Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Nowe przepisy dla hulajnóg elektrycznych

 2023-07-14 

Z hulajnogą elektryczną, bez problemu dotrzesz do wielu miejsc. Zyskują one coraz więcej zwolenników, gdyż są praktyczne. Pozwalają omijać korki i nie wymagają szczególnych umiejętności do kierowania nimi. To tylko niektóre z powodów, dzięki którym ludzie uwielbiają hulajnogi elektryczne. Przepisy są jednak konkretne i należy ich bezwzględnie przestrzegać. Sprawdź, co nowego przyniósł w tym zakresie rok 2022.

Hulajnogi elektryczne – przepisy zostały zaktualizowane

W ustawie z dnia 30 marca 2021 roku, dokonano zmian w zapisach Prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych przepisów. Wprowadzono uregulowania prawne, dotyczące hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego. Wymusiła to właśnie duża popularność tych sprzętów i konieczność wprowadzenia jasnych zasad dla ich użytkowników. Jeśli więc poruszasz się tym środkiem lokomocji, warto pamiętać o pewnych istotnych kwestiach. Ustawodawca nie poprzestał jednak na jednorazowym działaniu. Od 1 stycznia 2022 roku, wprowadzone zostały dodatkowe, nowe przepisy. Hulajnogi elektryczne oraz ich używanie, są już konkretnie usankcjonowane w polskim prawie. Poniżej przytoczymy zmiany, a następnie przypomnimy, co zostało już ustalone przez ustawodawcę wcześniej.

Hulajnogi elektryczne w naszej ofercie:

Nowe przepisy od 2022 roku

Można powiedzieć, że w końcu na dobre określono prawa i obowiązki czekające na osoby wybierające na dojazdy hulajnogi elektryczne. Przepisy pozwalają przede wszystkim, zminimalizować ryzyko przykrych sytuacji na drodze. Nie można traktować ich jako bat na użytkowników, a jako narzędzie służące poprawie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg, chodników, czy ścieżek rowerowych.


Przede wszystkim, hulajnogi elektryczne od 1 stycznia 2022 roku, muszą spełniać określone warunki techniczne. Wcześniej nie było takiej potrzeby, a sprzęt oclony jeszcze przed tą datą, może identyfikować się danymi technicznymi niezbieżnymi z nowymi regulacjami. Absolutną podstawą wymagań wobec producentów, jest teraz wyposażenie sprzętu w co najmniej jeden hamulec. Konieczne jest także zamontowanie sygnału dźwiękowego, stopki oraz umieszczenie danych identyfikujących producenta.


Ważne jest także, zachowanie odpowiednich wymiarów oraz wagi. W tym wypadku mowa o maksymalnie 140 centymetrach długości, 90 szerokości, a także 30 kilogramach wagi. Producent musi także zapewnić hulajnodze tylne i przednie oświetlenie. Jeśli kupiłeś urządzenie przed 1 stycznia 2022 roku, obowiązek ten należy także do Ciebie. Na rynku nie brakuje akcesoriów do hulajnóg, które możesz kupić bez większego problemu – także w naszym sklepie internetowym. Powinny zostać także zamontowane odblaski. Jeden z tyłu (czerwony, w innym kształcie niż trójkąt) i po sztuce na każdy bok hulajnogi. W tym wypadku, powinien być to kolor żółty lub biały.


To nie wszystko! Od 1 stycznia 2022 roku, wszystkie sprzedawane hulajnogi elektryczne muszą mieć również fabryczne ograniczenie prędkości do 20 kilometrów na godzinę. Oczywiście nie oznacza to, że możesz zawsze się poruszać w tak szybki sposób. W przypadku jazdy chodnikiem, nadal musisz zachować prędkość adekwatną do tej, z którą poruszają się piesi. Czas przypomnieć teraz pozostałe przepisy, które wprowadzono już wcześniej i nadal obowiązują.

