Poradniki Eksperta

Gry planszowe dla 6 latka – ranking [TOP10]

 2023-07-11 

Gry planszowe to popularna forma rozrywki, która sprawia dziecku mnóstwo frajdy. Jest doskonałą alternatywą dla gier komputerowych. Planszówki pozwalają kształtować ważne umiejętności i wpływają na rozwój dziecka. Sześciolatek coraz częściej sięga po gry, gdyż są one dla niego czymś nowym i interesującym. Wybierając grę dla 6 latka, warto zwrócić uwagę na jej tematykę, stopień trudności oraz czas rozgrywki. Jakie kryteria wziąć pod uwagę wybierając gry planszowe dla 6 latka? Ranking zwraca uwagę na to, że należy przede wszystkim trafić w gust malucha. Wybór gry dostosowany do zainteresowań dziecka sprawi, że będzie ono chętnie po nią sięgało.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Dlaczego 6 latek powinien grać w planszówki?

Gry planszowe wpływają na rozwój umiejętności poznawczych i społecznych sześciolatka. Angażują one dzieci w logiczne myślenie oraz uczą rozwiązywania problemów i podejmowania pierwszych, samodzielnych decyzji. Podczas rozgrywek, dziecko analizuje określone sytuacje i przewiduje skutki podejmowanych działań. Wspólne granie sprawia, że sześciolatek przestrzega określonych reguł i zasad gry, np. czeka na swoją kolej. Ponadto słucha innych i stara się poprawnie formułować swoje myśli.

 

Jakie inne zalety mają gry planszowe dla 6 latka? Ranking zwraca uwagę na to, że podczas zabawy dziecko koncentruje się na określonym zadaniu. Uważnie śledzi postępy rozgrywki i dąży do osiągnięcia sprecyzowanego celu.

 

Dziecko w wieku 6 lat podczas rozgrywek w gry planszowe uczy się zasad zdrowej rywalizacji i szacunku dla innych graczy. Poznaje smak pierwszych porażek i zdobywa umiejętności radzenia sobie z nimi.

 

Ponadto planszówki są świetną okazja do wspólnego spędzania czasu z rodzicami, rodzeństwem i rówieśnikami. Wzmacnia to więzi zarówno rodzinne, jak i koleżeńskie i daje wiele radości. Tu nie ma ograniczeń. Po zakończeniu rozgrywki, można rozpocząć zabawę od nowa.

Czym kierować się wybierając gry planszowe dla 6 latka – ranking interesujących gier

Wybierając gry planszowe dla 6 latka, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, dla jakiej grupy wiekowej są one przeznaczone. Dla dziecka w tym wieku gry nie mogą być zbyt trudne, by nie zniechęcić go do zabawy. Powinny być dopasowane do umiejętności dziecka, aby nie znudziły się zbyt szybko. Zachętą niewątpliwie będą wyzwania, które zmobilizują dziecko do działania i dadzą mu poczucie satysfakcji.

 

Kluczowe przy wyborze planszówki powinny być zainteresowania dziecka. Można wybrać gry o tematyce związanej np. z liczeniem, przyrodą, czy wynalazkami. Można również wybrać gry logiczne, które będą pomagały rozwijać logiczne i strategiczne myślenie. Podczas zabawy, dziecko uczy się liczyć, a także czytać. 

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając gry planszowe dla 6 latka? Ranking podpowiada, że nie bez znaczenia jest również samo wykonanie gier. Większość z nich zrobiona jest z solidnych i trwałych materiałów, takich jak np. drewno, tektura, karton, czy plastik. Dzięki temu nie ulegną one zniszczeniu nawet podczas częstego korzystania z nich przez maluchy. Plansze są zazwyczaj bardzo kolorowe i przyozdobione grafiką związaną z tematyką gry. Dzięki temu dziecku łatwiej jest zrozumieć jej zasady.

 

Do planszówek bardzo często dołączone są różnego rodzaju karty i obrazki, które ułatwiają wykonywanie określonych zadań i poleceń. Ponadto gry zawierają dodatkowe elementy (np. pionki, żetony, kostki, figurki), które dostosowane są do małych rączek dziecka. Dzięki temu, maluch łatwo je chwyta i swobodnie operuje nimi podczas gry. Wszystkie elementy gry są bezpieczne dla sześcioletniego dziecka.

Po jakie gry sięgnąć dla 6 latka?

Gry planszowe dla sześciolatka można podzielić na kilka rodzajów. Mogą to być gry np. edukacyjne, kooperacyjne, rozrywkowe, czy rodzinne.

 

Gry edukacyjne rozwijają u sześciolatka zdolności np. matematyczne i językowe. Pomagają w nauce liczenia i układania pierwszych pojedynczych wyrazów z liter. Dzięki temu dziecko przez zabawę przygotowuje się do czekających go w szkole wyzwań.

 

Świetną rozrywkę stanowią dla sześciolatka również gry, w których musi on kojarzyć fakty. Dodatkowo reguły narzucają, by maluch działał pod presją czasu. Niektóre gry edukacyjne posiadają dwustronne plansze. Dzięki temu można dopasować poziom gry do wieku dziecka (np. 4-5 lat, czy 6 lat). Zasady gier opierają się np. na konieczności czytania i prostej matematyce, łączeniu liter na planszy i samodzielnym układaniu wyrazów. Gry tego rodzaju są niezwykle emocjonujące i wciągają w wielogodzinne zabawy.

 

Świetną rozrywkę stanowią gry, w których dziecko musi odgadnąć, kim jest tajemnicza postać, zapamiętać miejsce położenia jaj dinozaura, czy poszukiwać obrazków ukrytych na planszach. Tu liczy się u malucha spostrzegawczość i refleks. Poza grami, w których maluchy konkurują o wygraną, można zdecydować się na gry kooperacyjne. Wymagają one pracy zespołowej i wzajemnej współpracy, by osiągnąć określony cel. Gry tego rodzaju pokazują dzieciom, jak ważne jest wspólne działanie. Reguły tych gier polegają np. na wcieleniu się w rolę detektywa i poszukiwaniu dowodów, by złapać sprawcę i zapobiec jego ucieczce z miasta.

 

Jakie wybrać inne gry planszowe dla 6 latka? Ranking zwraca uwagę na gry familijne, w których dziecko będzie uczestniczyło wraz z rodzicami. Charakteryzują się one dość prostymi zasadami, które nie wymagają zbyt dużego zaangażowania. Często gry tego rodzaju opierają się na ulubionych bajkach malucha i ich bohaterach. To świetny sposób na zacieśnianie więzi rodzinnych i przekazywanie dziecku cennych informacji.

Jak długo trwają rozgrywki i ilu powinno być graczy w grach planszowych?

Rozgrywki w planszówkach dla 6 latka mogą być bardzo krótkie, np. 15-20 minut. Dzięki temu, dziecko nie zdąży się znudzić i może rozpoczynać grę od początku. Jeśli chcesz, by maluch przez dłuższy czas uczestniczył w rozgrywkach, możesz wybrać grę planszową, w której rozgrywka trwa np. 60 minut.

 

Warto również zwrócić uwagę na minimalną i maksymalną ilość graczy. Jeśli maluch ma rodzeństwo albo lubi spędzać czas z przyjaciółmi ,świetnie sprawdzi się gra dla np. 2-4 graczy czy 2-6 graczy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756