Zdaniem eksperta
Zakupiłeś nowe kamery IP i zastanawiasz się, jak je podłączyć? Masz na to kilka możliwości – przez Wi-Fi do komputera czy telewizora lub rejestratora, a także po kablu do konkretnego urządzenia. To od Ciebie zależy, jaki sposób postanowisz wybrać, by urządzenia służyły Ci jak najlepiej. Podłączenie kamery IP wcale nie musi być takie trudne. W tym poradniku dowiesz się, jak to zrobić.
Kamery IP to nowoczesny rodzaj monitoringu, który wykorzystuje w swoim działaniu technologię IP (z angielskiego Internet Protocol – protokół internetowy). Tłumacząc w dużym skrócie (gdyż do podłączenia kamery IP nie jest wymagana szeroka wiedza o działaniu i technologiach związanych z protokołami internetowymi), IP pozwala na uzyskanie unikalnego kodu w konkretnej sieci LAN/WAN/Internet. To z kolei daje możliwość bezpośredniego połączenia się kamery IP z domową siecią internetową, co umożliwia zdalne obserwowanie i czasem nagrywanie obrazu.
Kamery IP możemy podzielić na dwa rodzaje – rejestrujące z możliwością dozoru lub działające wyłącznie podczas zdalnego obserwowania. Te pierwsze zalecane są do montażu na elewacjach budynków, przed wejściem do domu, oknami, balkonami, czy bramą wjazdową. Urządzenia te z założenia pracują cały czas, zapisując nagrania na specjalnych dyskach twardych. Większość z urządzeń posiada funkcję nadpisywania treści. Po ustalonym czasie, nagrania są usuwane z pamięci dysku, by zastąpiły je nowe.
Czas, po którym usuwane są nagrania zazwyczaj wystarcza, by odnaleźć intersujący nas film po np. włamaniu czy stłuczce na terenie osiedla/ulicy przed domem. Kamery rejestrujące powinny monitorować jak największy obszar działki, a przede wszystkim powinny skupić się na najważniejszych, najbardziej atrakcyjnych i najsłabiej zabezpieczonych przeciw włamaniu miejscach. Z kolei kamery wyłącznie dozorujące, włączają się dopiero wtedy, gdy ktoś włączy ich podgląd. Jest to idealne rozwiązanie do zastosowania w domu, np. w pokoju małego dziecka, czy przed wejściem – w ten sposób możemy zobaczyć, kto dzwoni do naszych drzwi, nawet gdy jesteśmy poza domem. Ciekawym rozwiązaniem są domofony z kamerami, które nagrywają nie tylko wtedy, gdy ktoś dzwoni do domu, lecz gdy pojawi się przed nimi jakikolwiek ruch. Eksperci są zgodni, że nawet taka forma monitoringu znacznie podnosi bezpieczeństwo budynku.
Dawniej kamery IP były dość drogim rozwiązaniem, przez co stosowane były właściwie wyłącznie w dużych zakładach pracy, gdzie nadzór nad budynkiem i jego okolicą musiał przebiegać całodobowo. Dziś jednak, wraz z rozwojem technologicznym i coraz szerszym dostępem do różnego rodzaju urządzeń i nowoczesnych rozwiązań, kamery IP stają się częstym wyposażeniem działek, domów i osiedli. Odpowiednie skonfigurowanie kamer i dostosowanie ich do naszych potrzeb, może w łatwy sposób znacznie podnieść nie tylko poziom bezpieczeństwa (liczne badania wskazują, że nawet atrapy kamer odstraszają potencjalnych złodziei), ale także nasz komfort.
Najbardziej nowoczesnym i pod wieloma względami najbardziej wygodnym rozwiązaniem na podłączenie kamery IP, jest zrobienie tego bezprzewodowo. Możemy to zrobić z pomocą sieci Wi-Fi. Nie musimy już wtedy martwić się o zakup dużych ilości kabli i doprowadzanie ich do odpowiedniego urządzenia. Dzięki temu, również dużo łatwiej będzie nam sprawdzać obraz zarejestrowany przez monitoring lub wydarzenia „na żywo” na urządzeniach mobilnych. Funkcja ta jest wyjątkowo przydatna, na przykład wtedy, gdy jesteśmy na wyjeździe lub w pracy poza domem. Jedyne czego potrzebujemy, to router o takim zasięgu, by objął wszystkie kamery oraz urządzenie switch.
