Poradniki Eksperta

Gry planszowe dla 5 latka – ranking [TOP10]

 2023-06-05 

Gry planszowe to doskonały sposób na zabawę. Dobrane do wieku dziecka planszówki będą nie tylko rozrywką, ale także sposobem na naukę. Nowoczesne gry planszowe dla 5 latka mogą konkurować z otaczającą nas zewsząd elektroniką. Dziecko zamiast godzinami grać w gry komputerowe może wybrać inną opcję, czyli planszówki. Są one modne i mają wielu zwolenników, a na przestrzeni lat bardzo ewoluowały. Zasady gier są interesujące, a ich piękne wydania przyciągają wzrok małych graczy. Świadomy wybór nauki przez zabawę to świetny sposób na stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju intelektualnego dziecka. Gry różnią się od siebie tematyką oraz zasadami prowadzenia rozgrywek. Zatem, czy warto i jakie wybrać gry planszowe dla 5 latka? Ranking przedstawi Ci kilka istotnych aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze tych produktów.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Gry planszowe istotne dla rozwoju 5 latka

Podczas prowadzonych rozgrywek dziecko samodzielnie decyduje o tym, co dzieje się na planszy. Obserwuje, jak grają inni i uczy się, że jego decyzje mają wpływ na wygraną lub przegraną. Gry planszowe rozwijają zatem zdolność logicznego myślenia. Bardzo ważne dla dziecka jest również pierwsze zetknięcie się z przegraną. Zaczyna dostrzegać, że jego działania mają określone konsekwencje i trzeba to zaakceptować. Dzięki temu w życiu dorosłym maluch łatwiej będzie radził sobie z różnymi emocjami. Prowadzone rozgrywki oswajają graczy zarówno z porażką, jak i z sukcesem.


Pięciolatek powoli zaczyna skupiać się na określonych czynnościach. Nie zawsze jest to jednak dla niego proste. W dużym stopniu ułatwiają to planszówki. Mobilizują bowiem do większej koncentracji i uczą cierpliwości. Ponadto rozgrywki zawsze odbywają się według określonych reguł i zasad. Dziecko uczy się, że trzeba ich przestrzegać i postępować zgodnie z wytycznymi. Bardzo ważna jest zasada fair play. Warto więc wybrać odpowiednią grę dla 5 latka, która zagwarantuje nie tylko świetną zabawę, ale również rozwój emocjonalny i intelektualny.

Gry planszowe dla 5 latka – ranking produktów na rodzinny wypoczynek

Chociaż można spotkać gry przeznaczone do zabawy w pojedynkę, to jednak większość przeznaczona jest dla kilku osób. Pięciolatek lubi spędzać czas z rówieśnikami i rodziną. Planszówki i gry logiczne będą więc świetnym sposobem na wzajemne zacieśnianie więzi. Podczas rozgrywek uczestnicy nie tylko rywalizują ze sobą, ale bardzo często również współpracują. Wszystko po to, by osiągnąć określony cel. Walorów wspólnego grania jest więc bardzo wiele. Dziecko uczy się, jak postępować, by rozwiązać problem. Czerpie wzorce z rodziców, którzy poprzez zabawę mogą go wiele nauczyć. 


Czy warto wybrać familijne gry planszowe dla 5 latka? Ranking zwraca uwagę, że ten rodzaj gier jest strzałem w dziesiątkę. Przeznaczone są one zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Mają dosyć proste zasady, z którymi pięciolatek doskonale sobie poradzi. Rozgrywki są tu bardzo wciągające. Familijne gry planszowe to nie tylko wyścigi czy odkrywanie skarbów, ale również gry słowne czy gry typu kalambury. Rozwijają one spostrzegawczość oraz refleks. Ćwiczą ponadto komunikację i zachęcają do wspólnych rozmów. Gwarantują mnóstwo śmiechu i wesołych sytuacji. Każdy może więc znaleźć tu coś dla siebie. Gry planszowe rodzinne są zazwyczaj pięknie wydane. Plansze są kolorowe, a umieszczone na nich rysunki często przedstawiają postacie z bajek czy ulubionych bohaterów.

Najlepsze gry dla pięciolatka

Jakie zatem wybrać gry planszowe dla 5 latka? Ranking zwraca uwagę na to, że powinny być one dostosowane przede wszystkim do zainteresowań dziecka. Zbyt trudne zasady gry mogą zniechęcić malucha do zabawy. Na pudełku, w którym umieszczone są planszówki podany jest minimalny wiek gracza na przykład 4+ lub 5+. Pięciolatek zaczyna się już interesować otaczającym go światem i mieć swoje szczególne upodobania. Najlepsze będą więc gry planszowe dostosowane do jego dziecięcych pasji. Gry planszowe dla chłopców ciekawe będą gry nawiązujące do świata zwierząt, pojazdów, maszyn czy ulubionych zawodów jak na przykład strażak. Natomiast gry planszowe dla dziewczynki częściej interesują się potrawami, kuchnią, księżniczkami czy innymi bajkowymi postaciami.

Gry edukacyjne – dobry sposób na łączenie przyjemnego z pożytecznym

Edukacyjne gry planszowe ułatwiają dziecku zdobywanie wiedzy na temat otaczającego go świata. Mogą to być planszówki w których dziecko na przykład odpowiada na proste pytania umieszczone na kartach czy układają obrazki w odpowiednich miejscach na planszy. Świetnym wyborem będą również planszówki, które uczą dziecko takich umiejętności jak liczenie czy poznawanie liter. Wśród gier na uwagę zasługują również zestawy rozwijające logiczne myślenie. Wymagają one od malucha szukania jak najlepszych rozwiązań, kojarzenia faktów i główkowania. Może to być gra, w której rozgrywka polega na przykład na dopasowywaniu odpowiednich kształtów. Niezwykle ekscytujące dla dziecka będą także gry wprowadzające go w świat zwierząt i roślin. Interesującą propozycją są gry ćwiczące pamięć pięciolatka. Ich zasady opierają się zazwyczaj na konieczności zapamiętywania różnych elementów dołączonych do gry. Jeszcze większą frajdę niż rywalizacja może sprawić dziecku ścisła współpraca z rówieśnikami. Do tego przeznaczone są gry kooperacyjne w których rozgrywka polega na przykład na wcieleniu się dziecka w rolę detektywa, który próbuje ustalić sprawców występków w mieście.

Zawsze na topie – gry strategiczne

Pięciolatkom wyjątkową radość sprawiają także gry strategiczne. Mają one nieco uproszczone zasady, by maluch sobie z nimi poradził. Dziecko poprzez zabawę uczy się planowania i strategicznego myślenia. Niektóre rodzaje gier posiadają dwustronną planszę z dwoma poziomami gry. Można więc je dostosować do umiejętności dziecka. Rozgrywka może polegać na przykład na liczeniu i dopasowywaniu elementów. Piękna kolorystyka i bogate zestawy akcesoriów to również ważne elementy, które powinny posiadać gry planszowe dla 5 latka. Ranking zwraca uwagę także na dobrej jakości materiały, z których zostały one wykonane.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756