Poradniki Eksperta

Najlepsza kierownica do PC do gier - ranking [TOP10]

 2023-04-14 

Każdy miłośnik gier wyścigowych i symulatorów, dochodzi do takiego etapu, że sterowanie padem czy klawiaturą, przestaje mu odpowiadać. Dla zapewniania największego realizmu, zwłaszcza w wymagających symulatorach jazdy, przyda się jak najlepsza kierownica do PC. Dlatego podpowiemy Ci, czym powinna się ona charakteryzować i jak wybrać sprzęt dopasowany do potrzeb.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

W co grać na kierownicy?

Zanim przejdziemy do tego, jaka kierownica do PC spełni Twoje oczekiwania, warto zastanowić się, w co możesz grać przy pomocy takiego kontrolera. Wybór jest całkiem spory i oczywiście już na samym początku na myśl przyjdą Ci wszelkie symulatory wyścigów od Formuły 1 po WRC. Faktycznie uzyskiwanie coraz lepszych czasów na torach, może na pewnym etapie wymagać inwestycji w taki sprzęt. Drugą kwestią jest zaś to, że zabawa będzie znacznie lepsza. Oprócz tego, kierownica bardzo dobrze sprawdzi się np. w symulatorach jazdy ciężarówką czy w grach, w których pracujemy jako operatorzy maszyn rolniczych. Największą zaletą kierownic jest wyposażenie w system Force Feedback, który odpowiada za generowanie oporu i wibracji podczas jazdy, aby odwzorować jej realizm.

Rodzaje kierownic do PC

Spośród dostępnych na PC kierownic, możemy wyróżnić przede wszystkim dwa rodzaje. Pierwszym z nich są klasyczne modele zintegrowane. W takich urządzeniach koło kierownicy jest na stałe przymocowane do kolumny. To dobry wybór jeśli zależy Ci na sprzęcie przystępnym cenowo, ale i o dużych możliwościach. W tym segmencie oferta jest największa i znajdziesz w nim zarówno prostsze urządzenia do gier zręcznościowych, jak i bardziej zaawansowane, stworzone z myślą o symulatorach jazdy.


Drugim typem produktu są kierownice z odłączaną bazą. W takim przypadku musisz kupić oddzielnie bazę oraz kompatybilną z nią obręcz kierownicy. Jest to droższe rozwiązanie, ale także bardziej zaawansowane. Możesz bowiem zdecydować się na różne rodzaje baz, a każda z nich może być o innym stopniu zaawansowania, co znacznie wpłynie na Twoje odczucia podczas jazdy. Oprócz tego, dobierzesz koło kierownicy do swoich upodobań pod względem kształtu, rozmiaru, rozmieszczenia przycisków, marki czy oczywiście materiałów, z których jest wykonana.


Co więcej, możesz korzystać np. z dwóch kół kierownicy i je wymieniać w zależności od gier. Bez wątpienia jest to najbardziej zaawansowane rozwiązanie i jeśli marzy Ci się najlepsza kierownica na PC, to warto ją wziąć pod uwagę.

Parametry kierownicy do PC

Wbrew pozorom, kierownice nie charakteryzują się wieloma parametrami, jednak jeden z nich jest kluczowy jeśli chodzi o wykorzystanie sprzętu. Mianowicie chodzi o kąt obrotu kierownicy, który w modelach przeznaczonych do prostych gier zręcznościowych wynosi od 180 do 270 stopni. Jeśli jednak myślisz poważnie o grze w symulatory jazdy, koniecznie zdecyduj się na kierownice, której kąt obrotu wynosi przynajmniej 900 stopni. Jest to dokładnie 2,5 obrotu kołem, tak jak w prawdziwym aucie. Najlepsza kierownica do PC musi charakteryzować się taką wartością tego parametru, ponieważ to on w dużym stopniu odpowiada za realizm podczas jazdy. Kierownica może mieć funkcję przełączania z trybu 900 stopni na 270, co może być przydatne w bardziej zręcznościowych grach. W niektórych modelach obrót koła kierownicy to nawet 1 080 stopni, dzięki czemu masz jeszcze bardziej precyzyjną kontrolę nad autem.