Jeżeli masz z tym problemy, warto pomyśleć o zakupie specjalnych wzmacniaczy Wi-Fi. Gdy podłączysz do switcha wszystkie urządzenia, wpisz w wyszukiwarkę internetową adres IP kamery. Znajdziesz go w instrukcji urządzenia lub na nim samym. Odnajdziesz tam zarówno panel konfiguracyjny, jak i sam podgląd z kamery.
Podłączenie kamery IP do rejestratora, może wydawać się nieco trudniejsze, lecz w rzeczywistości jest bardzo proste. Zacznij od włożenia do rejestratora dysku twardego, na którym zapisywane będą nagrania. Wykorzystaj teraz switch i podłącz do niego wszystkie urządzenia (komputer, kamerę i rejestrator). Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to włącz urządzenia. Możesz teraz przejść do konfiguracji ustawień z pomocą dołączonego przez producenta (w formie płyty lub pliku do pobrania) specjalnego programu, który sam przeprowadzi Cię przez ten krótki i nieskomplikowany proces. Dobrą praktyką jest zakup rejestratora i kamer od tego samego producenta – w ten sposób znacznie ograniczamy ryzyko występowania błędów.
Kamery IP można również podłączyć w łatwy sposób do innych urządzeń, na których podgląd możemy odtwarzać przez całą dobę. Jeżeli chcemy podłączyć urządzenia do komputera, możemy wykorzystać do tego wcześniej opisany sposób z użyciem sieci Wi-Fi lub zrobić to przewodowo. Po zamontowaniu kamer i przeciągnięciu odpowiednich przewodów, wystarczy podłączyć kabel do komputera (najczęściej z pomocą wejścia sieciowego). Jeżeli Twój komputer nie posiada wystarczająco dużo wejść internetowych, możesz zakupić specjalny switch, który umożliwi Ci korzystanie z kamer na komputerze. Inną opcją jest podłączenie kamer do telewizora.
Najprostszą metodą, podobnie jak w wypadku komputera, jest wykorzystanie sygnału Wi-Fi. Konieczne jest jednak to, by telewizor wyposażony był w funkcję Smart TV. Większość nowych telewizorów posiada taką funkcję, lecz trudno na razie powiedzieć, by było to standardem. Aby połączyć się z telewizorem, należy postąpić dokładnie tak samo, jak w wypadku łączenia się z kamerami poprzez Wi-Fi z komputerem. Na szczęście, kamery IP możemy podłączyć do telewizora także za pomocą przewodów. Najprostszym rozwiązaniem będzie bezpośrednie podłączenie do telewizora rejestratora połączonego z kamerami. W ten sposób, możemy mieć stały podgląd na obraz z monitoringu, a w razie chęci pobrania jakiegoś materiału, wystarczy przepiąć się do komputera.
Ostatnim sposobem, na połączenie kamer IP z lokalną siecią, jest skonfigurowanie ich bezpośrednio z routerem dostarczającym do Twojego domu Internet. Sposób ten jest o tyle ciekawy, że dostęp do obrazu będą miały wszystkie urządzenia podłączone do domowej sieci – telewizory, komputery, smartfony, czy tablety (oczywiście, możliwość tę możemy ograniczyć na przykład nakładając hasła dostępu do aplikacji z monitoringiem). Aby połączyć kamery z routerem, musimy najpierw poznać adresy IP obu urządzeń. Kamery wystarczy przywrócić do ustawień fabrycznych, a będziemy mieli pewność, że zyskają taki sam adres IP, jak określony został w instrukcji. Sprawdź również, czy kamera jest wpisana do Twojej domowej sieci. Jeśli nie, zmień to z pomocą programu przygotowanego przez producenta. Teraz wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarkę adres IP routera i dołączyć do niego kamerę.
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon–Pt
08:00–20:00
Sob
10:00–18:00
Niedz
10:00–18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн–пт: 8:00–20:00
Infoline:
Mon–Fri: 8:00–20:00
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756