Poradniki Eksperta

Jaki monitor do PS5?


Premiera nowej konsoli PlayStation 5 była bardzo głośnym wydarzeniem. Nic dziwnego, skoro to piąta generacja tak popularnego sprzętu dla graczy. Nowa konsola oferuje sporo możliwości, które wykorzystać można tylko z dobrej jakości telewizorem lub… monitorem. To właśnie to drugie rozwiązanie coraz częściej jest wybierane przez graczy konsolowych. Podpowiadamy zatem jaki monitor do PS5 wybrać.jaki monitor do ps5


Monitor do PS5 – dla kogo jest to dobre rozwiązanie?


Nie zawsze zakup telewizora jest możliwy. Ma to związek na przykład z ograniczoną ilością miejsca w pokoju. Poza tym monitor do PS5 możesz wykorzystywać także do pracy z komputerem, co jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Taką konfigurację często wybierają również streamerzy, którzy transmitują swoje rozgrywki na różnych platformach. Dzięki podłączeniu monitora i używaniu komputera obok, mogą nie tylko grać, ale również obsługiwać wygodnie czat. Dobrze zaprojektowane stanowisko gamingowe może być bardzo wygodne także dla gracza konsolowego. Warto to przemyśleć, jeśli traktujesz granie bardzo poważnie


Monitory do PS5 w naszej ofercie:


Jaki monitor do PS5 wybrać? Najważniejsze parametry


Podłączenie byle jakiego monitora będzie po pierwsze – niemożliwe, a po drugie – nie pozwoli wykorzystać potencjału tego niesamowitego sprzętu, w którym drzemie ogromna wydajność. Jeśli planujesz kupić nowy monitor, zwróć uwagę na podane poniżej parametry. Właściwy wybór pozwoli cieszyć się doskonałej jakości grafiką, która ma bardzo duży wpływ na poziom satysfakcji z rozgrywki. Przede wszystkim musisz pamiętać, że do podłączenia jakiegokolwiek ekranu do PlayStation 5, potrzebne jest złącze w standardzie HDMI. To podstawowa sprawa, od której zależy możliwość połączenia urządzeń.


Drugą kwestią jest na pewno rozdzielczość. PS5 generuje obraz w jakości 4K i zdecydowanie rekomendujemy korzystanie z ekranów, które taki standard wyświetlają. To ważne, bo dzięki Ultra HD gry wyglądają o wiele lepiej. Widoczny jest każdy szczegół, co ma znaczenie podczas rozgrywki. Wyobraź sobie pojedynek snajperski na dużej odległości, kiedy obraz na ekranie to po prostu skupisko pikseli. Raczej nie prognozuje to najlepiej… Staraj się wybrać taki monitor, który obsłuży 4K. Niektóre telewizory Sony obsługują format 8K i dzięki złączu HDMI 2.1 możliwe jest wykorzystanie takiej rozdzielczości, ale to temat na osobny poradnik.


Jeśli chodzi o wielkość monitora, to w gruncie rzeczy indywidualna kwestia. Coraz bardziej popularne są ekrany o wielkości powyżej 30 cali. Większość modeli gamingowych liczy ich co najmniej 27. Rozdzielczość i rozmiar mają także związek z proporcjami ekranu. Najbardziej popularne są konstrukcje panoramiczne – 16:9 i 21:9. Dostępne są także modele ultrapanoramiczne, których układ to nawet 32:9!


Monitor do konsoli tylko z wysokim odświeżaniem i krótkim czasem reakcji


Biorąc pod uwagę rozgrywkę wieloosobową, która wiedzie prym w obecnych czasach, bardzo ważne są te parametry, które pozwolą uzyskać przewagę nad przeciwnikiem. W przypadku komputerów gamingowych, wybór monitora z dużą ilością herców ma ogromne znaczenie. W przypadku konsoli, trochę mniejsze. Ma to związek z tym, że PS5 było projektowane przede wszystkim z myślą o telewizorach, które cechuje często niższa częstotliwość odświeżania. Nie oznacza to jednak, że powinieneś szukać monitora z niewielką ilością herców. Im ich więcej, tym większa szansa na optymalizację obrazu i zapewnienie płynności, która ma tak duże znaczenie podczas rywalizacji w sieci. Niektóre monitory gamingowe oferują nawet 144 herce, a to całkiem sporo. Poza tym, podłączając urządzenie do komputera, w pełni wykorzystasz jego potencjał. W ten sposób upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu.


Ważną sprawą jest czas reakcji ekranu. W tym wypadku nie warto szukać kompromisów, a kupić monitor gwarantujący możliwie jak najniższy input lag. Dzięki temu obraz wygenerowany przez konsolę szybciej wyświetli się na ekranie. W ten sposób zyskujesz cenny czas na reakcję. Czas reakcji podawany jest w milisekundach i warto szukać tych monitorów, które gwarantują zwłokę trwającą tylko jedną jednostkę. Choć milisekunda wydaje się wyjątkowo krótka i różnica trzech, czterech nie powinna robić większej różnicy, to jest zupełnie inaczej. Wprawieni gracze doskonale o tym wiedzą.


Jaka matryca w monitorze do PS5?


Każda matryca ma swoje zalety i wady. Jedne nadają się do gamingu bardziej, drugie zdecydowanie mniej. Najstarszymi i jednocześnie najbardziej korzystnie wypadającymi cenowo modelami są te z matrycą TN. Są one trwałe i w przypadku monitorów dla graczy liczyć można na wysoką częstotliwość odświeżania i niewielkie opóźnienie. Gorzej jest już jednak z kolorami i kontrastem. Tutaj zdecydowanie lepiej wypadają matryce IPS. O ile zachwycają jakością obrazu i szerokimi kątami widzenia, czas reakcji i częstotliwość odświeżania nie powala. Topowi producenci instalują w swoich monitorach matryce VA. Stanowi ona kompromis pomiędzy dwiema wcześniej opisanymi konstrukcjami. Doskonale oddają kontrasty, wyświetlają naturalną czerń i współpracują z technologią HDR. Jeśli szukasz naprawdę wysokiej klasy monitora do PS5, polecamy Ci wybór modelu z matrycą VA.


Kilka słów podsumowania


Jak widzisz, monitor do PS5 to naprawdę warte przemyślenia rozwiązanie. Jest uniwersalne, zajmuje mniej miejsca i pozwala na rozgrywkę przy wygodnym stanowisku. Koszt zakupu nowego monitora gamingowego jest też mniejszy niż inwestycja w dobrej jakości telewizor. Warto pamiętać o głośnikach. Wiele monitorów jest w nie wyposażonych, co jest ważne. Konsola nie posiada własnych komponentów audio, a telewizor owszem. Dlatego warto wybrać monitor będący w stanie odtworzyć dźwięk w dobrej jakości. Nie zapomnij o wyjściu audio na słuchawki, abyś mógł wygodnie podłączyć swój headset (zestaw słuchawkowy).


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756