Poradniki Eksperta

Ethernet – co to jest?

Internet to jeden z najważniejszych wynalazków w historii ludzkości, który sprawił, że nasz świat stał się znacznie mniejszy. Możliwość niemalże natychmiastowej komunikacji z innymi ludźmi i dostęp do całej zebranej wiedzy, to unikatowa sytuacja, która pomaga nam w życiu codziennym. Praca, nauka i rozrywka nie wymagają od nas praktycznie wychodzenia z domu, co okazało się zbawienne podczas ostatnich kilku lat. Nic z tego nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie opracowanie technologii służącej do komunikacji pomiędzy komputerami i Internetem a którą nazywa się Ethernet. Co to właściwie jest, jak działa i w jaki sposób należy używać jej poprawnie?


Ethernet – co to


Skąd wziął się Ethernet – co to jest?


Wiele osób zna słowo Internet, ale Ethernet? Co to jest? Internet nie mógłby istnieć bez odpowiedniej technologii, służącej do komunikacji pomiędzy komputerami i serwerami na całym świecie. W sieci możemy natknąć się na różne historie dotyczące jego powstania, ale ta prawdziwa zaczyna się w latach 60. ubiegłego wieku. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych opracował wtedy prototyp Internetu i od razu stało się jasne, że trzeba również zastosować odpowiednią technologię komunikacji. Przez pierwsze lata Internet służył tylko wąskiemu gronu naukowców i wojskowych, którzy dopiero w latach 80. zdecydowali się rozszerzyć jego działanie. W tamtym okresie niepodważalnym hegemonem rynku komputerowego była firma IBM. To w ich ośrodkach opracowano komunikacje Tonek Ring, która stała się pod koniec lat 80. standardem w niemal wszystkich komputerach. Wraz z rozwojem Internetu, w pewnym momencie uświadomiono sobie, że Token Ring ma pewne ograniczenia, które przekładają się na szybkość transferu danych. Wtedy pojawił się Ethernet, który okazał się na tyle dobrym rozwiązaniem, że nie tylko korzystamy z niego aż do dziś, ale wciąż nie ma potrzeby jego zamiany. Ojcem tego wynalazku jest Robert Metcalfe, który opracował podstawy jego działania jeszcze w latach 70. Od tamtej pory, Ethernet przeszedł wiele ważnych zmian i udoskonaleń. Warto sobie zatem zadać pytanie: Ethernet, co to właściwie jest i dlaczego okazało się tak uniwersalne?


Routery w naszej ofercie:Jak działa Ethernet?


Ethernet to rozwiązanie służące połączeniu kilku urządzeń w sieci lokalnej, tak aby mogły przekazywać sobie informacje w formie cyfrowych danych. Cała tajemnica powodzenia Ethernetu tkwi w samym przewodzie i materiałach, z których został on wykonany. Pierwotnie stosowało się kable koncentryczne, ale w dzisiejszych czasach standardem stały się kable światłowodowe z miedzianą skrętką. Krótszy kabel gwarantuje lepsze działanie, dlatego routery, komputery i wszystkie inne urządzenia potrzebujące do działania połączenia z Internetem, powinny stać jak najbliżej gniazdka Ethernetowego. W przypadku, gdy odległość jest znaczna, szybko zauważymy spadek prędkości transferu danych, co może okazać się problematyczne podczas pracy i nauki. Wszystkie urządzenia wykorzystujące do pracy prąd, mogą wpływać na pracę kabla Ethernetowego, poprzez zakłócenia elektromagnetyczne, dlatego też nie poleca się ustawiać ich blisko przewodu. Nawet jeśli w domu lub mieszkaniu, czy nawet przestrzeni publicznej korzystamy z sieci Wi-Fi, to niemal na pewno router, który ją udostępnia, jest podłączony do sieci przy użyciu kabla Ethernetowego. W ostatnich latach dużą konkurencją dla technologii Ethernet stały się sieci bezprzewodowe, opierające swoje działanie na transmisji danych przy użyciu sieci komórkowej.


Niedawno wprowadzony standard 5G robi duże wrażenie, ale wciąż to Ethernet jest mniej zawodny i w wielu aspektach przewyższa sieć komórkową. W rozwiązaniach takich, jak korzystanie z Internetu w domu, najlepiej jest wybrać właśnie Ethernet. Co to znaczy dla przeciętnego użytkownika? Przede wszystkim niezawodność i gwarancję transferu danych na tym samym poziomie. Wciąż rozrastająca się sieć kabli światłowodowych, potrafi zapewnić transfer nieosiągalny dla innych technologii, co dla wielu osób jest bardzo istotne, jeśli korzystają z Internetu w pracy, do nauki, czy rozrywki.


