Poradniki Eksperta

Nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz, co zrobić


Laptopy to komputery, które scalają wiele elementów w całość – dotyczy to klawiatury, touchpada zamiast myszki, a także ekranu. Co zrobić, jeśli któraś z wymienionych rzeczy zawodzi? Jeśli nie działa klawiatura w laptopie, prawdopodobnych przyczyn może być kilka. W poniższym poradniku poznasz te najczęściej spotykane i dowiesz się, jak sobie z nimi poradzić.nie działa klawiatura w laptopie


Nie działa klawiatura w laptopie? Przyczyn może być kilka


Może nie jest to najpopularniejszy problem, ale jeśli już występuje – bywa bardzo uciążliwy. Szczególnie, jeśli pod ręką nie masz zewnętrznej klawiatury, którą możesz podłączyć za pomocą złącza USB. Usterka może być poważna, a czasami sprawa jest wyjątkowo błaha. Na pewno nie musisz z góry zakładać potrzeby wymiany sprzętu czy wizyty w serwisie. Każdy problem z komputerem należy weryfikować, począwszy od rozwiązań darmowych i możliwych do zrealizowania samodzielnie. Nie musisz mieć w tym celu wiedzy informatycznej czy nawet doświadczenia w majsterkowaniu.


Przede wszystkim sprawdź, czy jakikolwiek klawisz reaguje na naciśnięcie. Spróbuj użyć także klawiszy, które aktywują podświetlenie i diody (na przykład Caps Lock). Użyj przycisków funkcyjnych oraz skrótów, które znasz. Nadal nic? Sprawa jest o wiele prostsza do rozwiązania, jeśli z laptopa korzystasz tylko Ty. Jeśli jednak użytkowników jest więcej, możliwych przyczyn może być sporo. Warto spytać domowników, czy mieli podobny problem oraz o to, czy coś dziwnego wydarzyło się z komputerem. W ten sposób łatwiej ustalisz przyczynę i zrozumiesz, dlaczego nie działa klawiatura w laptopie.


Sprawdź również:

Jak włączyć klawiaturę w laptopie?

Zalany laptop? Sprawdź, co zrobić!


Klawiatura w laptopie nie działa – podajemy zakładane przyczyny


Przeważnie, jeśli coś dzieje się z laptopem, większość użytkowników z góry zakłada najgorsze – usterkę mechaniczną. Nie zawsze jednak sprawy komplikują się na tyle mocno. Nie ulega jednak wątpliwości, że upadki sprzętu lub mocne uderzenia mające miejsce na przykład podczas transportu urządzenia, mogą przyczynić się do problemów z klawiaturą (i nie tylko). Dlatego ważne jest obnoszenie się ze sprzętem w bezpieczny sposób, a wszelkie transportery powinny zapewniać właściwą ochronę. Usterkę techniczną może spowodować także… wylana woda lub inny napój. Wiele osób chętnie popija kawę przed laptopem i może to skończyć się małą tragedią. Trudno jednak uniknąć takich sytuacji, szczególnie, jeśli spędza się w pracy wiele godzin i nie ma czasu na to, aby wybrać się na kawę do firmowego bistro.


Czasami uszkodzenie mechaniczne może powstać na skutek przerwania się tak zwanych „ścieżek” odpowiedzialnych za przesyłanie sygnału dalej. Jeśli jedna z nich ulegnie uszkodzeniu, najczęściej nie działają wszystkie klawisze w linii. Dzieje się to zwłaszcza wtedy, jeśli laptop jest mocno eksploatowany do pisania. Wtedy konieczna jest wymiana folii znajdującej się pod klawiaturą. Nie jest to kosztowny zabieg, ale poleca się jego zlecenie serwisowi komputerowemu. Wszelkie inne usterki techniczne także powinien naprawiać specjalista. Szczególnie, jeśli dotyczą one na przykład lutowania elementów układów scalonych, z którymi należy obchodzić się bardzo delikatnie.