Warto także zwrócić uwagę na liczbę przycisków, w które jest wyposażona kierownica. Zazwyczaj jest ich przynajmniej 10, co wystarcza do podstawowej obsługi funkcji urządzenia. Jeśli potrzebujesz większej liczby przycisków, to w wybranych modelach może być ich nawet 25. Atutem jest funkcja programowania, dzięki której możesz do wybranego klawisza przypisać np. daną akcję, aby szybko ją aktywować podczas gry. Zwróć także uwagę na średnicę obręczy. Nie będzie ona tak duża jak w tradycyjnym aucie, jednak warto zdecydować się na model, dopasowany do rozmiaru Twoich dłoni.


W większości urządzeń jest to około 26-28 cm. Niektóre modele kierownic mają również wbudowane ekrany, pełniące funkcję pomocniczą. Mają one możliwość personalizacji i wyświetlania wybranych parametrów, np. prędkości, biegu, obrotów silnika, czy intensywności działania efektów Force Feedback.

Wyposażenie kierownicy

Pamiętaj o tym, że najlepsza kierownica do PC to nie wszystko. Na Twoje wrażenia z jazdy i użytkowania, będą bowiem wpływać także dodatkowe komponenty i wyposażenie. W ofercie producentów znajdziesz różne zestawy. Mniej wymagający użytkownicy, mogą sięgnąć po samą kierownicę bez dodatków. W takiej sytuacji za kontrolę np. gazu, odpowiada po prostu jeden z przycisków. Osoby preferujące sprzęt bardziej zaawansowany, mogą zdecydować się na kierownice z dodatkowymi akcesoriami, gdzie do grona podstawowych zaliczymy zestaw pedałów. Podobnie jak w klasycznym aucie, będziesz miał do dyspozycji hamulec oraz gaz, sterowane Twoimi stopami. Dzięki temu, jazda będzie jeszcze bardziej realistyczna. Najbardziej zaawansowane zestawy mają również pedał sprzęgła – jest on przydatny np. dla osób lubiących dryft.


Kolejnym z udogodnień jest manualna przekładnia biegów. Dzięki niej, będziesz miał pełną kontrolę nad potencjałem wyścigowego auta, a wrażenia do złudzenia będą przypominały prawdziwy wyścig. Mniej zaawansowane modele to drążki działające na zasadzie skrzyni sekwencyjnej. Z kolei te najbardziej realistyczne, odwzorowują dokładnie przekładnię sześciobiegową wraz z pełnym układem przełożeń. Innym ciekawym rozwiązaniem jest niezależny drążek hamulca ręcznego. To również znakomite akcesorium dla miłośników wirtualnego dryftu. Wybór dostępnego osprzętu zależy od producenta kierownicy, dlatego przed zakupem sprawdź, czy w razie potrzeby będziesz mógł dokupić poszczególne elementy. Dzięki temu, rozłożysz koszty zakupu. Oczywiście dostępne są też kompletne zestawy, jeśli chcesz zakupić wszystko jednocześnie.


Spośród elementów wyposażenia, warto wspomnieć o modułach dedykowanych do symulatorów maszyn rolniczych i ciężarówek. Wyposażone są one w panel z programowalnymi przyciskami oraz dodatkowe drążki analogowe, np. do sterowania kamerą, czy postacią operatora. Dzięki tym rozwiązaniom, także gra w tego typu produkcjach może być wyjątkowo realistyczna.

Montaż i podłączenie kierownicy

Wszystkie te elementy należy gdzieś zamontować, dlatego dobrym wyborem będzie stojak pod kierownicę. Zazwyczaj ma on także dodatkowe miejsce na montaż pedałów. Możesz też dokupić specjalny stojak pod skrzynię biegów, jeśli z niej korzystasz. Oprócz tego, zarówno kierownica jak i akcesoria, są wyposażone w systemy montażowe pozwalające na instalację na biurku. Powinny one zapewniać stabilną pozycję, podczas nawet najbardziej intensywnej jazdy. Urządzenia podłączane są przewodowo do portu USB oraz wymagają dodatkowego zasilania. Wynika to m.in. z zastosowania wydajnych silników, które odpowiadają za realizację funkcji Force Feedback.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756