Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do kontaktu

Czego nie można suszyć w suszarce?

Amelia Jamka
Data dodania: 18-06-2025
pralka automatyczna tania

Urządzenie to jest coraz częściej wybieranym sprzętem pralniczym. To z uwagi na oszczędność czasu i przestrzeni, a także na energooszczędność. Nie wszystko jednak można wykonać automatycznie. Czego nie suszyć w suszarce? Zapraszamy do naszego poradnika.

Ważne oznaczenia na metkach

Podstawową wiedzę na temat tego, czy dana rzecz może być suszona w suszarce, odnajdziemy na metce umieszczonej na produkcie. Informacja ta znajduje się obok innych oznaczeń, dotyczących np. prania lub prasowania. Suszenie automatyczne na metkach tkanin oznaczone jest kołem wpisanym w kwadrat. Jeśli na tym znaczku brakuje dodatkowych grafik oznacza to, że produkt bez ograniczeń może być pielęgnowany automatycznie. Czego nie suszyć w suszarce? Nie można traktować tak tkanin i materiałów, które na metce są oznaczone przekreślonym symbolem suszenia automatycznego. W tej kwestii warto stosować się do zaleceń producenta odzieży czy tekstyliów, ponieważ zapobiega to ewentualnemu zniszczeniu poprzez nieumiejętne obchodzenie się z nimi.

Suszarki w naszej ofercie:

Elastan, lycra, nylon, koronka, jeans

Pomimo tego, że większość materiałów nadaje się do suszenia automatycznego, to pozostaje ich grupa, która wyjątkowo „nie lubi” wysokich temperatur. Jedną z nich jest np. syntetyczny elastan. Taki dodatek sprawia, że ubrania są uciągliwe i lżejsze. Niemniej materiały tego rodzaju źle znoszą wysokie temperatury, tak samo prania, jak i suszenia. Można zatem przyjąć prostą zasadę, czego nie suszyć w suszarce - ubrań i tkanin, które są uciągliwe i mają takie pozostać. W tej grupie znajdują się np. stroje kąpielowe, nylonowe rajstopy, a także pończochy i wieczorowe rękawiczki.

Koronka, jeans

Jeśli zastanawiasz się, czego nie można suszyć w suszarce, warto pamiętać o tkaninach delikatnych i wrażliwych na wysoką temperaturę. Koronki, ażurowe zdobienia, cienkie firanki czy serwetki mogą łatwo ulec zniszczeniu podczas intensywnego suszenia. Wbrew pozorom, również jeans nie jest najlepszym kandydatem do suszarki – choć to gruby materiał, może się skurczyć lub szybciej zniszczyć. W takich przypadkach lepiej postawić na naturalne suszenie – tradycyjnie, na sznurku.

Na co warto uważać?

Oprócz stosowania się do instrukcji zawartych na metkach, warto też dodatkowo wiedzieć, czego nie suszyć w suszarce automatycznej. Są to zasady, których przestrzeganie sprawi, że nasze urządzenie będzie wydajniej pracować, przedłużymy jej sprawność, a suszone ubrania będą mniej pogniecione i bez nieprzyjemnego zapachu wilgoci.


Warto wiedzieć, że w urządzeniu automatycznym suszymy wyłącznie czyste ubrania i tkaniny. Nawet jeśli po spacerze, na którym deszcz tylko lekko zamoczył naszą kurtkę lub spodnie, nie powinniśmy wkładać ich do suszarki. Zanieczyszczenia te będą odkładały się w jej przewodach, co może sprawić, że będzie się z niej ulatniał nieprzyjemny zapach i przechodził na kolejne partie suszonych ubrań. 


Odzież powinna być odpowiednio posegregowana z uwzględnieniem jej ciężkości, materiału z jakiego jest wykonana i delikatności. Oznacza to, że np. lekkie bluzki należy suszyć oddzielnie, a nie np. z ubraniami, do których trwale przymocowane są dodatkowe elementy. 


Suszarka będzie wydajnie pracować i odda nam odpowiednio wysuszone pranie wtedy, gdy włożymy do jej bębna tkaniny o takim samym poziomie wilgotności. Dlatego najlepszym sposobem jest przekładanie prania bezpośrednio z bębna pralki do bębna suszarki. Dodatkowym udogodnieniem w tym wypadku może być zdalna komunikacja między urządzeniami.

Wydajne i bezpieczne suszenie automatyczne

Pomimo tego, że pewnych części garderoby czy materiałów nie można pielęgnować w ten sposób, wciąż duża grupa tkanin pozwala na tego rodzaju suszenie. W urządzeniu automatycznym z powodzeniem wysuszymy grube koce, płaszcze jesienne, zimowe kurtki, a nawet buty wykonane z tkaniny. Podczas ich pielęgnacji warto przyjąć zasadę, aby wraz z nimi do bębna suszarki włożyć dodatkowo gruby ręcznik. Taki zabieg znacznie skróci czas suszenia.

Pralki w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756