PROCESORY
Procesor to bardzo ważny element w komputerze, dlatego warto dobrze przemyśleć jego zakup. Na rynku znajdziemy kilkadziesiąt różnych modeli, wśród których największą popularnością cieszą się procesory Intel. Podczas wyboru procesora należy wziąć pod uwagę przede wszystkim parametry techniczne.
Jak wybrać procesor?
Podejmując decyzję o wyborze procesora, musimy wziąć pod uwagę docelowe zastosowanie komputera. Odpowiednio dobrane procesory mają bowiem niebagatelny wpływ na funkcjonowanie każdego komputera. W zależności od tego, czy jest to praca biurowa, gry, tworzenie i renderowanie filmów i grafiki, będzie potrzebny nam inny procesor. Cena to jeden z głównych kryteriów wyboru, ponieważ obok karty graficznej, procesor to najdroższy komponent komputera. W przypadku małego budżetu, jeśli potrzebujemy komputera głównie do prac biurowych i przeglądania stron internetowych, to najlepiej na początek sprawić sobie dobry procesor i zaoszczędzić na karcie graficznej. Z czasem można dokupić lepszą kartę graficzną.
Część procesorów, np. karty graficzne AMD, dysponuje zintegrowanym układem graficznym. Jednak najwydajniejszym sposobem jest połączenie procesora z tradycyjną (zewnętrzną) kartą graficzną, dlatego, gdy chcemy w pełni korzystać z możliwości komputera, nie warto kupować tańszych, uniwersalnych rozwiązań typu zintegrowana grafika, a zainwestować w porządne komponenty, takie, jak dobry procesor i karty graficzne NVIDIA. Specjalne wymagania powinien spełniać gamingowy procesor. MSI – komputery dla graczy – efektywnie działają z procesorem, który dysponuje kilkoma rdzeniami, a także posiada zewnętrzną kartę graficzną.
Do czego służy procesor?
Procesor jest „mózgiem” każdego komputera – pobiera dane z pamięci RAM, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Procesory realizują ciągi operacji matematyczno-logicznych – od ich wyniku zależy sposób działania programów na komputerze. Istotnym zadaniem procesora jest też nadzorowanie pracy pozostałych komponentów komputera, m.in. kierowanie ruchem danych z i do procesora, przechowuje dane tymczasowe.
Gniazdo procesora – rodzaje
Gniazdo procesora, czyli tzw. podstawka znajdująca się w płycie głównej, to jeden z najważniejszych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru procesora dla komputera stacjonarnego lub laptopa. Procesory muszą być kompatybilne z płytami głównymi, dlatego często wybór najnowszego procesora wiąże się również z zakupem nowoczesnej płyty głównej. W tej kwestii trzeba zachować dużą ostrożność, ponieważ płyty główne, mające odpowiednie gniazdo dla procesorów Intel, przez procesory AMD nie zostaną obsłużone, i na odwrót.
Przykładowe gniazda procesora dostępne obecnie na rynku:
- procesory LGA 1150 (zwany także procesor Socket 1150): Intel Haswell, Broadwell;
- procesory LGA 1155 (zwany także Socket 1155): Intel Sandy Bridge, Ivy Bridge;
- procesory LGA 1151 (Socket 1151): Intel Celeron, Pentium oraz Core i3/i5/i7;
- Socket TR4 - procesory AMD Ryzen Threadripper;
- Socket AM3+ - gniazdo dla procesorów z architektury Bulldozer;
- Socket AM4 - gniazdo dla procesorów konsumenckich opartych na architekturze Zen (Ryzen, Athlon).
Czym różni się procesor LGA 1150 od LGA 1155? Socket LGA 1155 jest starszą podstawką, obsługuje procesory drugiej i trzeciej generacji, a gniazdo LGA 1150 – procesory czwartej generacji. Dlatego ważne jest, aby najpierw wybrać procesor, który będzie odpowiadał naszym potrzebom, a następnie dopasować do niego płytę główną z odpowiednim gniazdem.