Poradniki Eksperta

Do „peceta” już za kilkadziesiąt złotych, możesz kupić klawiaturę wyposażoną w podświetlenie. Funkcja ta od niedawna jest niemal standardem. Jednak w tańszych notebookach, może nie występować. Znajdziemy ją za to w sprzęcie gamingowym, gdzie oprócz znaczenia praktycznego, jest również atrakcyjnym dodatkiem wizualnym. Jeśli Twój sprzęt nie ma tej funkcji, nie martw się, bo podpowiadamy Ci, jak podświetlić klawiaturę w laptopie alternatywnymi metodami.

Zalety podświetlenia klawiatury

Przede wszystkim, podświetlenie klawiatury jest bardzo praktycznym dodatkiem. Początkowo było stosowane głównie w komputerach biznesowych, dziś jednak w średnim w segmencie, powoli staje się już standardem. Jest ono szczególnie przydatne wieczorem, ale i nie tylko. Nawet w pochmurny dzień, czy w podróży, wbudowane podświetlenie klawiatury sprawi, że znaki będą znacznie wyraźniejsze. Dzięki temu, komfort pracy z tekstem wzrośnie, nawet wtedy gdy piszesz bezwzrokowo.


Oprócz tego, efekt ten może być bardzo atrakcyjny wizualnie i dzięki niemu, komputer będzie się lepiej prezentował. W zależności od tego, na jakiego laptopa się zdecydujesz, podświetlenie może być jednobarwne lub wielokolorowe. W pierwszym przypadku, diody LED świecą z różnym natężeniem w jednej barwie. W laptopach biznesowych czy multimedialnych, standardem jest kolor biały. W tym segmencie ważna jest użyteczność i stonowana stylistyka. Na więcej fantazji pozwalają sobie producenci sprzętu gamingowego, gdzie często stosuje się zielone, czerwone, czy niebieskie podświetlenie. Do tego dodajmy również modele ze wspomnianym wielobarwnym podświetleniem. Przy pomocy aplikacji, możesz łatwo wybrać spośród różnych kolorów i wielu tysięcy odcieni. Mogą być one dopasowane do Twojego nastroju czy gry, która aktualnie jest uruchomiona. W niektórych modelach, wybrane strefy klawiatury można podświetlić różną barwą, w stosunku do pozostałych.

Laptopy w naszej ofercie:

Które podświetlenie jest lepsze?

To, który typ podświetlenia jest lepszy, zależy tak naprawdę od przeznaczenia sprzętu. Jednobarwne z pewnością będzie wygodniejsze do zastosowań biurowych i do pracy. Zwiększa czytelność znaków na klawiaturze, a oprócz tego, nie utrudnia skupienia. Wielokolorowe podświetlenie może być zaś w takich zastosowaniach nieczytelne, choć nic nie stoi na przeszkodzie, abyś ustawił jednolitą barwę na całej powierzchni. Jest jednak dobrym wyborem w sprzęcie gamingowym, ponieważ dla wielu osób, ważna jest personalizacja. Możesz samodzielnie wybrać odpowiadającą Ci barwę, czy uzyskać różne interesujące efekty. Dzięki temu, sprzęt prezentuje się bardziej efektownie. Oprócz tego, podświetlenie wielostrefowe pozwala wydzielić w danej grze przyciski, które są ważne i z których korzystasz podczas zabawy, a to może ułatwić rozgrywkę.

Jak włączyć podświetlenie klawiatury w laptopie?

W praktycznie każdej klawiaturze, intensywność podświetlenia można regulować i dotyczy to także notebooków. Służy do tego kombinacja przycisków. Oprócz tego, często można skorzystać z dodatkowego oprogramowania. Jeśli zastanawiasz się, jak podświetlić klawiaturę w laptopie, to najprościej będzie wcisnąć jednocześnie przycisk Fn oraz drugi przycisk, na którym znajdziesz symbol święcącego się klawisza. Bardzo często są to strzałki – w górę, aby klawiaturę rozjaśnić oraz w dół, aby ją ściemnić. Oczywiście kombinacja przycisków może zależeć od modelu i producenta laptopa.


Jeśli ta metoda jest nieskuteczna, a jesteś przekonany, że Twój notebook ma podświetlaną klawiaturę, to prawdopodobnie występuje problem z działaniem sterowników. Taka sytuacja może mieć miejsce, np. po instalacji systemu operacyjnego. Odpowiednie oprogramowanie znajdziesz w sekcji wparcia, na oficjalnej stornie internetowej producenta urządzenia. Tam spośród wszystkich urządzeń, wybierz model swojego komputera przenośnego oraz odpowiedni system operacyjny.


