Poradniki Eksperta

Nowe przepisy dla hulajnóg elektrycznych 2021


Z hulajnogą elektryczną bez problemu dotrzesz do wielu miejsc. Zyskują one coraz więcej zwolenników, gdyż są praktyczne. Pozwalają omijać korki i nie wymagają szczególnych umiejętności do kierowania nimi. Ze względu na kompaktowe rozmiary, można swobodnie wsiąść z tym sprzętem do autobusu, tramwaju czy zapakować do samochodu. Jazda hulajnogą elektryczną jest też przyjemna i pozwala spędzić czas na świeżym powietrzu. Łączy więc praktyczne z pożytecznym. Dodatkowym atutem jest to, że jest to środek transportu przyjazny dla środowiska, gdyż nie produkuje spalin. Opłacalność, przyjemność, oszczędność czasu, to wszystko zapewni Ci właśnie hulajnoga elektryczna. Przepisy regulują szczegółowo status prawny tych urządzeń oraz zasady poruszania się nimi. Jakich reguł przestrzegać podczas przemieszczania się za pomocą tego sprzętu? Kto jest uprawniony do kierowania nim? Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów? Zalecamy zapoznać się z nowymi przepisami hulajnóg elektrycznych nowelizacji majowej, by podróżować bezproblemowo.nowe przepisy hulajnóg elektrycznych


Rolki, deskorolka, UTO i hulajnoga elektryczna – przepisy dla wszystkich


W ustawie z dnia 30 marca 2021 o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, wprowadzono uregulowania prawne dotyczące hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego. Wymusiła to właśnie duża popularność tych sprzętów i konieczność wprowadzenia jasnych zasad dla ich użytkowników. Jeśli więc poruszasz się tym środkiem lokomocji, warto pamiętać o pewnych istotnych kwestiach. Jakich zatem urządzeń dotyczą nowe przepisy? W pierwszej kolejności należy wymienić oczywiście hulajnogę elektryczną. Zgodnie z definicją ustawową, to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.


Kolejnym urządzeniem, którego zasady poruszania uregulowane są w nowelizacji majowej, jest urządzenie transportu osobistego (UTO). Jest to pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego, znajdującego się na tym pojeździe. Mogą to być, np. elektryczne urządzenia samopoziomujące, czy też deskorolki elektryczne.


Trzecim rodzajem sprzętu, uregulowanym w nowych przepisach, jest urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzanej siłą mięśni. Dla przykładu są to rolki, deskorolki bez napędu, czy wrotki. Jeśli więc jesteś posiadaczem i użytkownikiem któregoś z wyżej wymienionych sprzętów, obowiązują Cię określone obowiązki i zasady, których także musisz przestrzegać, o czym nomen omen wielu użytkowników zapomina.
Gdzie można poruszać się hulajnogą elektryczną i UTO?


Ze względów bezpieczeństwa, nie wszędzie wyjedziesz tymi urządzeniami. Trudno wyobrazić sobie kierującego hulajnogą elektryczną, czy deskorolką, na trasie szybkiego ruchu. Dokładnie określono, gdzie może pojawić się urządzenie transportu osobistego, czy hulajnoga elektryczna. Przepisy wskazują, że mogą to być drogi dla rowerów lub pasy ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 kilometrów na godzinę.


nowe przepisy hulajnóg elektrycznych


Powstaje kluczowe od lat pytanie "Czy można jeździć po chodniku lub drodze dla pieszych?". Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych, w przypadku, gdy przemieszczasz się hulajnogą elektryczną, dozwolone jest tylko wówczas, gdy chodnik usytuowany jest wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 30 kilometrów na godzinę i brakuje wydzielonej drogi oraz pasa dla rowerów. UTO możesz poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy brak jest drogi dla rowerów.


Kontrowersje budzi również temat przemieszczania się hulajnogą elektryczną po jezdni. Wielu uważa, że jest to bezwzględnie zakazane i nie powinna się tam pojawiać hulajnoga elektryczna. Nowe przepisy mówią m.in. o obowiązku korzystania z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony, ale tylko z prędkością nie większą niż 30 kilometrów na godzinę.


Jakie obowiązują przepisy przy poruszaniu się hulajnogą elektryczną?


Od użytkowników tych sprzętów wymaga się, aby poruszali się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowania szczególnej ostrożności, ustępowania pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudniania ruchu pieszemu. Gwarantuje to przede wszystkim, bezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników ruchu. Na jezdni i drodze dla rowerów, limit prędkości dla hulajnogi elektrycznej został ustalony na poziomie 20 kilometrów na godzinę. Warto o tym pamiętać i tego przestrzegać. Nie stosując się do tych zasad, narażasz się na mandat.


Co jest zabronione?


Podczas użytkowania tych sprzętów, pewne czynności są zabronione. Należą do nich zakaz przemieszczania się dwóch osób na jednej hulajnodze, czy też prowadzenie rozmowy telefonicznej bez używania zestawu słuchawkowego. Ponadto nie można ciągnąć lub holować innego pojazdu, czy też przewozić zwierzęcia lub innego ładunku. Oczywiście nie możesz także przemieszczać się pod wpływem alkoholu czy środków odurzających.


nowe przepisy hulajnogi elektryczne


Jak parkować hulajnogę elektryczną?


