Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka suszarka do ubrań sprawdzi się najlepiej?

 2023-07-19 

Posiadanie suszarki do prania w domu czy mieszkaniu przynosi wiele korzyści dla jej użytkowników. Przede wszystkim dzięki niej nie musisz już suszyć odzieży na tarasie, balkonie czy też w jednym z pomieszczeń, w którym masz akurat najwięcej miejsca na rozstawienie klasycznej suszarki na pranie. Taka „konstrukcja” umieszczona w salonie czy na korytarzu z pewnością nie dodaje uroku domowej przestrzeni. Jeśli zwykle suszysz ubrania na zewnątrz (np. na tarasie), z suszarką bębnową nie będziesz musiał zerkać na prognozę pogody. Nieważne czy na dworze leje deszcz, czy też jest po prostu duża wilgotność powietrza, przy której ubrania z pewnością nie wyschną zbyt szybko. Przy użyciu suszarki bębnowej masz pewność, że ubrania będą suche po odpowiednim czasie, zgodnym z wybranym programem suszenia, niezależnie od aury panującej za oknem. Jaka suszarka do ubrań sprawdzi się u nas najlepiej?

Jaka suszarka do ubrań - wolnostojąca czy do zabudowy?

Jaką suszarkę do prania wybrać – wolnostojącą, czy może do zabudowy? Pierwszy typ zapewnia znacznie większą swobodę instalacji i o takich suszarkach traktuje nasz poradnik. Możesz je ustawić praktycznie w dowolnym miejscu w domu, oczywiście, z zachowaniem pewnych zasad dotyczących aranżacji wnętrza. Modele do zabudowy instaluje się natomiast we wnęce lub w tzw. ciągu meblowym, ewentualnie w łazience. Dzięki temu są praktycznie niewidoczne, kiedy ich nie używasz – pozostają bowiem schowane za frontem meblowym.

Suszarka do prania slim czy standardowa?

Jeśli zastanawiasz się jaka suszarka do ubrań jest odpowiednia, zwróć uwagę na gabaryty urządzenia. Standardowe modele suszarek bębnowych mają wysokość ok. 85 cm, szerokość 60 cm i głębokość od ok. 60 do 65 cm. Producenci oferują również mniejsze modele. Z reguły dotyczy to wymiaru głębokości. W sprzęcie określanym mianem „slim” nie przekracza ona nawet 50 cm. Wąska suszarka bębnowa doskonale sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach. Z reguły modele slim mają mniejszą objętość bębna, a tym samym mogą wysuszyć mniej ubrań jednocześnie. Mała suszarka do ubrań będzie idealna przede wszystkim dla singla lub dla pary. Nie jest to jednak regułą, bo na rynku można znaleźć także modele o zmniejszonej głębokości, które pod względem pojemności nie ustępują suszarkom o standardowych gabarytach.

Pojemność suszarki bębnowej i czas suszenia

Ze względu na różnice w wymiarach suszarek bębnowych inna będzie również ich maksymalna pojemność. Wielkość załadunku – tzw. wsad – w suszarkach bębnowych wynosi najczęściej od 6 do 9 kg. Wartość maksymalną ładowności suszarki bębnowej znajdziesz np. na etykiecie efektywności energetycznej produktu. Zatem jaką suszarkę do prania wybrać? Najlepszy model to taki, który będzie miał pojemność odpowiednią do potrzeb Twoich i pozostałych domowników. Maksymalny załadunek suszarki powinien korespondować z maksymalnym wsadem wykorzystywanej pralki. Kupno suszarki o zbyt dużej pojemności względem pralki sprawi, że nie będziemy w pełni wykorzystywać jej możliwości, za które przecież zapłaciliśmy.

Podłączanie do odpływu wody – czy jest konieczne?

Większość modeli dostępnych obecnie na rynku to suszarki kondensacyjne. Oznacza to, że suszarka automatyczna gromadzi w sobie parę wodną, która zwykle skraplana jest do specjalnego pojemnika wewnątrz urządzenia. Wówczas podłączenie suszarki do odpływu wody nie jest konieczne. Wystarczy po zakończeniu procesu suszenia wyjąć zbiornik kondensatu z suszarki i go opróżnić. Dzięki temu kondensacyjna suszarka bębnowa może znajdować się niemal w dowolnym miejscu w domu lub mieszkaniu – nie musisz jej instalować tam, gdzie akurat masz odpływ wody do kanalizacji.

Przydatne funkcje i rozwiązania

Jeśli zastanawiasz się jaką suszarkę do ubrań wybrać, zwróć uwagę na funkcje i rozwiązania techniczne, jakie oferują te urządzenia. Ważne są przede wszystkim rozmaite programy suszenia. Najlepsza suszarka do prania wyposażona jest w gotowe programy do suszenia koszul, ręczników, a nawet kołdry lub programy dopasowane do różnego rodzaju tkanin, np. syntetyków czy bawełny. Niektóre urządzenia wyposażane są w programy antyalergiczne, a ponadto mają możliwość suszenia odzieży (np. butów lub wełnianych materiałów) w specjalnych koszach umieszczanych w bębnie. Mogą być również dostępne programy użytkownika. Dzięki temu możesz zaprogramować w pamięci urządzenia program suszenia dostosowany idealnie do Twoich potrzeb. Jeżeli nie chcesz za każdym razem czyścić urządzenia z pozostałości włókien, zwróć uwagę na modele wyposażone w technikę samoczyszczącego się wymiennika ciepła.