Jak wspomnieliśmy, podświetlenie klawiatury jest wyposażone w kilkustopniową regulację intensywności. Warto z niej korzystać, aby dopasować je do warunków oświetleniowych. Jeśli z komputera korzystasz późnym wieczorem, to już na najniższym stopniu jasności, znaki na klawiaturze będą czytelne. Pamiętaj także o tym, że jasność podświetlenia laptopa, wpływa na długość działania na baterii. W podróży, gdy musisz np. dokończyć ważny projekt, warto zredukować jego intensywność, aby wydłużyć czas pracy notebooka.

Awaria podświetlenia klawiatury

Skoro wiesz już, jak podświetlić klawiaturę w laptopie, to być może zastanawiasz się, czy często funkcjonalność ta ulega awariom. Ze względu na zastosowanie diod LED, jest ona bardzo trwała. Może pracować bez przerwy przez nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin. Zazwyczaj jeśli podświetlenie klawiatury nie działa, to problem dotyczy sterowników. Gdy jednak ich instalacja nie pomaga, prawdopodobnie jest to awaria sprzętowa. Może to być np. odłączenie się zasilania modułu podświetlenia, wskutek wstrząsu lub uszkodzenie całej klawiatury. Częstą przyczyną awarii, jest np. zalanie laptopa, które może spowodować zwarcie lub korozję połączeń pomiędzy układami elektronicznymi.

Wymiana klawiatury w laptopie na podświetlaną

Gdy Twój notebook nie ma podświetlenia klawiatury, możesz zastanawiać się, czy da się je zainstalować lub wymienić na taką z wbudowanym podświetleniem. Jest to możliwe, jednak w bardzo ograniczonej liczbie przypadków. Przede wszystkim, Twój laptop musi być dostępny przez producenta w konfiguracji wyposażonej w podświetlenie. To daje nadzieję na znalezienie klawiatury w nie wyposażonej. Następnie powinieneś sprawdzić, czy płyta główna Twojego notebooka ma wbudowane złącze zasilające do podświetlenia. Jeśli jest ono dostępne, to teoretycznie nie ma przeciwwskazań do wymiany klawiatury na taką z wbudowanym podświetleniem LED. Do wykonania tej operacji, będziesz potrzebował niezbędnych narzędzi. Warto również skorzystać z poradnika wideo. Powinieneś bez problemu znaleźć taki w sieci. Możesz także zlecić usługę niezależnemu serwisowi, który dokona profesjonalnej wymiany i udzieli na nią gwarancji.

Co zamiast podświetlenia klawiatury?

W przypadku, gdy Twój notebook nie ma wbudowanego podświetlenia klawiatury, jest kilka sposobów, stanowiących dla niego alternatywę. Przyjrzyjmy się więc innym metodom na to, jak podświetlić klawiaturę w laptopie. Pierwszym i bardzo powszechnym rozwiązaniem, jest lampka LED podłączana do portu USB. Diody są umieszczone na elastycznym pałąku, którego pozycję możesz regulować. Dzięki temu, z łatwością znajdziesz idealne miejsce na lampkę. To dobre rozwiązanie w podróży, ponieważ nie zajmuje wiele miejsca, bez problemu zmieści się w torbie z komputerem i jest zasilane za pomocą laptopa. Jednak w przypadku błyszczących ekranów, jej światło może odbijać się od powierzchni wyświetlacza. W zależności od tego, na jaki model się zdecydujesz, lampka może mieć tylko jeden poziom jasności lub kilka, co pozwala na dostosowanie oświetlenia do panujących warunków otoczenia.


W trakcie pracy stacjonarnej, bardzo ciekawym rozwiązaniem jest lampka, która może zostać umieszczona na górnej ramce wyświetlacza laptopa. Ma szerokość kilkudziesięciu centymetrów i jest zasilana przy pomocy złącza USB. Regulacja kąta nachylenia, pozwala dopasować ją do własnych potrzeb. W zależności od tego, jaką lampkę wybierzesz, może ona mieć kilka funkcji. Są to np. regulacja temperatury barwowej oświetlenia, czyli jego barwy od chłodnej po ciepłą, czy też wybór intensywności. Strumień światła może być na tyle duży, aby objął całe biurko. To wygodne rozwiązanie zwłaszcza, gdy pracujesz wieczorami i nie masz na blacie dużo miejsca na dodatkowe akcesoria.


Dobrą alternatywę, stanowi również tradycyjna lampka biurowa. Dostępne na rynku modele, są bardzo zaawansowane. Przede wszystkim wykorzystują energooszczędne diody LED i zazwyczaj dysponują kilkoma trybami pracy, czyli możliwością zmiany temperatury barwowej oraz jasności, a nawet koloru światła. Bardzo często lampki biurowe mają również przydatne rozwiązania, jak np. wbudowana ładowarka indukcyjna, czy porty USB do zasilania telefonu. Niektóre modele wyposażone są również w łączność bezprzewodową, więc można nimi zdalnie sterować, przy pomocy aplikacji na smartfonie.

Lampki do notebooka w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756