

Karma mokra, czy sucha – jaką wybrać?

Ranking karm dla psów prezentuje zarówno mokre, jak i suche karmy. O wyższości pierwszej nad drugą lub odwrotnie, nie można dyskutować, ponieważ obie mają tak samo plusy, jak i minusy stosowania. Mokra karma jest mniej kaloryczna, przez co musimy jej dostarczać więcej swojemu psu. Oznacza to, że poniesiemy większy wydatek. Z kolei pies dużo chętniej ją konsumuje i mamy pełną kontrolę nad jego dietą. Plusem jest również dodatkowa woda zawarta w mokrej karmie, która podczas spożywania pokarmu naturalnie zasila go w płyny.


Sucha karma z kolei, uznawana jest za wygodną do podawania, wydzielania, a także przechowywania. Czy to kupowana w mniejszych, czy większych opakowaniach, może być długo składowana pod warunkiem odpowiedniego, szczelnego zamknięcia i umieszczenia w suchym, ciepłym i ciemnym miejscu.

Ważne składniki, minerały i tłuszcze

Ranking karm dla psów zawiera rekomendowane produkty, które w swoim składzie oferują odpowiednie składniki i minerały, tak potrzebne do prawidłowego bytowania zwierzęcia. Ważne są również witaminy, takie jak E, A, D3, witaminy z grupy B, a także minerały, takie jak magnez, cynk oraz wapń.


Ważną kwestią w codziennej diecie naszego psa są również tłuszcze. Ten składnik jest często pomijany, jako mniej istotny na etykiecie, a to duży błąd. Dobre karmy w swoim składzie zawierają tłuszcze, takie jak oleje DHA, EPA oraz Omega 3. Warto pamiętać, że tłuszcz, tak samo jak białko, również jest źródłem energii. Bezpośrednio wypływa na odporność, sierść, a także termoregulację. Karmy zawierające tłuszcze, są również chętniej spożywane przez psich niejadków, ponieważ ten składnik jest bardzo dobrym nośnikiem smaku.

Składniki niepożądane

Właściciel czworonoga przed wyborem karmy powinien zapoznać się z jej składem, a także potrzebami swojego pupila w zakresie żywienia. Tak samo, jak dobre składniki, karmy mogą zawierać również elementy niepożądane. Jednym z takich składników są konserwanty. Są tak samo szkodliwe dla zwierząt, jak i dla ludzi, a pojawiają się w większości karm. W wielu wypadkach nie da się ich uniknąć, ale warto przynajmniej je ograniczyć. Wśród stosowanych w karmach dla psów konserwantów znajdują się takie, które są niebezpieczne oraz takie, których negatywny wpływ na psi organizm jest mniejszy. Do akceptowalnych substancji konserwujących należą np. tokofenol i kwas askorobinowy, z kolei naszą czujność powinny wzbudzić wszelkiego rodzaju oznaczenia z dużą literą E, jak np. E-324, E-251 oraz z dużą literą B, jak BHA i BHT.

Karmy specjalistyczne

Ranking karm dla psów zwiera również produkty specjalistyczne. Tego rodzaju karmy, określane również weterynaryjnymi, występują zarówno jako mokre, jak i suche jedzenie. Najpopularniejszymi karmami specjalistycznymi są te, które wspomagają układ trawienny i pokarmowy. Mogą regulować perystaltykę jelit, a także wspomagać prawidłowe i regularne wypróżnianie się zwierzęcia. Niemniej popularne są karmy, mające bezpośrednie przełożenie na prawidłową pracę układu moczonego. Dotyczy to zwłaszcza psów starszych, a także takich, u których wykryto piasek, kamienie lub genetyczną skłonność do struwitów.


Karmy weterynaryjne zwykle stosowane są doraźne, w wypadku zaistnienia takiej konieczności. Nie należy samemu decydować o doborze karmy specjalistycznej, ani też ilości jej podawania. To zawsze powinno zostać skonsultowane z weterynarzem lub też psim dietetykiem i poprzedzone badaniami naszego pupila.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756