Tu też obowiązują pewne zasady. Nie możesz zostawić sprzętu w dowolnym miejscu, np. rzucając go na środku chodnika (jakże znany nam obrazek…). Wiadomo, że takie zachowanie utrudnia ruch pozostałym użytkownikom i jest szczególnie niebezpieczny np. dla osób niewidomych czy niedowidzących. Wskazane jest, pozostawianie tych sprzętów w miejscach do tego przeznaczonych. Jeśli chcesz zostawić urządzenie na chodniku, to ustaw je jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. Takie zachowanie jest wymagane przez przepisy prawa, ale jednocześnie świadczy o Twojej odpowiedzialności i przy okazji kulturze osobistej. A propos niej, wiadomo, że kultura jazdy i określone zachowania są tu bardzo ważne. Wzajemnie powinniśmy dbać o siebie, by móc sprawnie i wygodnie przemieszczać się nawet tymi małymi sprzętami i aby nie dochodziło na chodniku czy drodze do animozji i sytuacji konfliktowych.

Wymagane uprawnienia, do korzystania z hulajnóg elektrycznych i UTO


Największą grupę osób poruszającą się tymi sprzętami, stanowią nastolatkowie. Dziś pojazdy te są bardzo modne i cieszą się ogromną popularnością. Pamiętać jednak należy, że hulajnogą elektryczną lub UTO możesz przemieszczać się, gdy ukończyłeś 18 lat. Natomiast osoby, które ukończyły 10 lat, mogą z nich korzystać pod warunkiem, że posiadają kartę rowerową lub prawo jazdy AM, A1, B1 lub T. Co zatem z dziećmi do 10 roku życia? Tu jest jedna podstawowa zasada. Otóż dzieci do lat 10, nie mogą poruszać się tymi urządzeniami po drodze publicznej (nawet pod opieką dorosłych). Maluchy mogą cieszyć się z korzystania z tych urządzeń, jedynie w strefie zamieszkania pod opieką dorosłych.


Jakie są kary za nieprzestrzeganie nowych przepisów dla hulajnóg elektrycznych?


Jeżeli zostawisz sprzęt w niedozwolonym miejscu, za jego usunięcie możesz zapłacić karę w wysokości 123 złotych, a za każdą dobę przechowywania 23 złote. Nie korzystaj również podczas jazdy hulajnogą elektryczną z telefonu, gdyż za to również grozi mandat w wysokości 200 zł. Wysoką karę można ponieść za kierowanie tym sprzętem pod wpływem alkoholu. Tu grozi mandat od 300 złotych do 500 złotych, choć granice te wkrótce zostaną zapewne zwiększone. Warto więc przestrzegać przepisów, by przypadkiem nie uszczuplić swojego budżetu domowego. O zdrowym rozsądku, zdrowiu i życiu już nie wspominamy.


Jakie są wymogi dla innych metod przemieszczania się?


Często widzimy dzieci i młodzież, jeżdżące na wrotkach, czy deskorolkach. To również bardzo lubiany i modny sposób przemieszczania się. Użytkownicy rolek, wrotek, deskorolek itp. sprzętu, mogą poruszać się po drodze dla rowerów lub po chodniku i drodze dla pieszych. Pamiętaj jednak, że powinieneś: jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać mu ruchu. Nie musisz natomiast posiadać żadnych uprawnień do poruszania się tymi sprzętami, gdyż wystarczą dobre umiejętności. Tutaj nie wprowadzono żadnych ograniczeń wiekowych, a więc sprzęt ten jest dla każdego. Warto więc poruszać się na świeżym powietrzu kompaktowym sprzętem, niezależnie czy to rolki, wrotki, deskorolki elektryczne czy też hulajnoga elektryczna.


nowe przepisy hulajnóg


Podsumowanie - nowe przepisy dla hulajnóg elektrycznych i UTO
Hulajnoga elektryczna


UTO (np.: deskorolka elektryczna)


Wrotki, rolki, deskorolka
Gdzie można się poruszać

drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, w przypadku jego braku - jezdnią z ograniczeniem do 30 km/h, wyjątkowo po chodniku z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego

drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, wyjątkowo po chodniku z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego

po drodze dla rowerów, po chodniku i drodze dla pieszych z prędkością zbliżoną do pieszego.Z jaką prędkością można się poruszać

20 km/h lub z prędkością pieszego na chodniku

20 km/h lub z prędkością pieszego na chodniku

-Kto może jeździć, jakie uprawnienia są potrzebne

powyżej 18 roku życia uprawnienia nie są wymagane, dzieci od 10 do18 lat potrzebna jest karta rowerowa lub prawo jazdy AM, A1, B1, T.

powyżej 18 roku życia uprawnienia nie są wymagane, dzieci od 10-18 lat potrzebna jest karta rowerowa lub prawo jazdy AM, A1, B1, T.

nie jest wymagane posiadanie uprawnieńCzego nie wolno

kierować pod wpływem alkoholu (od 300 do 500 zł mandatu), korzystać z telefonu w trakcie jazdy (200 zł kary), stawiać sprzęt w niedozwolonym miejscu (123 zł mandatu)

kierować pod wpływem alkoholu (od 300-500 zł mandatu), korzystać z telefonu w trakcie jazdy (200 zł kary), stawiać sprzęt w niedozwolonym miejscu (123 zł mandatu)

poruszać się w stanie nietrzeźwości, przewozić inne osoby, czepiać się pojazdów, poruszać się tyłemPrzepisy nowej ustawy wskazują Ci, jakich zasad musisz przestrzegać. Zachęcamy się z nimi zaznajomić, aby uniknąć wypadku, czy też mandatu. Bezpieczeństwo każdego użytkownika ruchu jest najważniejsze i o tym bezwzględnie należy pamiętać.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert