Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Krokomierz - jak liczyć kalorie i kilometry?

 2023-07-31 

Moda na zdrowy wygląd nigdy nie mija. Aby o niego zadbać, warto postawić na ruch. Jego kontrolę ułatwi nam krokomierz. To urządzenie wyposażone w czujniki, które analizują pokonany przez nas dystans. Dzięki temu wiemy, ile kroków zrobiliśmy danego dnia. Krokomierz jest używany zarówno przez zawodowych sportowców, jak i przez amatorów. Wyróżnia się kilka rodzajów krokomierzy. Czym się charakteryzują?

Krokomierz - czym jest?

Krokomierz (inaczej padometr) to powszechnie stosowane urządzenie liczące kroki. Obliczenia są dokonywane na podstawie ruchu użytkownika krokomierza. Urządzenie przydaje się podczas codziennej aktywności. Używane jest nie tylko przez sportowców, lecz także osoby, które chcą przeanalizować efekt swoich codziennych działań.

Krokomierz to gadżet, który nie tylko mierzy liczbę zrobionych przez nas kroków. Nowsze wersje pozwalają na pomiar tętna, liczbę spalanych kalorii czy pokonanego dystansu. Urządzenie może być używane przez osoby w dowolnym wieku. 

Rodzaje krokomierzy

Wiemy już, jak działa krokomierz. Warto teraz poznać jego modele. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów krokomierzy. Nasz wybór zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji, a także budżetu. Możemy sięgnąć po:

  • krokomierz z wahadłem;
  • elektroniczny krokomierz na rękę;
  • krokomierz w formie aplikacji na smartfona;
  • licznik kroków przyczepiany do paska;
  • krokomierz w zegarku.
  1. Krokomierz z wahadłem to starszy typ urządzenia, który nadal jest dostępny w sprzedaży. Zamontowane w urządzeniu wahadło liczy kroki. Urządzenie nie jest w pełni elektroniczne, pomiar może być więc niedokładny. Jego cena jest jednak niższa niż unowocześnionych modeli.
  2. Elektroniczny krokomierz na rękę - najczęściej wybierany model ze względu na wygląd, ale także działanie. Dzięki temu, że pomiar kroków jest dokonywany elektronicznie, wynik jest bardzo dokładny. Cena urządzenia zależy od liczby dostępnych w nim funkcji. Zwykle im jest ich więcej, tym krokomierz jest droższy. Przykładem krokomierza na rękę jest Smartband.
  3. Krokomierz w formie aplikacji na smartfona - świetna opcja dla osób, które nie chcą inwestować w nowe urządzenie. Aby skorzystać z krokomierza w telefonie, należy pobrać jedną z dostępnych aplikacji liczących kroki. Na rynku jest ich wiele, np.: Krokomierz - licznik kroków, Accupedo, EasyFit Step Counter czy Pacer. Aplikacje są darmowe i wyposażone w dodatkowe funkcje.
  4. Krokomierz przyczepiany do paska - elegancki, klasyczny i dyskretny model krokomierza, który sprawdzi się u osób starszych, którzy niezbyt dobrze radzą sobie z obsługą zaawansowanych urządzeń. Tego typu krokomierz przyczepiany jest do paska lub szlufki. Mierzy zarówno ilość kroków, pokonanych kilometrów, jak i spalonych kalorii. 
  5. Zegarek sportowy z licznikiem kroków. Osoby, które na co dzień uprawiają sport, z pewnością mają sportowy zegarek. Bardzo często urządzenia tego typu są wyposażone w różne funkcje, np. licznik kroków. Plusem posiadania takiego zegarka jest możliwość stałej kontroli wyników aktywności fizycznej podczas ruchu. Amatorzy nie zawsze mogą sobie jednak pozwolić na dodatkowy wydatek, rozpoczynając pracę nad swoją kondycją.

Krokomierz - cena

Krokomierz na rękę to przydatne urządzenie. Pozwala nie tylko kontrolować naszą aktywność fizyczną, lecz także nas do niej motywować. Widząc u kolegi lepszy wynik danego dnia, mamy ochotę uzyskać podobny w najbliższej przyszłości. Zanim zdecydujemy się jednak na zakup krokomierza, warto poznać jego cenę.


Koszt licznika kroków zależy od modelu, na który się zdecydujemy. Najtańsze opaski sportowe z wieloma funkcjami są dostępne na rynku już od 80 zł. Im nowszy model i więcej funkcji, tym opaska będzie droższa. Krokomierz montowany do paska kupimy za kilkanaście złotych. Licznik kroków w aplikacji na smartfona możemy mieć za darmo. Zegarek sportowy kosztuje najwięcej. Jego koszt to kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. 

Jaki krokomierz wybrać?

Trudno jednoznacznie wskazać, który krokomierz jest najlepszy. Wybór licznika kroków powinien zależeć od kilku czynników, m.in.:

  • budżetu;
  • indywidualnych potrzeb;
  • zamiłowania do technologii.

Jeśli zależy nam wyłącznie na pomiarze kroków czy kilometrów, warto postawić na najprostsze warianty krokomierza. Z kolei, jeśli chcemy poznać nie tylko przebyty dystans, lecz także liczbę spalonych kalorii czy wysokość tętna oraz zmierzyć czas treningu, powinniśmy kupić droższy model. 


Przed zakupem krokomierza warto poczytać o jego funkcjach. Dobrze jest również nabyć urządzenie w autoryzowanym sklepie, który da nam gwarancję jakości. Po zakupie sprzętu nie pozostaje nam nic innego, jak rozpocząć pracę nad poprawą kondycji, samopoczucia i wyglądu. 

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756