Poradniki Eksperta

Jak włączyć klawiaturę w laptopie?


Klawiatura w laptopach odgrywa szczególną rolę. W odróżnieniu od komputerów stacjonarnych, klawiatura stanowi integralną część całego urządzenia. To dlatego sytuacja, w której to bardzo ważne narzędzie przestaje działać, jest przez nas odbierana jako poważny problem. Zanim zaczniemy jednak szukać skomplikowanych przyczyn niepoprawnego funkcjonowania klawiatury, warto podjąć się kilku prostych kroków, które z dużym prawdopodobieństwem odblokują Twoje urządzenie. Oprócz odpowiedzi na pytanie jak włączyć klawiaturę w laptopie, w tym artykule dowiesz się również, jak wyłączyć klawiaturę w laptopie – może to rozjaśnić najczęstsze przyczyny przypadkowego zablokowania narzędzia. Pozostając w tematyce klawiatur, pochylimy się również nad zagadnieniem jak podświetlić klawiaturę w laptopie Lenovo. Jest to wyjątkowo przydatna funkcja, szczególnie w ciemności – warto wiedzieć jak ją uruchomić. Zanim jednak odpowiemy sobie na te pytania, spójrzmy na krótki katalog najczęstszych przyczyn zniszczenia klawiatury wbudowanej w laptop, by skutecznie ich unikać.jak włączyć klawiaturę w laptopie


Klawiatura w laptopie nie działa – najczęstsze przyczyny


Niedziałająca klawiatura w laptopie może wywołać w nas niemały niepokój. Dlatego też warto znać najczęstsze przyczyny awarii tego urządzenia, by odpowiednio szybko zdiagnozować problem i go rozwiązać, a najlepiej nauczyć się zapobiegać takim sytuacjom. Najczęstszą przyczyną niedziałającej klawiatury jest jej przypadkowe wyłączenie – o tym, jak wyłącza się klawiaturę, dowiesz się poniżej. Przejdźmy jednak do dużo niebezpieczniejszych sytuacji, które mogą wręcz wymagać interwencji specjalisty. Typowym uszkodzeniem jest zalanie urządzenia. Każdemu z nas z pewnością zdarzyło się mieć pod ręką szklankę wody lub kubek napoju pracując przy komputerze. Wystarczy jednak krótka chwila, by niepostrzeżenie wylać płyn na klawiaturę, a ten – przenikając do urządzenia – potrafi skutecznie zniszczyć podzespoły laptopa. Klawiatura, głośniki, system chłodzenia czy całe urządzenie – wszystko to może zawieść przy zalaniu. Szczególne problemy mogą sprawić napoje słodkie, gdyż trudniej jest pozbyć się ich resztek przy czyszczeniu.


Pamiętaj, żeby nigdy nie czyścić wnętrza urządzenia samemu. Kolejnym, podobnym czynnikiem wpływającym na awarię klawiatury jest jej zanieczyszczenie. Problem ten zazwyczaj jest mniej inwazyjny niż zalanie. Resztki jedzenia, kurz lub inne zanieczyszczenia mogą wpaść pod klawisze, a przez to je blokować lub powodować zaklinowanie. Usunięcie zanieczyszczeń jest łatwiejszym procesem niż usuwanie skutków zalania, czasami możesz nawet zrobić to samemu. Jeżeli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, czy poradzisz sobie z czyszczeniem, koniecznie zgłoś się do profesjonalisty. Najlepszym rozwiązaniem oczywiście – zarówno w przypadku zalania, jak i innych zanieczyszczeń – jest profilaktyka. Szczególnie uważajmy na jedzenie i napoje w pobliżu laptopów. Absolutnie nie zaszkodzi również regularne czyszczenie klawiatury. Pomocnym okazać się może włączenie podświetlenia klawiatury, które będzie służyło nie tylko jako podświetlenie klawiszy w ciemności, element dekoracyjny, ale również pomoże zlokalizować ewentualne zanieczyszczenia. W przypadku urządzeń marki Lenovo jest to banalnie proste. Jeżeli Twoje urządzenie jest wyposażone w podświetlenie klawiatury, wystarczy wcisnąć jednocześnie klawisze spacji oraz funkcyjny. I to tyle!


Sprawdź również:

Czyszczenie laptopa – sprawdzone sposoby

Jak podświetlić klawiaturę w laptopie?


Laptopy w naszej ofercie:


Jak wyłączyć klawiaturę w laptopie?


Wspomnieliśmy już o wyłączeniu klawiatury w laptopie samemu; teraz dowiesz się jak to zrobić, a jest to wyjątkowo proste. Wyłączenie klawiatury może być przydatne w licznych sytuacjach i to od Ciebie zależy, jak wykorzystasz taką możliwość. Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest odnalezienie klawisza funkcyjnego. Nie powinno Ci to sprawić trudności, gdyż często jest to klawisz specjalnie oznaczony. Może być wyróżniającego się koloru, kształtu czy posiadać drobną lampkę. W zależności od ustawień urządzenia, naciśnięcie klawiszy „Fn” oraz Shift może wyłączyć klawiaturę. Czasem jednak ustawienia są inne i wymagana jest inna kombinacja klawiszy – jednoczesne wciśnięcie klawisza funkcyjnego, któregoś z klawiszy od F1 do F12. Czasami wymagane jest dodatkowe wciśnięcie Num Lock. Niestety nie ma uniwersalnego skrótu klawiszowego odpowiedniego dla każdego urządzenia i często, by zablokować klawiaturę, musimy zastosować metodę prób i błędów.


Jak włączyć klawiaturę w laptopie?


Klawiaturę w laptopie można włączyć na kilka sposobów. Sugeruje się, by zacząć od metody wykorzystywanej przy wyłączaniu klawiatury. Najczęstszą przyczyną niedziałającej klawiatury jest przypadkowe naciśnięcie odpowiedniej kombinacji klawiszy. Jeżeli to nie zadziała, zresetuj urządzenie – ponowne uruchomienie często pomaga. Ostatnim sposobem, który możesz zastosować samemu jest przywrócenie systemu. Odnowienie ustawień oprogramowania może pomóc pozbyć się ewentualnych błędów, które odpowiadają za awarię klawiatury. Zależnie od oprogramowania, którego używasz, proces przywrócenia systemu przebiega różnie, najlepiej dowiedzieć się o nim na stronie producenta. Jeżeli powyższe sposoby zawiodły, nie pozostaje nic innego jak zgłoszenie się do specjalisty, który profesjonalnie zajmie się usterką. Jak włączyć klawiaturę w laptopie? Już wiesz jak!


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756