Przede wszystkim, jasna definicja środków transportu

W 2021 roku, przede wszystkim określono definicję popularnych, nowych środków transportu. W pierwszej kolejności, należy wymienić oczywiście hulajnogę elektryczną. Zgodnie z definicją ustawową, jest to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów. Został konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się, wyłącznie przez kierującego, znajdującego się na tym pojeździe. Kolejnym urządzeniem, którego zasady poruszania uregulowane są w nowelizacji majowej, jest urządzenie transportu osobistego (UTO). Jest to pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego, znajdującego się na tym pojeździe.

nowe przepisy hulajnóg elektrycznych

Mogą to być, np. elektryczne urządzenia samopoziomujące, czy też deskorolki elektryczne. Trzecim rodzajem sprzętu, uregulowanym w nowych przepisach, jest urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczony do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzanej siłą mięśni. Dla przykładu są to rolki, deskorolki bez napędu, czy wrotki. Jeśli więc jesteś posiadaczem i użytkownikiem któregoś z wyżej wymienionych sprzętów, obowiązują Cię określone obowiązki i zasady, których także musisz przestrzegać, o czym nomen omen, wielu użytkowników zapomina.

Gdzie można poruszać się hulajnogą elektryczną i UTO?

Ze względów bezpieczeństwa, nie wszędzie wjedziesz tymi urządzeniami. Trudno wyobrazić sobie kierującego hulajnogą elektryczną czy deskorolką, na trasie szybkiego ruchu. W 2021 roku dokładnie określono, gdzie może pojawić się urządzenie transportu osobistego oraz hulajnogi elektryczne. Przepisy wskazują, że mogą to być drogi dla rowerów lub pasy ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszasz lub zamierzasz skręcić. Konieczne jest także zachowanie prędkości do 20 kilometrów na godzinę.


Wiele osób zastanawiało się, czy można jeździć po chodniku. Korzystanie z dróg dla pieszych, w przypadku gdy przemieszczasz się hulajnogą elektryczną, dozwolone jest tylko wówczas, gdy chodnik usytuowany jest wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 30 kilometrów na godzinę i brakuje wydzielonej drogi oraz pasa dla rowerów. UTO możesz poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy brakuje drogi rowerowej.


Kontrowersje budzi również temat przemieszczania się hulajnogą elektryczną po jezdni. Wielu uważa, że jest to bezwzględnie zakazane i nie powinny się tam pojawiać hulajnogi elektryczne. Przepisy z 2021 roku, mówią m.in. o możliwości korzystania z jezdni, po której ruch innych pojazdów jest dozwolony, ale tylko z ograniczeniem ich prędkości do 30 kilometrów na godzinę. Może to być na przykład droga osiedlowa lub droga wewnętrzna.

Czego robić podczas jazdy na pewno nie można?

Warto podsumować wprost, co jest zakazane w przypadku korzystania z hulajnóg, czy deskorolek elektrycznych. Łatwiej będzie Ci to zapamiętać. Na pewno nie możesz przekraczać prędkości 20 kilometrów na godzinę. Nawet, jeśli Twój sprzęt ma odblokowane ograniczenie, nie możesz pozwalać sobie na zbyt szybką jazdę. Z kolei podczas jazdy chodnikiem, Twoja prędkość musi być dostosowana do poruszania się pieszych. Będzie więc wynosić około 3-4 kilometrów na godzinę.


Podobnie jak w przypadku innych pojazdów, nie możesz korzystać z telefonu podczas jazdy. Co za tym idzie, na kierownicy powinieneś trzymać obydwie ręce. W przypadku hulajnogi, nawet lekkie szarpnięcie w jedną ze stron, może skończyć się mocną zmianą kierunku jazdy. Dlatego też, trzymaj kierownicę pewnie. Nie wolno Ci także przewozić innych osób, zwierząt oraz ładunków, które nie zmieszczą się w plecaku. Nawet korzystanie ze specjalnych nosideł, nie umożliwia legalnej jazdy z psem na hulajnodze. Musisz o tym pamiętać. Nie możesz także parkować hulajnogi byle gdzie. Powinny do tego służyć wyznaczone miejsca, a na pewno nie jest to środek chodnika lub ścieżki rowerowej. Zaparkowana hulajnoga, nie może przeszkadzać pozostałym użytkownikom drogi.

Czy do jazdy na hulajnodze elektrycznej, potrzebne są uprawnienia?

Największą grupę osób poruszającą się hulajnogami i deskorolkami elektrycznymi, są nastolatkowie. Dziś pojazdy te są bardzo modne i cieszą się ogromną popularnością. Powinieneś wiedzieć, że hulajnogą elektryczną lub UTO, możesz przemieszczać się, jeśli tylko ukończyłeś 18 lat. Natomiast osoby, które ukończyły zaledwie 10 lat, mogą z nich korzystać pod warunkiem, że posiadają kartę rowerową. Co zatem z dziećmi do 10 roku życia? Zasada w tym wypadku jest prosta i jasna. Dzieci do lat 10 nie mogą poruszać się tymi urządzeniami po drodze publicznej (nawet pod opieką dorosłych). Maluchy mogą cieszyć się z korzystania z tych urządzeń, jedynie w strefie zamieszkania pod nadzorem opiekunów.

