System No Frost – co to takiego?
Wybór lodówki na pewno nie jest łatwym zadaniem. Szybki przegląd oferty dostępnej w naszym sklepie internetowym pozwala zauważyć, że dostępnych jest ponad 500 modeli urządzeń chłodzących. Musisz kupić taki sprzęt, który będzie służył Ci przez wiele lat i to najlepiej bezawaryjnie. Inwestycja w urządzenia AGD wiąże się z niemałym wydatkiem, dlatego każdy zakup powinien być dobrze przemyślany. Obok energooszczędności, nowoczesnych technologii i trwałości, ważny dla wielu osób będzie także wygląd lodówki.
Pod tym kątem także możliwe jest przebieranie w setkach ofert. Jeśli już ustaliłeś, jakiej wielkości i pojemności urządzenia potrzebujesz, powinieneś poznać kluczowe dla tej kategorii rozwiązania. Jednym z nich jest No Frost. Mogłeś już słyszeć ten termin. Jest dość popularny, choć nie wszyscy wiedzą co tak naprawdę oznacza dla użytkownika końcowego. Przyjrzymy się dokładnie tej funkcji i sprawdzimy, czy rzeczywiście warto zdecydować się na sprzęt korzystający z tego rozwiązania.
Lodówka z No Frost – co to znaczy?
Polski odpowiednik tego terminu to „lodówka bezszronowa”. Technologia ta uniemożliwia powstawanie szronu i lodu wewnątrz urządzenia. Na pewno pamiętasz, że starsze lodówki musiały być regularnie rozmrażane. Zajmowało to wiele godzin i nie należało do najprzyjemniejszych obowiązków domowych. Po pierwsze, trzeba było wyjąć wszystkie zapasy, a następnie wyłączyć lodówkę. Kolejnym krokiem było ustawienie termostatu na pozycję „0” i czekanie, aż lód powstały w lodówce rozpuści się. Woda ciekła po ściankach urządzenia i jeśli nie zabezpieczyło się dobrze podłogi, dochodziło do jej zmoczenia. A to oznaczało kolejne, niepotrzebne porządki. Rozmrożenie trwać może przecież godzinami! Do tego należy doliczyć mycie wnętrza komory, które także zajmowało trochę czasu.
Dopiero po tym całym procesie możliwe było ponowne uruchomienie lodówki, aby znów zaczęła chłodzić i mrozić. Lekceważenie takiego domowego serwisu prowadziło do spadku wydajności urządzenia. Długo nierozmrażana lodówka zazwyczaj głośniej pracuje i pobiera więcej prądu, co odbija się na rachunkach. Zupełnie inaczej jest w przypadku urządzeń z systemem No Frost. Co to znaczy? Lodówki takie zaprojektowane są tak, aby nie dochodziło do powstawania lodu i szronu. Zjawiska te powstają na skutek pojawiającej się wilgoci biorącej się z żywności. Jej źródła należy szukać między innymi w warzywach, owocach lub gotowanych zupach.
Wilgoć może powstawać także na skutek nagrzewania się lodówki, która znajduje się blisko grzejnika lub urządzenia grzewczego (np. piekarnika). Skrajnym powodem powstawania wilgoci w lodówce może być także wysoka temperatura latem. Jej obecność może być także spowodowana uszkodzeniami uszczelki, systemu chłodniczego lub termostatu. Rozwiązaniem takich problemów jest jak najbardziej zakup lodówki No Frost. Czy warto ją kupić? Zdecydowanie tak!