Poradniki Eksperta

Praca na wielu ekranach to spora wygoda. Na taką konfigurację decyduje się także wielu streamerów, którzy transmitują swoje zmagania w grach komputerowych. Jak podłączyć dwa monitory do laptopa? Wyjaśniamy w poniższym poradniku! Zachęcamy do lektury.

Dla kogo podłączenie dwóch monitorów jest dobrym rozwiązaniem?


Używanie więcej niż jednego ekranu jest naprawdę wygodne. Choć wielu osobom może się to wydawać niepotrzebne, po pierwszych kilku godzinach nie będą one chciały wracać do standardowej konfiguracji. Używanie dodatkowych monitorów jest pomocne zwłaszcza wtedy, gdy używasz kilku programów jednocześnie. Wyobraź sobie tylko, że na jednym monitorze masz uruchomiony arkusz kalkulacyjny, a na drugim program, w którym wprowadzasz z niego dane. Nie jest potrzebne minimalizowanie i przełączanie okien, co nie pozwala skupić się na wykonywanej pracy. Używanie więcej niż jednego monitora to także świetne rozwiązanie dla streamerów. Mogą obsługiwać czat oraz grać w tym samym momencie, co ułatwia moderowanie prowadzonych transmisji.

Monitory w naszej ofercie:

Jak podłączyć dwa monitory do laptopa? Kiedy to możliwe?


Zastanawiasz się jak podłączyć dwa monitory do laptopa? To wcale nie jest takie trudne, choć musi zostać spełniony podstawowy warunek. Dotyczy on dostępności właściwego portu. W przypadku dostępnych aktualnie laptopów będzie to Display Port lub HDMI. Starsze urządzenia mogą jeszcze wykorzystywać gniazdo DVI. W przypadku braku kompatybilności pomiędzy monitorem a laptopem, rozwiązaniem może okazać się odpowiednia przejściówka, która kosztuje maksymalnie kilkadziesiąt złotych.


Jeśli jesteś na etapie kompletowania nowego zestawu komputerowego, sprawdź złącza monitora, a także gniazda komputera stacjonarnego czy laptopa. W ten sposób unikniesz problemów, a samo podłączenie zajmie dosłownie chwilę. Jeśli Twój laptop posiada dwa różne gniazda, zawsze wybieraj to gwarantujące lepszą rozdzielczość obrazu. Dzięki temu multimedia wyświetlane na monitorze będą po prostu bardziej jakościowe. To szczególnie ważne, jeśli planujesz grać lub oglądać seriale czy filmy.


Samo podłączenie monitorów jest proste. Wystarczy użycie odpowiedniego przewodu (zazwyczaj jest dołączony do zestawu) i wpięcie go do właściwego gniazda. Bezpieczniej jest to robić w momencie, kiedy laptop lub komputer stacjonarny jest wyłączony. W ten sposób minimalizujesz ryzyko ewentualnych zwarć elektrycznych.

Jak podłączyć dwa monitory do komputera? Konfiguracja oprogramowaniaSamo podłączenie monitora nie wystarczy. Ważna jest także odpowiednia konfiguracja graficzna, abyś mógł korzystać z rozwiązania tak, jak sobie to zaplanowałeś. W przypadku systemów Windows kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie. Wybierz opcję „Ustawienia ekranu”. Na ekranie wyświetli się okno konfiguracyjne, które pozwala między innymi na zmianę jasności, skali czy układu ekranów.


Przejdź do opcji „Wiele ekranów”. Tutaj możesz zdecydować, jaką funkcję będą pełniły monitory. Możliwe są różne ustawienia. Jeśli chcesz skopiować obraz z głównego monitora, możesz dokonać takiego ustawienia. Wtedy wyświetlana grafika będzie tożsama dla wszystkich ekranów. Najczęściej jednak używanym rozwiązaniem jest rozszerzenie. Dzięki temu możliwa jest praca znana ze smartfonów, posiadających kilka ekranów, które przesuwa się w lewą lub prawą stronę. Zasada działania w przypadku komputera jest podobna, z tym, że do przełączania pomiędzy monitorami używa się myszki.


Możesz także zmienić skalowanie i rozdzielczość ekranu na poszczególnych monitorach. Sam zdecyduj, które ustawienia najbardziej Ci odpowiadają. Najważniejszy jest Twój komfort pracy.

Jak podłączyć dwa monitory do laptopa z jednym HDMI?


Takie rozwiązanie jest możliwe, ale nie tak proste, jak by się wydawało. Najprościej zrobić to wtedy, gdy laptop jest wyposażony w dwa rodzaje złącz, np. Display Port i HDMI. Wtedy masz możliwość podłączenia monitorów za pomocą dwóch różnych przewodów. Sytuacja komplikuje się, jeśli Twój sprzęt jest wyposażony tylko w jedno gniazdo. W takim wypadku konieczne jest zainwestowanie w przejściówkę z USB 3.0 na HDMI. Nie są to najtańsze akcesoria, ale pozwalają na funkcjonalne ominięcie ograniczeń technicznych. Nie warto wybierać budżetowych przejściówek, gdyż mogą one znacznie wpływać na jakość obrazu.


Rozwiązaniem pozwalającym uniknąć konieczności podłączania kilku monitorów jest zakup urządzenia panoramicznego (w proporcjach np. 32:10), które będzie wyposażone w rozwiązanie Picture by Picture. To także o wiele prostsze niż podłączanie przejściówek. Oczywiście jest to rozwiązanie najlepsze, jeśli i tak czeka Cię wymiana monitora na nowy. W przeciwnym wypadku oszczędniejszym sposobem będzie inwestycja we wspomnianą wcześniej przejściówkę.

Co może przydać się do podłączenia monitora do laptopa lub komputera stacjonarnego?


Na pewno potrzebne są przewody. Jeśli z jakiegoś powodu nie posiadasz przewodu dedykowanego Twojemu monitorowi, możesz kupić jeden z setek dostępnych modeli w naszym sklepie internetowym. Możliwy jest zakup zarówno kabli HDMI, jak i DisplayPort. Wybierając przewód sprawdź jego długość. Staraj się wybierać tak, aby zapewnić sobie możliwość swobodnego rozstawienia sprzętu, ale unikaj zbyt długich kabli. Plączące się przewody nie są niczym przyjemnym, a jeszcze trudniej jest je ukryć na biurku.


Warto szukać kabli w oplocie tekstylnym, które są trwalsze i o wiele trudniej je zaplątać. Poza walorami estetycznymi, są to najważniejsze zalety takiego rozwiązania.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756