Współpraca z pralką

Suszarka to właściwie nieodłączny „towarzysz” pralki automatycznej. W gospodarstwie domowym często obydwa urządzenia stawiane są więc w jednym pomieszczeniu – specjalnie zaaranżowanej pralni, odpowiedniej wnęce lub po prostu w łazience. Jaką suszarkę do ubrań wybrać i gdzie ją umieścić? Suszarkę możesz ustawić tuż obok pralki lub na niej. Aby wszystko do siebie pasowało jak należy, wymiary suszarki muszą być odpowiednio dopasowane do gabarytów pralki. Do stabilnego zamocowania suszarki na pralce potrzebujesz jeszcze specjalnego łącznika. Może być to model uniwersalny, (MELICONI Base Torre Plus) kompatybilny z pralkami i suszarkami kilku różnych producentów. Drugą opcją jest łącznik przeznaczony do urządzeń konkretnej marki. Zanim więc zdecydujesz się na ustawienie suszarki na pralce (nigdy odwrotnie!), sprawdź wymiary obydwu urządzeń i dobierz kompatybilny łącznik. Sprawę ułatwi posiadanie suszarki tego samego producenta, co pralka stanowiąca podstawę takiego „tandemu”.

Współpraca w trybie „smart”

Niezależnie od tego, z jaką suszarką do prania mamy do czynienia – wolnostojącą, do zabudowy, standardową lub też taką o smukłej konstrukcji – obsługa tego urządzenia jest bardzo prosta i przypomina obsługę pralki automatycznej. Suszarki wyposażane są w czytelne i intuicyjne panele sterowania. Oprócz wygodnego wyboru dostępnych funkcji i programów suszenia, przydatnym rozwiązaniem jest możliwość zablokowania panelu, co zapobiegnie przypadkowej modyfikacji zaprogramowanych ustawień, np. przez dzieci. Jeśli zastanawiasz się, jaką suszarkę do ubrań wybrać, sprawdź modele określane mianem „smart”. W wypadku najbardziej innowacyjnych suszarek możliwa jest nawet bezprzewodowa komunikacja z pralką. Takie rozwiązanie oferują m.in. suszarki do ubrań Bosch, kompatybilne z platformą Home Connect. (BOSCH WTX87M30PL) Taka suszarka komunikuje się z pralką i „wie”, jakie parametry suszenia należy ustawić. Dzięki temu nie musisz samodzielnie konfigurować suszarki. Wystarczy, że przełożysz upraną odzież z bębna pralki do „inteligentnej” suszarki bębnowej.

Suszarka z pompą ciepła czy bez?

Produkowane obecnie modele suszarek bębnowych są coraz bardziej energooszczędne. Jaką suszarkę kupić, aby zaoszczędzić jak najwięcej na rachunkach za energię elektryczną? Najlepsze suszarki bębnowe pracują w wysokich klasach energetycznych, dla których roczne zużycie energii wynosi 194 kWh). Można więc stwierdzić, że wybierając suszarkę z pompą ciepła dbasz nie tylko o środowisko, ale również o budżet domowy. Wykorzystanie pompy ciepła to jednak nie tylko niższe rachunki za energię, ale też możliwość suszenia ubrań w niższej temperaturze. To z kolei sprawia, że odzież traktowana jest delikatnie, a tym samym nie niszczy się i nie kurczy. Ubrania po wyjęciu z suszarki są miękkie, a ręczniki puszyste. Modele z pompą ciepła są ponadto cichsze od standardowych, co ma również niebagatelne znaczenie, zwłaszcza jeśli suszarka instalowana jest w miejscu, gdzie hałas wytwarzany podczas jej pracy może być uciążliwy.

Nie masz miejsca na suszarkę?

Nic straconego! Możesz zdecydować się wówczas na urządzenie, które łączy w sobie cechy zarówno pralki, jak i suszarki. Mowa, oczywiście, o pralko-suszarce. Urządzenie to ma oczywiście swoje wady i zalety. Zaletą będzie wspomniana już oszczędność miejsca, bo zamiast dwóch sprzętów o podobnych gabarytach mamy do zainstalowania tylko jeden. Pralko-suszarki są jednak mniej wydajne od zestawu AGD składającego się z oddzielnej pralki i suszarki. Drugą ich wadą jest większe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Obecnie produkowane suszarki bębnowe są znacznie mniej energożerne. Mamy tu na myśli zwłaszcza modele z pompą ciepła.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756