Poradniki Eksperta

Miłośnicy kempingów czy długich wyjazdów powinni koniecznie wyposażyć się w lodówkę turystyczną. Pomoże ona dłużej utrzymać świeżość przechowywanej żywności, czy zadba o odpowiednią temperaturę napojów. Z przygotowanego przez nas poradnika dowiesz się, jak działa lodówka turystyczna i tym samym łatwiej wybierzesz model dopasowany do Twoich potrzeb.

Rodzaje lodówek turystycznych


Każda lodówka, nawet ta, którą posiadasz w domu, musi bowiem utrzymać niską temperaturę produktów w niej przechowywanych i pomaga w tym odpowiednio wykonana obudowa. To, jak działa lodówka turystyczna i czy pracuje efektywnie, zależy od sposobu chłodzenia. Dlatego możemy wyróżnić kilka rodzajów chłodziarek. Najpopularniejsze z nich to modele na wkłady chłodzące, termoelektryczne, absorpcyjne oraz sprężarkowe. Przyjrzyjmy się każdej z tych technologii.

Lodówki turystyczne w naszej ofercie:

Lodówka turystyczna na wkłady

Bardzo dużą popularnością cieszą się lodówki turystyczne z wkładami chłodzącymi. Wynika to przede wszystkim z łatwości ich obsługi, przystępnej ceny i tego, że nie wymagają zasilania. 


Zatem jak działa lodówka turystyczna tego typu? Urządzenie ma formę skrzyni, która zapewnia skuteczną izolację od temperatury zewnętrznej. 


W zestawie dołączone są wspomniane wkłady chłodzące, zazwyczaj wypełnione specjalnym żelem lub wodą. Przed użyciem nalży umieścić je w zamrażalniku na dłuższy czas, zazwyczaj do ok. 10 godzin. 


Następnie wnętrze lodówki należy wypełnić naprzemiennie wkładami oraz schłodzoną zawartością. Tego typu lodówka turystyczna nie schłodzi skutecznie produktów, ale pozwoli przez dłuższy czas utrzymać ich niską temperaturę. Sprawdzi się również przy transporcie mrożonek. 


Największe atuty lodówek na wkłady chłodzące to niewielka masa i możliwość użytkowania praktycznie wszędzie, ponieważ nie wymagają one zasilania. Ich pojemność to zazwyczaj od 10 do nieco ponad 30 l. Sprawdzą się podczas krótkich wypadów np. na plaże lub piknik lub podczas dłuższych transportów żywności w aucie.

Lodówki termoelektryczne

Bardziej skutecznym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na dobrym chłodzeniu, są lodówki turystyczne elektryczne. Sprawdzą się podczas wyjazdów na kemping lub biwak, jednak musisz pamiętać o tym, że wymagają one zasilania. Jego źródłem może być instalacja samochodowa 12/24 V lub sieć elektryczna. 


Jak działa lodówka turystyczna termoelektryczna? Otóż jest ona wyposażona w ogniwo Peltiera, wentylator oraz radiator. Dzięki temu możliwe jest obniżenie temperatury nawet o 20 stopni Celsjusza względem temperatury otoczenia. Choć wymagają zasilania, to ich masa oraz wymiary są stosunkowo niewielkie, więc bez problemu zmieszczą się w większości aut. Zastosowanie ogniwa Peltiera ma jeszcze jedną zaletę. 


Otóż lodówka turystyczna termoelektryczna może mieć również funkcję… podgrzewania. Niektóre modele pozwolą podnieść temperaturę przechowywanych produktów nawet do 60 stopni Celsjusza. Trzeba przyznać, że to bardzo ciekawe rozwiązanie, które znacznie zwiększa użyteczność sprzętu.

Lodówki absorpcyjne

Na rynku urządzeń turystycznych popularnością cieszą się lodówki absorpcyjne. Są one stosowane np. w kamperach czy na jachtach a atutem jest dobra efektywność i całkiem duża pojemność. Jak działa lodówka turystyczna tego typu? Jest zasilana z instalacji auta lub sieci elektrycznej, a nawet gazem typu propan-butan. To daje całkiem dużą niezależność energetyczną, bez konieczności używania akumulatora auta. 


W wielu sytuacjach może to być ważna cecha. Czynnikiem chłodniczym jest amoniak a lodówki mogą nawet zamrażać produkty. Niestety są dosyć duże i ciężkie, dlatego często instaluje się je na stałe. Wybór takiego produktu zalecamy, gdy ważna jest dla Ciebie cecha wspominanej niezależności energetycznej i zasilania gazem.

Lodówki z kompresorem

Dla najbardziej wymagających użytkowników przeznaczone są lodówki turystyczne z kompresorem, czasem określane również jako sprężarkowe. Cechuje je duża efektywność energetyczna, możliwość schładzania i nawet mrożenia produktów. Jeśli zastanawiasz się, jak działa lodówka turystyczna tego typu, to jest to sposób podobny do modeli domowych. Ma ona czynnik chłodniczy, który krąży w zamkniętym obiegu. Chłodziwo jest zasysane przez kompresor i sprężane, a następnie transportowane do skraplacza. Tam ulega ono skropleniu i zmienia stan skupienia na płynny oraz oddaje ciepło.


Lodówki tego typu są zasilane z instalacji auta lub sieci elektrycznej. Niektóre modele mają wbudowane akumulatory lub możliwość ich podłączenia, co jest przydatne w zależności od warunków. Są większe niż lodówki termoelektryczne, ale jednocześnie na tyle kompaktowe, że ich transport np. w aucie typu kombi czy w minivanie nie powinien być problemem. Najmniejsze modele mają pojemność nawet poniżej 10, a największe ponad 50 l. Dlatego każdy bez trudu znajdzie urządzenie, które jest idealnie dopasowane do jego wymagań. Obudowa chłodziarki może być wyposażona w specjalny wkład, który zamarza i pomaga utrzymać niską temperaturę.

Jaką lodówkę turystyczną kupić?

Skoro wiesz już, jak działa lodówka turystyczna, to warto zastanowić się, jaki model wybrać ostatecznie. Polecamy wybór pomiędzy urządzeniami z wkładami chłodzącymi, termoelektrycznymi oraz tymi z kompresorem. Na jednodniowe wypady, gdy przede wszystkim zależy Ci na utrzymaniu niskiej temperatury żywności, dobrym wyborem będzie lodówka z wkładami chłodzącymi. Jest przystępna cenowo i zajmuje niewiele miejsca. 


W przypadku kilkudniowych podróży np. wyjazdów na kemping lub pod namiot, warto rozważyć zakup lodówki termoelektrycznej. Powinna doskonale sprawdzić się w takich warunkach. Jeśli uwielbiasz długie podróże, a kemping to po prostu Twój styl życia, to najlepszym wyborem będzie wydajna lodówka turystyczna z kompresorem o odpowiedniej do Twoich potrzeb pojemności.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756