Jeśli natomiast nie doszło do żadnych usterek mechanicznych, może okazać się, że usłyszysz diagnozę: zablokowana klawiatura w laptopie. Taką opcję posiada każdy komputer mobilny, więc sprawa jest bardzo prawdopodobna. Czasami jej aktywacja może być przypadkowa. Może do niej dojść na przykład podczas czyszczenia klawiatury. Niemiłą niespodziankę będą miały wtedy te osoby, które nie wiedziały o takiej funkcji. Czasami problem może leżeć także po stronie BIOS-u. Wtedy konieczne jest jego uruchomienie, a następnie przywrócenie ustawień fabrycznych. Dzieje się to rzadko i dotyczyć może także innych elementów, takich jak na przykład touchpad, głośniki czy wyświetlacz. Problemem mogą okazać się również sterowniki – na przykład w nieodpowiedniej wersji. Wtedy wystarczy je zaktualizować, pobierając z rzetelnego źródła, czyli najlepiej strony producenta sprzętu. Ewentualne problemy z oprogramowaniem można sprawdzić w Menadżerze Urządzeń. Jeśli obok któregoś z podzespołów pojawi się ikona żółtego trójkąta ostrzegawczego, jest to sygnał, że należy dokonać zmiany sterowników.


Nie działają klawisze w laptopie – jak rozwiązać ten problem?


Jak już pisaliśmy powyżej, nie zawsze problemy z działaniem klawiatury oznaczają usterki, których naprawa będzie kosztowna. Jeśli problemem jest pojedynczy klawisz, możliwe, że wyhaczył się z mocowania i niemożliwe jest teraz jego wciskanie. W tym celu należy go delikatnie zdemontować i nałożyć ponownie. Trzeba z tym jednak uważać, aby nie doprowadzić do uszkodzenia mocowania. W takim wypadku klawisz nie mógłby już być ponownie zainstalowany. Może być również tak, że pod jeden z nich dostał się jakiś okruszek, który blokuje jego pracę. Żeby pozbyć się takich zabrudzeń możesz delikatnie potrząsnąć laptopem z boku na bok (najlepiej, kiedy komputer jest wyłączony!). Co prawda nie zostaną one w ten sposób usunięte z wnętrza obudowy, ale przynajmniej nie będą zalegać pod klawiszami, co pozwoli zweryfikować problemy.


Co, jeśli klawiatura w Twoim laptopie jest zablokowana? Będziesz musiał użyć odpowiedniego skrótu, który dezaktywuje blokadę. W przypadku laptopów każdego producenta będzie to inna kombinacja klawiszy. Taką informację możesz oczywiście znaleźć w instrukcji obsługi, ale jej odnalezienie i przewertowanie może zająć kilka chwil. Możesz więc użyć jednego z poniższych skrótów i sprawdzić, czy będzie działał w przypadku Twojego urządzenia. To całkiem możliwe!


Pierwszym, bardzo popularnym skrótem wywołującym i odwołującym blokadę klawiatury jest FN + NumLock. Jeśli żaden z klawiszy nie nadal nie reaguje, spróbuj z kolejnym: Shift + FN. Nadal nic? W takim razie sięgnij po jeden z klawiszy „F” (od 1 do 12) + FN. Być może któryś z nich umożliwi wyłączenie blokady klawiatury. Jeśli udało Ci się odblokować klawiaturę, klawisze powinny znowu reagować na Twoje działanie. Warto zapamiętać potrzebny skrót, w razie pojawienia się problemów w przyszłości.


Co zrobić, jeśli klawiatura ulegnie zalaniu?


Jeśli kiedykolwiek wylejesz jakiś napój na klawiaturę laptopa, koniecznie odłącz zasilacz i wyłącz urządzenie. To ważne ze względów bezpieczeństwa Twojego oraz samego komputera. Porażenie prądem może skończyć się bardzo źle dla zdrowia. Z kolei wyłączenie urządzenia w porę, może uchronić Cię przed dodatkowymi kosztami naprawy. Być może w ten sposób zabezpieczysz inne elementy przez zwarciem, które niestety kończy się przeważnie poważnymi stratami.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert