Podzespoły komputerowe

(3194)

Podzespoły komputerowe w Media Expert


Samodzielne składanie komputera od podstaw to zadanie wyjątkowo wymagające, ale dające wiele satysfakcji. Odpowiednio dobrane podzespoły komputerowe pozwolą Ci cieszyć się wydajnym i szybkim urządzeniem, które poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi zadaniami. Wymiana podzespołów na nowe również wiążę się tutaj z potrzebą dobrania aktualniejszych wersji tych elementów.


Nowa obudowa i płyta główna


W świecie podzespołów, przeznaczonych dla komputerów, zmiany potrafią zachodzić w błyskawicznym tempie. Producenci w każdym roku wypuszczają na rynek nowe wersje popularnych procesorów czy kart graficznych. W takiej sytuacji użytkownik, zamiast kupować zupełnie nowy zestaw komputerowy, może po prostu wymienić przestarzały jego zdaniem komponent, dając dłuższe i wydajniejsze życie swojemu komputerowi. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby podzespoły komputerowe były uważnie dobrane i były ze sobą w pełni kompatybilne. Zacznij od wybrania odpowiedniego rozmiaru obudowy, która pomieści płytę główną, a także wszystkie pozostałe podzespoły.


Procesory i karty graficzne


Procesor, który odpowiada za wykonywanie skomplikowanych obliczeń i koordynację pracy wszystkich pozostałych podzespołów, musi być aktualny i wydajny. Sama wymiana nie jest skomplikowana, ale decyzja o tym, który procesor wybrać już tak. Ogólnie przyjęło się, że procesory od Intela, czyli Core od i3 do i7 zdecydowanie lepiej działają w urządzeniach służących do nauki czy pracy. W świecie gamingowym prym wiedzie AMD, ze swoją serią Ryzen 5 i Ryzen 7, które mają po prostu więcej rdzeni, przydatnych w graniu. AMD odnosi również spore sukcesy w świecie kart graficznych, proponując wydajne serie RX do pracy i Radeon do grania. Nvidia również oferując bardzo wydajne serie GT, GTX do pracy, a także RTX do grania.


Pamięć RAM, dyski twarde oraz odczytywanie danych


Pamięć RAM w wersji DDR i DDR5 zapewni wysoką wydajność, tylko jeśli wybierzesz odpowiedni jej rozmiar. Do nauki wystarczy od 4 do 8 GB, ale do bardziej wymagających programów i gier, potrzebne będzie już przynajmniej 16 GB. Dyski twarde HDD oferują większą pojemność, ale dyski SSD są znacznie szybsze w kwestii odczytu i zapisu danych. Minimum 256 GB przestrzeni na tych dyskach to konieczność. Dla graczy lepiej wybrać większe wartości, sięgające nawet kilku TB. Przenoszenie danych będzie znacznie łatwiejsze, jeśli zastosujesz dyski zewnętrzne typu SSD. Czytnik kart pamięci pozwoli na podłączenie większej ilości nośników danych do komputera, tak samo jak napęd optyczny, który pozwoli na odczyt danych z płyt CD i DVD. Odpowiedni dźwięk zapewni dobrze dobrana karta dźwiękowa, a łączność moduł karty sieciowej.


Chłodzenie i zasilanie


Chłodzenie jest kluczowe dla poprawnej pracy komputera. Nie zapomnij o tym, że im bardziej wydajne części do komputera, tym wydajniejsze chłodzenie będzie potrzebne. Ciekawym wizualnie rozwiązaniem jest zastosowanie w układach chłodzenia podświetlenia RGB. Wszystkie opisane podzespoły wymagają odpowiedniego poziomu zasilania, szczególnie procesor i karta graficzna. Do klasycznych rozwiązań wystarczy zasilacz do 600 W, ale komputery gamingowe mogą potrzebować trochę więcej, nawet do 1000 W.

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756