Zdaniem eksperta
Pralka jest urządzeniem pierwszej potrzeby i można ją tak nazwać, bo w zasadzie nikt, kto ma rodzinę nie pierze ręcznie. W niektórych domach pralka automatyczna jest włączana nawet codziennie, zwłaszcza tam, gdzie są małe dzieci oraz osoby chore, leżące. Tak często pracujące urządzenie, zużywa się. Niestety wiele osób, poza momentem instalacji, nie zagląda do instrukcji, więc nie bierze pod uwagę faktu, że o taką pralkę trzeba dbać – czyścić ją, opróżniać filtry i zwracać uwagę na wszelkie nietypowe jej działanie. Dopiero, gdy stanie się coś naprawdę złego, np. pralka cieknie od spodu, zaczynamy się zastanawiać, co jest tego przyczyną i najczęściej w takie sytuacji wzywamy fachowca z serwisu. Zresztą przez pewien czas, różne podzespoły pralki objęte są gwarancją. Gorzej, gdy próbuje jej zaradzić „złota rączka”, gdyż wtedy gwarancja z reguły przepada.
Niemal każdą usterkę jesteśmy w stanie wykryć i to bez „rozkręcania” urządzenia, a niektórych po prostu uniknąć, jeśli właściwie będziemy się z nim obchodzić, bo wtedy nie będzie również problemu z tym, że pralka cieknie od spodu. Jak zatem należy postępować?
• Przede wszystkim zadbajmy o to, by pralka nie stała zbyt blisko ściany (nie powinna się o nią opierać), aby jej wąż odpływowy o nic się nie ocierał, bo grozi to jego uszkodzeniem.
• Po każdym większym praniu, zwłaszcza ubrań z kieszeniami, trzeba zaglądać do filtra pralki, w którym mogą zbierać się drobne pieniądze, czy guziki oderwane od koszuli. Grożą one bowiem zapchaniem filtra, co może doprowadzić do tego, że woda zacznie wyciekać z pralki, zamiast trafiać do odpływu.
• By nie dochodziło do zatkania filtra, przed każdym praniem sprawdzajmy dokładnie garderobę. Dotyczy to zawartości kieszeni (muszą być puste), jak również odrywających się lub wiszących na nitce guzików.
• Trzeba myć od czasu do czasu pojemnik na proszek i środki zmiękczające
Powodem tego, że pralka cieknie od spodu, mogą być również inne przyczyny, niekoniecznie leżące po naszej stronie, zwłaszcza gdy urządzenie ma swoje lata i jest dosyć regularnie eksploatowane. Są to m.in.:
• Uszkodzony fartuch pralki automatycznej, który jest urządzeniem gumowym i może się zużyć. Przy jego pęknięciu drzwiczki pralki nie będą szczelnie przylegały, co może powodować wyciekanie wody. Taki fartuch trzeba wymienić, gdyż jego „łatanie” nic nie da.
• Pęknięcie węża odpływowego. Nie można go skracać w miejscu pęknięcia, ani tym bardziej naprężać, tylko trzeba wymienić.
• Pęknięta szuflada na proszek. Jeśli pralka nie jest nowa, to się może zdarzyć i przepływ wody przez taką uszkodzoną szufladę może spowodować wyciek wody z pralki.
• Szufladka na proszek do prania może być równie dobrze zapchana proszkiem, należy więc to sprawdzić.
• Nieszczelny elektrozawór może być odpowiedzialny za wypływ wody z dołu pralki. Jego uszczelki mogły zostać zniszczone przez wytrącający się z wody osad, co nie jest taką rzadkością w starszych urządzeniach, zwłaszcza gdy woda w danym regionie jest twarda. Właśnie z osadem wapiennym warto walczyć, chociażby w taki sposób, aby do każdego prania dodać specjalny preparat.
• Nieszczelny zbiornik wody w pralce. Z wiekiem, w urządzeniu może się zrobić dziura, przez którą wydostaje się woda. Najlepiej jest go wymienić.
Rzadko się zdarza, że to właśnie nowa pralka cieknie od spodu, ale to przede wszystkim zależy od wadliwego montowania urządzenia. Jeżeli chcemy sami podłączyć pralkę, a zrobimy to źle może z niej wyciekać woda. Oto główne przyczyny:
• rura doprowadzająca wodę do urządzenia piorącego nie jest w odpowiedni sposób do niego przykręcona;
• rura odpływowa nie jest odpowiednio zamocowana;
• pralka została postawiona zbyt blisko ściany, minimalna odległość wynosi 5 cm z każdej strony, tak by wąż ani nie był zagięty ani naprężony;
• nieodpowiednio wypoziomowana pralka – powinna stać na różnej, suchej powierzchni i nie powinna być przechylona w żadną stronę;
• zły rozłożenie prania podczas wirowania pralki;
• źle dozowany detergent albo niewłaściwy środek piorący, który się nadmiernie pieni i piana wydostaje się z pralki;
• każda pralka jest fabrycznie testowana, może się zatem zdarzyć, że na jej dnie pojawi się wilgoć, chociaż należy to do rzadkości.
Jeżeli stosujemy się do zaleceń instrukcji obsługi (każdy ją dostaje w sklepie), a w dodatku pralka jest montowana przez wyspecjalizowany serwis, to będzie pracowała prawidłowo, zwłaszcza gdy jest nowa. Jeżeli nasza pralka jest już stara, warto zastanowić się nad jej wymianą. Można oczywiście wymieniać w niej awaryjne części na nowe, jednak pamiętać należy, że każde nowe urządzenie gospodarstwa domowego jest bardziej „oszczędne” – zużywa i mniej wody (jeśli z nią pracuje) i mniej energii elektrycznej.