Klawiatury komputerowe

(1242)
Klawiatura mechaniczna, membranowa czy hybrydowa - którą wybrać?

Klawiatury to jedne z najważniejszych urządzeń, stanowiących wyposażenie komputera. Obecnie dostępne są rozmaite rodzaje klawiatur, które poza technologią wykonania i producentem różnią się przede wszystkim pod względem parametrów technicznych.

Konkretny rodzaj klawiatury do komputera powstaje z myślą o jej późniejszym przeznaczeniu, dlatego też wyróżniamy klawiatury przeznaczone do użytku rekreacyjnego (np. dla graczy), jak również profesjonalne urządzenia dla osób pracujących przy komputerze i korzystających z klawiatury bardzo często. W ofercie dostępne są m.in.:

  • Klawiatury membranowe – ich działanie polega na emisji sygnału po naciśnięciu klawiatury za pośrednictwem membrany znajdującej się pod przyciskami. Guma amortyzująca nacisk na klawisze sprawia, że klawiatury membranowe są zwykle znacznie cichsze, jednak również mniej wytrzymałe. Ten rodzaj klawiatur sprawdza się głównie w przypadku osób korzystających z komputera niezbyt często, ponieważ długotrwałe korzystanie z klawiatury membranowej może być nieco trudniejsze, niż ma to miejsce przy klawiaturach mechanicznych. 
  • Klawiatury mechaniczne – w tym przypadku każdy klawisz znajduje się na osobnym przełączniku rejestrującym naciśnięcia. Taki typ budowy zwiększa wytrzymałość klawiatury oraz komfort w trakcie pisania, dlatego też są one polecane osobom wykorzystującym klawiaturę do pracy. Są to również odpowiednie klawiatury dla graczy. Klawiatury mechaniczne są jednak nieco głośniejsze i wyraźnie słyszymy każdy nacisk na klawisze. Zwykle mają również większe rozmiary i wagę. W ofercie dostępne są m.in. mechaniczne klawiatury MODECOM
  • Klawiatury hybrydowe – Jest to połączenie klawiatury mechanicznej i membranowej. Tego typu klawiatury są bardzo komfortowe w użyciu oraz stosunkowo wytrzymałe, a także ciche, np. bezprzewodowe klawiatury LOGITECH, które dzięki opcji połączenia za pomocą Bluetooth sprawdzają się jako klawiatury do telefonu znacznie ułatwiające pisanie na mniejszych urządzeniach, również na smartfonie, czy tablecie. 
  • Klawiatury multimedialne – ten rodzaj klawiatury poza standardową liczbą klawiszy, która zwykle wynosi 101, posiada dodatkowe przyciski ułatwiające obsługę komputera. 
Ponadto, klawiatury dzielimy na bezprzewodowe oraz podłączane za pomocą kabla USB. Wyróżniamy także klawiatury płaskie, ergonomiczne (wygięte), podświetlane oraz numeryczne.
 
Klawiatura komputerowa - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dokonując wyboru klawiatury do komputera, warto zastanowić się nad tym, do jakich celów najczęściej wykorzystujemy urządzenie. Jeśli dużo piszemy, sprawdzą się klawiatury ergonomiczne, które są znacznie wygodniejsze w użyciu oraz zdrowsze dla nadgarstków. Natomiast w przypadku gier dobrym wyborem będą klawiatury wytrzymałe oraz podpinane za pomocą USB, ponieważ bardzo ważne jest w tym przypadku zniwelowanie możliwych opóźnień w przekazie po naciśnięciu klawiszy.

Natomiast w przypadku pracy z wykorzystaniem cyfr przydatna okaże się klawiatura numeryczna. Z kolei osoby pracujące wieczorami lub w nocy mogą być zadowolone z klawiatury z funkcją podświetlania klawiszy, np. kolorową klawiaturą NATEC lub MODECOM. Warto zwrócić uwagę również na dodatkowe opcje, m.in. na rolkę przewijania, podstawki zapobiegające przesuwaniu się klawiatury, czy możliwość programowania klawiszy.

Klawiatura do telefonu - czy warto kupić?

Klawiatura do telefonu, czyli klawiatura umożliwiająca bezprzewodowe połączenie z telefonem, jest zdecydowanie dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które dużo piszą na telefonie. Wykorzystanie klawiatury znacznie ułatwia tę czynność i pozwala na swobodne korzystanie z Internetu za pośrednictwem smartfona dotykowego. Warto jednak zastanowić się, jak często ta opcja będzie nam przydatna. Jeśli chcemy korzystać z telefonu tak jak z komputera, wówczas klawiatura sprawdzi się idealnie.
 

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756