Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Pralka - wymiary standardowe

 2022-10-26 

Pralka może mieć wymiary standardowe lub nietypowe. Zwykle jednak pralki wolnostojące oraz urządzenia pod zabudowę dostępne są w określonych wymiarach, dzięki czemu możemy bez problemu zaaranżować wnętrze jeszcze przed kupnem danego urządzenia. Producenci pralek najczęściej oferują pralki, które odpowiadają standardowym wymiarom, co pozwala na wymianę starego urządzenia na produkt innej marki bez konieczności zmiany wystroju, czy układu mebli. W tym artykule poznasz standardowe wymiary pralek, czyli najczęściej stosowaną wysokość, szerokość, a także głębokość w przypadku pralek kompaktowych, małych (slim) oraz normalnych.

Pralka ładowana od góry


Pralka stanowi jedno z podstawowych urządzeń domowych, bez którego trudno się obejść. Parametry, takie jak wymiary oraz sposób załadunku to podstawowe kryteria brane pod uwagę przy wyborze tego urządzenia. Zanim poznamy wymiary pralki automatycznej, musimy wiedzieć, na jaki rodzaj się zdecydujemy. 


Do wyboru mamy pralki ładowane od góry, pralki ładowane od przodu (od frontu) oraz pralki do zabudowy.  Pralki z klapą, czyli ładowane od góry nieco przypominają pralki wirnikowe i cieszą się one stale rosnącą popularnością. Po podniesieniu prostokątnej klapy otwieramy bęben, do którego wkładamy brudną odzież. Ze względu na załadunek od góry, tego typu pralki nie są montowane pod blatem, jednak mogą estetycznie komponować się z szafkami ulokowanymi po bokach. 


Zastanawiając się nad wyborem pralki, warto pamiętać, że na pralce ładowanej od góry nie umieścimy żadnych przyborów łazienkowych, np. ręczników. W przypadku małego mieszkania zaoszczędzimy kilka centymetrów szerokości, jednak nie będziemy mogli m.in. umieścić suszarki na pralce. Niemniej jednak pralka otwierana od góry cieszy się sporą popularnością, głównie ze względu na jej kompaktowe wymiary.    


Pralka otwierana od góry zwykle ma następujące wymiary:


 • szerokość – 40-45 cm
 • wysokość – 85-90 cm
 • głębokość – 60-65 cm.


Wymiary pralek automatycznych podawane przez producentów to wymiary od krawędzi do krawędzi, które nie uwzględniają elementów wystających, takich jak przyciski, rączka do drzwiczek, czy wysokość pokrywy po otworzeniu. Dokonując wyboru, należy więc zastanowić się nad tym, czy dany model zmieści się w wyznaczonym przez nas miejscu. Warto również pamiętać, że wymiary pralek nie zawsze są wprost proporcjonalne do ich pojemności. Zastanawiając się, czy dana pralka będzie dla nas odpowiednia, zwracajmy uwagę nie tylko na wymiary, ale także na parametry takie jak: 


 • ładowność (wyrażana w kg)
 • klasa energooszczędności
 • dodatkowe funkcje 
 • łatwość obsługi
 • stopień hałasu
 • obroty
 • dostępne programy.

Pralki w naszej ofercie:

Pralka ładowana od przodu


Pralki ładowane od przodu są nieco popularniejszą opcją od tych otwieranych od góry. Tego typu urządzenia uznawane są za praktyczne, ponieważ zapewniają komfortową pracę oraz posiadają znacznie więcej funkcji w porównaniu do pralek ładowanych od góry. Niektóre modele pralek ładowanych od przodu, posiadają również dodatkowe drzwiczki, umożliwiające włożenie bielizny w trakcie prania. Na szczególne zainteresowanie automatyczne pralki ładowane od frontu zasłużyły sobie jednak ze względu na większy wybór pod względem wymiarów. Poznajcie standardowe wymiary pralek ładowanych od przodu.


Standardowa wysokość pralki to w tym przypadku 85-90 cm. Pralki automatyczne o takiej wysokości dostępne są w kilku wariantach, różniących się od siebie głębokością i szerokością:


 • szerokość – 50-60 cm,
 • głębokość – 50-65 cm.


Są to wymiary tzw. pralki standardowej, czyli większej, przeznaczonej dla rodzin. W takich wymiarach dostępne są m.in. pojemne pralko-suszarki. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się również na małe pralki slim automatyczne, które zajmują mniej miejsca, ale często mają stosunkowo dużą, dla wielu wystarczającą, pojemność.


Pralka slim zwykle ma wymiary:

 • wysokość – 70-28 cm
 • szerokość – 50-60 cm
 • głębokość – 40-49,9 cm,

Najmniejsza pralka na rynku

 

Do wyboru mamy nie tylko urządzenia o standardowych wymiarach, ale również mniejsze pralki nietypowe, czyli pralki slim. W tym przypadku wysokość i szerokość zwykle pozostaje bez zmian, jednak głębokość pralki jest znacznie mniejsza – 32-39,9 cm. Takie małe pralki automatyczne sprawdzają się doskonale w niewielkich mieszkaniach, kawalerkach, lub w przypadku jedno lub dwuosobowej rodziny. Są to pralki ładowane od przodu, które pomimo niewielkiej głębokości umożliwiają wykonywanie stosunkowo sporego prania.


Pralki ładowane od przodu dostępne są także w wersji do zabudowy. Ich wymiary to:


 • wysokość pralki – 69,5 cm;
 • szerokość – 60 cm;
 • głębokość - 55 cm.


Warto pamiętać, że dokonując pomiaru miejsca na pralkę, należy uwzględnić wolną przestrzeń na przewody zasilające. Zwykle w przypadku pralki do zabudowy konieczne jest pozostawienie ok. 5-10 cm z tyłu pralki oraz po ok. 1-2 cm. po bokach. Gdy już wybierzemy pralkę odpowiadającą naszym potrzebom, warto zadbać o jej prawidłową pracę, wykorzystując odpowiednie akcesoria do pralek.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756