Kabel Ethernet
Obecnie sprawny dostęp do sieci jest traktowany jako priorytet. Każdy marzy o szybkim Internecie, zarówno w domu, jak i zakładach pracy oraz biurach. Dlatego właśnie powstały kable sieciowe, czyli kable Ethernet, które umożliwiają podłączenie urządzeń, w tym komputera, do wspomnianej sieci. Wynalezione w latach 70. XX wieku w USA, obecnie wiodą prym na całym świecie. Co warto o nich wiedzieć?
Co to jest kabel Ethernet?
Kabel Ethernet, który umożliwia podłączenie komputera do sieci, występuje w wielu odmianach. To połączenie przewodowe jest uznawane za dominującą technologię sieciową, która nieustannie ulega ulepszaniu. Kable Ethernet ułatwiają komunikację urządzeń dzięki określonym protokołom. Z jego pomocą użytkownik komputera lub laptopa może korzystać z sieci bez zakłóceń. Ten przewód sprawdza się również w przypadku innego sprzętu, na przykład można nim połączyć ze sobą drukarki oraz pozostałe biurowe urządzenia.
Kabel Ethernet dzieli się na kilka rodzajów, w tym typu A oraz B. Różnią się one końcówkami. Służą także do podłączania telewizorów, konsol i sieci lokalnej. To swojego rodzaju skrętki, które przesyłają informacje między kilkoma urządzeniami. Kabel Ethernet typu A cechuje specjalne ułożenie przewodów w kolejności: zielono-biały, zielony, pomarańczowo-biały, niebieski, niebiesko-biały, pomarańczowy, brązowo-biały i brązowy. Natomiast w kablu Ethernet typu B przewody układają się parami: pomarańczowo-biały, pomarańczowy, zielono-biały, niebieski, niebiesko-biały, zielony, brązowo-biały, brązowy.
Rodzaje kabli RJ 45
Kable Ethernet różnią się między sobą poziomem ekranowania. To parametr, który pokazuje, jaką odpornością na zakłócenia wyróżnia się dany model. Ponadto kable tego rodzaju dzielą się na typu UTP, ze skrętką nieekranowaną, FTP ekranowane całościowo oraz STP i S/FTP, w których skrętka jest ekranowana na całości, a ponadto ekranowane są poszczególne przewody. Do jednego z najpopularniejszych złączy ethernetowych należy Ethernet RJ45. Przy jego zakupie warto kierować się też innymi parametrami, takimi jak długość. Niektóre modele mają nawet ponad 5 metrów! Warto więc odpowiednio dopasować je do rozstawu swoich urządzeń.
Kabel Ethernet – zalety
Kabel Ethernet umożliwia korzystanie ze stabilnej transmisji danych. To on odpowiada za dostęp do sieci i możliwość użytkowania szybkiego Internetu. Poza tym kable Ethernet znakomicie eliminują zakłócenia, które często występują w przypadku połączeń Wi-Fi. Przy wyborze kabli Ethernet, kieruj się więc ich długością, parametrem ekranowania, typem (A lub B) oraz kolorem skrętki. Najlepiej wybrać modele w szarej barwie, które nie rzucają się w oczy. Ponadto warto zdecydować się na kable renomowanego producenta, który oferuje wysokogatunkowe produkty, odporne na zakłócenia i mechaniczne zniszczenia. Dzięki temu kabel Ethernet posłuży Ci przez długie lata!
Jak działa Kabel RJ45?
Przewód sieciowy jest przeznaczony do podłączenia sprzętów z interfejsem sieciowym, tj.: laptopy, komputery PC, RTV do lokalnych sieci LAN oraz internetu. Kabel RJ45 to wygodny sposób na korzystanie ze wszystkich urządzeń. Przewody mają różne długości, dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników. Dostępne są w atrakcyjnej cenie - już od 20 złotych. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na długość oraz materiał, z jakiego został wykonany.
Kable sieciowe służą do łączenia i przesyłania danych oraz informacji między komputerami, routerami, przełącznikami i sieciami pamięci masowej. Są nośnikiem lub mediami, przez które przepływają dane. Spełniają zatem bardzo ważną funkcję. Istnieją różne warianty kabli komunikacyjnych, a ich odpowiedni typ zależy od struktury i topologii ogólnej architektury systemu.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kabla Ethernet?
Istotne jest wykonanie kabla Ethernet. Z reguły przewody są budowane z tworzywa sztucznego. W środku kabla znajdują się druty, które są odpowiednio skręcone, tak aby przekazywać sygnał. Wytrzymałość kabli jest kluczowa do prawidłowego funkcjonowania sieci. Podczas zakupu zwróćmy uwagę również na okres gwarancji. Sprzedawcy z reguły oferują aż 24 miesiące. Poszczególne rodzaje kabli różnią się między sobą obudową zewnętrzną, jak i wewnętrzną oraz końcówką. Przed zakupem upewnij się, że przewody będą pasować do sprzętów, które chcesz połączyć. Zobacz także produkty z kategorii: kable SATA, kabel VGA, kabel MOLEX, kabel DisplayPort oraz kabel DVI i kabel do drukarki.