Jakie są kary za nieprzestrzeganie nowych przepisów dla hulajnóg elektrycznych?

Jeżeli zostawisz hulajnogę elektryczną (lub inny środek transportu opisywany w poradniku) w niedozwolonym miejscu, za jego usunięcie możesz zapłacić karę w wysokości 123 złotych, a za każdą dobę przechowywania 23 złote. Nie korzystaj również podczas jazdy hulajnogą elektryczną z telefonu, gdyż za to także grozi mandat, w wysokości 200 zł. Wysoką karę można ponieść za kierowanie tym sprzętem pod wpływem alkoholu. Tu grozi mandat od 300 do 500 złotych, choć granice te wkrótce zostaną zapewne zwiększone. Warto więc przestrzegać przepisów, by przypadkiem nie uszczuplić swojego domowego budżetu. Jednak samo poniesienie kary, nie jest jedynym bodźcem do uwagi. Najważniejsze jest zdrowie i życie Twoje, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego.


nowe przepisy hulajnóg

Jakie są wymogi dla innych metod przemieszczania się?

Często można zobaczyć dzieci i młodzież, jeżdżące na wrotkach lub tradycyjnych deskorolkach. To również bardzo lubiany i modny sposób przemieszczania się. Użytkownicy rolek, wrotek, deskorolek i podobnego sprzętu, mogą poruszać się po drodze dla rowerów i po chodniku. Pamiętaj jednak, że powinieneś:

  • jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
  • zachować szczególną ostrożność,
  • ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać mu ruchu.

Nie musisz natomiast posiadać żadnych uprawnień do poruszania się tymi sprzętami, gdyż wystarczą Ci dobre umiejętności. Tutaj nie wprowadzono żadnych ograniczeń wiekowych, a więc sprzęt ten jest dla każdego. Warto więc poruszać się na świeżym powietrzu kompaktowym sprzętem, niezależnie czy to rolki, wrotki, deskorolki elektryczne, czy też hulajnoga elektryczna.


Podsumowanie - nowe przepisy dla hulajnóg elektrycznych i UTO

Hulajnoga elektryczna

UTO (np.: deskorolka elektryczna)

Wrotki, rolki, deskorolka

Gdzie można się poruszać

drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, w przypadku jego braku - jezdnią z ograniczeniem do 30 km/h, wyjątkowo po chodniku z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego

drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, wyjątkowo po chodniku z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego

po drodze dla rowerów, po chodniku i drodze dla pieszych z prędkością zbliżoną do pieszego.

Z jaką prędkością można się poruszać

20 km/h lub z prędkością pieszego na chodniku

20 km/h lub z prędkością pieszego na chodniku

-

Kto może jeździć, jakie uprawnienia są potrzebne

powyżej 18 roku życia uprawnienia nie są wymagane, dzieci od 10 do18 lat potrzebna jest karta rowerowa lub prawo jazdy AM, A1, B1, T.

powyżej 18 roku życia uprawnienia nie są wymagane, dzieci od 10-18 lat potrzebna jest karta rowerowa lub prawo jazdy AM, A1, B1, T.

nie jest wymagane posiadanie uprawnień

Czego nie wolno

kierować pod wpływem alkoholu (od 300 do 500 zł mandatu), korzystać z telefonu w trakcie jazdy (200 zł kary), stawiać sprzęt w niedozwolonym miejscu (123 zł mandatu)

kierować pod wpływem alkoholu (od 300-500 zł mandatu), korzystać z telefonu w trakcie jazdy (200 zł kary), stawiać sprzęt w niedozwolonym miejscu (123 zł mandatu)

poruszać się w stanie nietrzeźwości, przewozić inne osoby, czepiać się pojazdów, poruszać się tyłem

Przepisy nowej ustawy wskazują Ci, jakich zasad musisz przestrzegać. Zachęcamy się z nimi zaznajomić, aby uniknąć wypadku, czy też mandatu. Bezpieczeństwo każdego użytkownika ruchu jest najważniejsze i o tym bezwzględnie należy pamiętać.

Deskorolki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756