Podłączenie do sieci


Podłączenie się do sieci jest banalne proste, ale musimy pamiętać o kilku zasadach, zanim do tego przystąpimy. Miejsce, w którym chcemy korzystać z połączenia Ethernetowego musi przede wszystkim mieć odpowiedni port sieciowy, do którego będziemy mogli wpiąć kabel. W dzisiejszych czasach standardem jest, że nowo budowane domy i kamienice posiadają zaprojektowaną sieć takich portów, które umożliwią połączenie się w wielu pomieszczeniach jednocześnie. Po upewnieniu się, że mamy dostęp do jednego z nich, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni kabel Ethernetowy i router. Standardem jest rozwiązanie oznaczone RJ45 i najczęściej jeden przewód tego typu jest dołączony do zestawu z routerem. Warto w tym miejscu zastanowić się, w jaki sposób chcemy korzystać z sieci Ethernet w naszym domu lub biurze. W sytuacji, gdy podłączenia wymagać będzie wyłącznie jeden komputer, nie ma sensu kupować routera. Wystarczy zakupić kabel RJ45 i wpiąć jeden koniec do gniazda sieciowego, a drugi do portu Ethernetowego w komputerze lub laptopie.


Rodzaje przewodów Ethernetowych


Wybierając odpowiedni kabel, powinniśmy zatem zwrócić uwagę, czy wykorzystuje on końcówki RJ45 i czy jego długość będzie odpowiednia dla naszych potrzeb, pamiętając o zasadzie: im krócej, tym lepiej. Osobnym tematem są rodzaje kabli Ethernetowych, które różnią się od siebie przepustowością oraz zabezpieczeniami. Najwyższe wyniki przesyłania danych, osiągniemy wybierając kable oznaczone jako 5e, a także 6. Wszystkich kategorii jest aż 8, ale te poprzedzające 5e nie są już w zasadzie używane. Wynika to z przestarzałej technologii, która pozwalała na przesyłanie danych o bardzo niskich, jak na dzisiejsze standardy prędkościach.


Najczęściej spotykanym rodzajem kabla jest UTP, głównie dzięki przystępnej cenie. Drugim typem są kable FTP, S/FTP i STP, które są ekranowane przed zakłóceniami elektromagnetycznymi, ale dwa ostatnie dodatkowo posiadają specjalną siatkę tłumiącą w zasadzie większość zakłóceń. W warunkach domowych, w zupełności wystarczy nam kabel UTP, który zapewni szybkie i stabilne połączenie, a dodatkowe zabezpieczenia będą zbędne przez brak innych urządzeń mogących zakłócić jego pracę.


Ethernet, a Internet rzeczy


Prawda jest jednak taka, że coraz więcej urządzeń, które nas otacza, korzysta i wręcz potrzebuje połączenia z Internetem. W takiej sytuacji, mówimy o Internecie rzeczy, czyli sieci domowych urządzeń, jak komputer, smartfon, tablet, pralka, lodówka i wiele innych, które poprzez podłączenie do sieci mogą być zarządzane z jednego miejsca, np. smartfona. W takiej sytuacji, niezbędne będzie zapewnienie im dostępu do sieci i najczęściej odbywa się to za pomocą sygnału Wi-Fi. Router podłączony kablem Ethernetowym do gniazda sieciowego, będzie „rozsiewać” sygnał w zasięgu kilku, kilkudziesięciu metrów, umożliwiając podłączenie wielu urządzeń naraz. Jest to wygodna alternatywa dla połączenia na podstawie sieci komórkowej, ponieważ gwarantuje stabilne łącze i szybkość transmisji danych. W tym przypadku, trzeba jednak pamiętać o tym, że im dalej urządzenie będzie znajdować się od routera, tym sygnał będzie słabszy, co przełoży się na jakość połączenia. Działa to w zasadzie tak samo, jak w analogicznej sytuacji dotyczącej długości kabla Ethernetowego.


Rodzaje sieci Ethernetowych


Sieć Ethernet możemy podzielić na kilka rodzajów, które różnią się od siebie technologia użytą do ich stworzenia. Główne różnice można zauważyć w prędkości przesyłanych danych, zasięgu działania sieci Ethernetowej oraz samym sposobie wysyłania sygnału do odbiorcy.


Pierwszym z rozwiązań jest szybki Internet, który działając w oparciu o Ethernet 10-Base-T, umożliwia wysyłanie sygnału do 10 km z prędkością maksymalną do 100 Mbit/s. Drugim rozwiązaniem jest Gigabitowy Ethernet, zapewniający dostęp do sieci na obszarze do 70 km z prędkością do 1 Gb/s.


W obu przypadkach mamy do czynienia z prostymi w utrzymaniu technologiami, które dzięki temu cieszą się dużą popularnością. Dodatkowo od dłuższego już czasu stosuje się w nich Switch, czyli urządzenia, które odpowiedzialne są za przesyłanie danych wyłącznie do wybranego punktu, co eliminuje problemy wynikające z zakłóceń podczas połączenia. Ciągle rozbudowywana sieć, powoli zapewnia dostęp do kabli światłowodowych poza dużymi miastami.


Podłączenie do sieci przy użyciu kabla Ethernetowego, ma ogromną zaletę w dzisiejszych czasach. Coraz więcej osób korzysta z platform streamingowych, znajduje chwilę relaksu podczas grania lub słuchania muzyki, a nie byłoby to możliwe bez szybkiego i niezawodnego Internetu. Ethernet gwarantuje zatem nie tylko pewność połączenia w biurze czy podczas nauki, ale także w czasie wolnym od tych zajęć. Osoby, które wykorzystują swoje łącze w celu przesyłania dużych ilości danych, co ma miejsce podczas oglądania filmów, grania i słuchania muzyki, wybierając Ethernet, zapewnią sobie spokój i wygodę


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756