Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Czego nie można suszyć w suszarce?

 2022-08-03 

Suszarka bębnowa jest coraz częściej wybieranym sprzętem pralniczym. To z uwagi na oszczędność czasu i przestrzeni, a także na energooszczędność. Wiele nowoczesnych modeli wyposażonych jest w pompy ciepła i silniki inwerterowe, co gwarantuje ich cichą pracę, a także niskie zużycie energii elektrycznej. Automatyczna suszarka do ubrań to bardzo przydatne urządzenie. Można w niej w krótkim czasie wysuszyć nie tylko odzież, ale również pluszowe zabawki, pościel, koce czy nawet buty. Nie wszystko jednak można suszyć automatycznie. Czego nie można suszyć w suszarce? Zapraszamy do naszego poradnika, w którym wymieniamy listę artykułów, które nie nadają się do tego rodzaju suszenia.

Ważne oznaczenia na metkach


Podstawową wiedzę na temat tego, czy dana rzecz może być suszona w suszarce, odnajdziemy na metce umieszczonej na produkcie. Informacja ta znajduje się obok innych oznaczeń, dotyczących np. prania lub prasowania. Suszenie automatyczne na metkach tkanin oznaczone jest kołem wpisanym w kwadrat. Jeśli na tym znaczku brakuje dodatkowych grafik oznacza to, że produkt bez ograniczeń może być suszony automatycznie. Czego nie można suszyć w suszarce? Nie można suszyć tkanin i materiałów, które na metce są oznaczone przekreślonym symbolem suszenia automatycznego. Wiele produktów oznaczonych możliwością takiego suszenia ma na samym środku koła zaznaczoną jedną kropkę, co oznacza, że produkt może być suszony w suszarce, ale tylko w niskich temperaturach. Z kolei dwie kropki w kole oznaczają możliwość suszenia w normalnej temperaturze. Temperatura normalna to taka, która nie jest nadmiernie podwyższona. Warto stosować się do zaleceń producenta odzieży czy materiałów tekstylnych dotyczących oznaczeń w kwestii automatycznego suszenia, ponieważ zapobiega to ewentualnemu ich zniszczeniu poprzez nieumiejętne obchodzenie się.

Suszarki w naszej ofercie:

Elastan, lycra, nylon, koronka, jeans

Pomimo tego, że większość materiałów nadaje się do suszenia automatycznego, to pozostaje grupa materiałów, które wyjątkowo „nie lubią” wysokich temperatur. Jednym z nich jest np. elastan. To syntetyczne włókno, które jest dodawane do wielu innych włókien. Taki dodatek sprawia, że ubrania są uciągliwe i lżejsze. Niemniej materiały podatne na uciągliwość źle znoszą wysokie temperatury, tak samo prania, jak i suszenia. Można zatem przyjąć prostą zasadę, czego nie można suszyć w suszarce? Ubrań i tkanin, które są uciągliwe i mają takie pozostać. W tej grupie znajdują się np. stroje kąpielowe, nylonowe rajstopy, a także pończochy i wieczorowe rękawiczki.

Koronka, jeans

Kolejną grupą materiałów, która nie powinna być suszona automatycznie są wszelkiego rodzaju koronki. Dotyczy to np. koronkowej bielizny, ale też serwet, obrusów, firan i innych tkanin, w których koronka występuje choćby w postaci drobnych aplikacji. Obok koronek materiałem, który bardzo źle znosi wysokie temperatury, jest również jeans. Pomimo tego, że ubrania jeansowe są stosunkowo grube i wyglądają na solidne, warto wiedzieć, że nie nadają się do suszenia w suszarkach automatycznych. Zdecydowanie lepszą opcją w tym wypadku będzie długie i intensywne wirowanie oraz suszenie na tak zwanym sznurku.

Na co warto uważać?

Oprócz stosowania się do instrukcji zawartych na metkach, warto też dodatkowo wiedzieć, czego nie można suszyć w suszarce automatycznej. Są to zasady, których przestrzeganie sprawi, że nasza suszarka będzie wydajniej pracować, przedłużymy jej sprawność, a także suszone ubrania będą mniej pogniecione i bez nieprzyjemnego zapachu wilgoci.


Suszenie czystych ubrań


Warto wiedzieć, że w suszarce automatycznej suszymy wyłącznie czyste, uprane ubrania i tkaniny. Nawet jeśli po spacerze, na którym deszcz tylko lekko zamoczył naszą kurtkę lub spodnie, nie powinniśmy wkładać ich do suszarki. Zanieczyszczenia te będą odkładały się w przewodach suszarki, co może sprawić, że będzie się z niej ulatniał nieprzyjemny zapach i przechodził na kolejne partie suszonych ubrań.


Segregacja odzieży


Odzież do suszenia powinna być odpowiednio posegregowana z uwzględnieniem jej ciężkości, materiału z jakiego jest wykonana i delikatności. Oznacza to, że np. delikatne bluzki należy suszyć oddzielnie, a nie np. z ubraniami, do których trwale przymocowane są dodatkowe elementy.


Ten sam stopień wilgotności


Suszarka będzie wydajnie pracować i odda nam odpowiednio wysuszone pranie wtedy, gdy włożymy do jej bębna tkaniny o takim samym poziomie wilgotności. Dlatego najlepszym sposobem suszenia jest przekładanie prania bezpośrednio z bębna pralki do bębna suszarki. Dodatkowym udogodnieniem w tym wypadku może być zdalna komunikacja między pralką i suszarką.

Wydajne i bezpieczne suszenie automatyczne

Pomimo tego, że pewnych części garderoby czy materiałów nie można suszyć automatycznie, wciąż duża grupa tkanin pozwala na tego rodzaju suszenie. W suszarce automatycznej z powodzeniem wysuszymy grube koce, płaszcze jesienne, zimowe kurtki, a nawet buty wykonane z tkaniny. Podczas suszenia butów warto przyjąć zasadę, aby wraz z nimi do bębna suszarki włożyć dodatkowo gruby ręcznik. Taki zabieg znacznie skróci czas suszenia.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756