Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Pralka – wymiary standardowe

Data dodania: 17-06-2024

Wybór pralki należy poprzedzić potrzebami domowników w zakresie codziennego prania. Ważna będzie pojemność urządzenia, jak i dodatkowe systemy i funkcje wspomagające osiągnięcie zadowalającego wyniku prania, płukania oraz wirowania, jak również w zakresie oszczędzania energii elektrycznej, wody, a także intuicyjnej obsługi. Niemniej ważne będą także wymiary pralki, które powinny odpowiadać na nasze możliwości przestrzenne. Jakie pralki oferują producenci biorąc pod uwagę ich wymiary? Odpowiadamy w naszym poradniku.

Rodzaje urządzeń pralniczych

Wśród pralek wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje. Są nimi pralki ładowane od frontu, pralki ładowane od góry oraz pralki do zabudowy. Dodatkowo wszystkie wymienione rodzaje mogą różnić się wymiarami. Niezależnie od typu urządzeń ładowanych od frontu, wymiary pralki w zakresie wysokości wynoszą około 82 cm. To stała wartość, której praktyczność potwierdza zarówno fakt całkowitej zabudowy w płycie meblowej, jak i możliwość montażu pod blatem, tak w kuchni, jak i w łazience.


Wymienione rodzaje pralek mogą się różnić nie tylko wymiarami, ale również wynikającymi z nich funkcjonalnościami. Modele otwierane od góry sprawdzą się w mniejszych przestrzeniach. Z kolei standardowe wymiary pralki automatycznej otwieranej od frontu pozwolą na łączenie tego sprzętu w słupek pralniczy z automatyczną suszarką do ubrań.

Pralki w naszej ofercie:

Standardowe pralki ładowane od frontu

Pralki ładowane od frontu zwane standardowymi lub pełnogabarytowymi to urządzenia, których szerokość i głębokość wynoszą około 60 cm. Standardowa wysokość nie przekracza 85 cm. Wymiary pralki standardowej pozwalają na jej swobodne zestawienie w tzw. słupek pralniczy ze standardowych wymiarów automatyczną suszarką do ubrań. Tego typu pralki oferują od 10 do nawet 16 kg wsadu na 1 cykl prania. Wyposażone są w rozmaite programy i funkcje, których zadaniem jest nie tylko ostateczny, zadowalający rezultat prania, ale także energooszczędność czy oszczędność czasu. Nowoczesne modele wyposażone są w ciche i wydajne silniki inwerterowe, na które producent nierzadko udziela dodatkowej gwarancji na okres nawet 20 lat.

Pralki typu slim

Wśród urządzeń pralniczych ładowanych od frontu występują również pralki typu slim. Wymiary pralki kompaktowej w zakresie głębokości są mniejsze niż standardowego urządzenia pralniczego. Głębokość w tych pralkach może wynosić nawet od 32 do 55 cm. Konsekwencją pomniejszonej głębokości jest mniejsza ładowność wynosząca od 5 do 7 kg. Mniejsze gabaryty i ładowność nie ujmują tym sprzętom funkcjonalności. Nowoczesne technologie oferowane przez pralki typu slim sprawiają, że pralka pracuje bardzo cicho, jest energooszczędna, oferuje higieniczne funkcje parowe, dotykowe panele sterowania, a także możliwość obsługi mobilnej.


Pralki typu slim są bardzo dobrym wyborem dla singla lub dwuosobowej rodziny. Sprawdzą się również wszędzie tam, gdzie ogranicza nas przestrzeń, zatem w niewielkich łazienkach, akademikach, pensjonatach czy aneksach kuchennych.

Wymiary pralki ładowane od góry

Wymiary pralki ładowanej od góry wynoszą standardowo od 40 do 45 cm szerokości, od 85 do 90 cm wysokości oraz od 60 do 65 cm głębokości. Tego rodzaju urządzenia, choć wymuszają pozostawienie wolnej przestrzeni na otwieraną pokrywę, sprawdzą się doskonale szczególnie w ograniczonych przestrzennie pomieszczeniach.


Wybierając pralkę otwieraną od góry warto zwrócić uwagę na mięknie otwieranie pokrywy oraz automatyczne ustawienie bębna w odpowiedniej pozycji do otwarcia po zakończeniu cyklu. Najnowocześniejsze modele pralek tego typu wyposażone są nie tylko w wiele automatycznych programów, ale również coraz bardziej pożądane przez użytkowników higieniczne funkcje parowe, duże, czytelne wyświetlacze, a także możliwość sterowania przy pomocy smartfonu i aplikacji mobilnej.

Wymiary pralki do zabudowy

Jeszcze do niedawna, wymiary pralki do zabudowy wynosiły zazwyczaj 60 cm szerokości oraz 82 cm wysokości. Szerokość pralki natomiast wahała się w przedziale od 53 do 54 cm. Takie wymiary były dostosowane do zabudowy meblowej. Szczególnie podczas montażu pralki w przestrzeni kuchennej. Pierwsze pralki do zabudowy przeznaczone były do umiejscowienia w kuchniach. Wysokość pralki nie przekraczająca 82 cm pozwalała na jej swobodne umiejscowienie pod kuchennym blatem roboczym. Było to bardzo dobre rozwiązanie do niewielkich, ale funkcjonalnie urządzonych mieszkań.


Obecnie oferowane przez producentów pralki do zabudowy występują również jako urządzenia pralnicze typu slim. Jest to odpowiedzią na oczekiwania użytkowników, którzy montują tego typu sprzęty pralnicze nie tylko w kuchniach, ale również mniejszych powierzchniowo łazienkach czy też pomieszczeniach pralniczych w domu. Zastosowanie pralki do zabudowy typu slim ma nie tylko wiele korzyści wynikających z oszczędności przestrzeni, ale również energooszczędności. Mniejsza pralka oznacza mniejszą pojemność, a tym samym zmniejsza się pobór energii elektrycznej oraz wody.

Wymiary pralki a przestrzeń w pomieszczeniu

Wybierając pralkę do naszych potrzeb, oprócz wymiarów samego urządzenia, ważne będą również wymiary przestrzeni, w której urządzenie będzie mogło prawidłowo pracować. Dotyczy to niemal wszystkich sprzętów domowych, które montujemy na stałe. W wypadku pralek należy wziąć pod uwagę wymiary pralki oraz dodatkowo przynajmniej 5 do 10 cm wolnej przestrzeni z tyłu sprzętu. To ważne z punktu widzenia zasilenia w wodę i energię elektryczną oraz odprowadzenie wody z prania, płukania i wirowania. Z boków urządzenia również warto zostawić nieco wolnej przestrzeni, wynoszącej od 1 do 2 cm.


Kolejną ważną kwestią jest montaż urządzeń pralniczych do zabudowy. Tutaj równie ważne będzie zachowanie wolnych przestrzeni, zarówno z tyłu, jak i boków, a także na górze sprzętu. Prawidłowy montaż, tak w zabudowie, jak i urządzenia wolnostojącego sprawi, że pralka nie będzie głośno pracowała, np. podczas wirowania. Niezależnie od sposobu montażu ważną kwestią będzie odpowiednie wypoziomowanie urządzenia, które również będzie miało wpływ na cichą pracę sprzętu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756