Poradniki Eksperta

Jak obrócić ekran w komputerze i laptopie?

Chcesz obrócić ekran w swoim komputerze o 90° albo 180°, ale nie wiesz, jak to zrobić? A może Twój pupil wszedł na Twoją klawiaturę, przestawił Ci ekran i zastanawiasz się, jak to naprawić? Nie martw się, na obrócenie ekranu istnieje kilka prostych i szybkich sposobów. Sprawdź, jak to zrobić!


jak obrócić ekran


Jak odwrócić ekran?


Możliwość obracania ekranu w komputerze jest uzależniona od systemu operacyjnego i modelu posiadanego sprzętu. Nie na każdym urządzeniu taka opcja będzie możliwa. Jak odwrócić ekran? Istnieją różne metody, które sprawdzają się zarówno w laptopach, jak i komputerach stacjonarnych. Jakie to sposoby?  • Pierwsza opcja to zmiana orientacji ekranu w ustawieniach systemu. Jak obrócić ekran? W większości laptopów i komputerów wystarczy wejść w ustawienia ekranu i zmienić parametry umieszczone przy haśle „orientacja”. Spośród dostępnych opcji pojawi się zmiana w pionie i poziomie, a także połączona z odwróceniem lustrzanym ekranu. Wystarczy wybrać tę, która najlepiej sprawdzi się wśród zaplanowanych zadań, i zatwierdzić zmianę. 


W przypadku komputerów firmy Apple, zmiany można wprowadzić, klikając w preferencje systemowe, a następnie w ustawienia monitora. Przy tym oprogramowaniu można wybrać dokładny kąt obrotu ekranu, co jest wygodniejsze dla specjalistów i osób, którym zależy na precyzji. Nie każdy model komputera obsługuje jednak takie żądanie. Jeżeli w ustawieniach monitora nie znajduje się taka komenda, konieczne będzie podpięcie dodatkowego monitora i ustawienie na nim innego kąta nachylenia ekranu. 


  • Druga opcja zmiany ustawienia ekranu to korzystanie ze skrótów klawiszowych. Jak obrócić ekran w komputerze, używając klawiatury? Przede wszystkim trzeba się upewnić, że skrót zadziała. Żeby tak się stało, nie mogą być wgrane prywatne skróty użytkownika pod taką samą kombinację znaków. W niektórych komputerach może też być konieczne aktywowanie wszystkich skrótów klawiszowych. 


W większości przypadków, komputery z systemem Windows reagują na skrót łączący klawisze „Ctrl”, „Alt” i jedną ze strzałek. Wystarczy wpisać: 


  • „Ctrl” + „Alt” + strzałka w dół, a ekran obraca się do góry nogami; 

  • „Ctrl” + „Alt” + strzałka w lewo, a ekran obraca się w lewą stronę o 90°; 

  • „Ctrl” + „Alt” + strzałka w prawo, a ekran obraca się w prawą stronę, również o 90°;

  • „Ctrl” + „Alt” + strzałka w górę – sposób na powrót do pierwotnej pozycji.


To zwykle takie połączenie klawiszy przypadkiem wciska kot lub pies, ucinając sobie drzemkę na rozgrzanym komputerze i przestawiając ekran swojego opiekuna.Jak obrócić ekran w laptopie firmy Apple? W systemie ma cOS nie ma możliwości przestawienia ekranu wyłącznie przy pomocy skrótów klawiszowych.Dlaczego istnieje funkcja obracania ekranu?


Kiedy już wiesz, jak obrócić ekran w laptopie lub komputerze, to na pewno zastanawiasz się, dlaczego w ogóle taka funkcja została wprowadzona. Komputery i laptopy to narzędzia pracy dla wielu branż, także takich, które zmagają się z dużą ilością treści. Programista i każda inna osoba, która zajmuje się kodami, docenia lepszy widok na wpisywane dane. Ekran, który można obracać, doceniają także graficy i projektanci, którzy czasem muszą spojrzeć na swoją pracę pod innymi kątami, dbając o każdy, nawet najmniejszy detal projektu. Możliwość zmiany ustawienia ekranu sprawdza się przy kontrolowaniu zaprojektowanych stron i plików w różnych rozdzielczościach i formatach. W takim układzie praca zmienia się w czystą przyjemność.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert