Poradniki Eksperta

Jak zabezpieczyć hulajnogę elektryczną przed kradzieżą?


Rosnąca popularność hulajnóg elektrycznych sprawia, że coraz więcej osób szuka informacji na temat użytkowania takiego środka transportu. Jeśli masz już taki sprzęt lub dopiero planujesz jego zakup, sprawdź nasze porady. W poniższym poradniku sugerujemy, jak zabezpieczyć hulajnogę elektryczną przed kradzieżą. Zachęcamy do lektury!


Jak zabezpieczyć hulajnogę elektryczną przed kradzieżą


Parkowanie hulajnogi elektrycznej


Jazda hulajnogą elektryczną jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu, ale również na dotarcie do pracy, czy szkoły. W momencie, gdy sprzęt ten zyskiwał swoją popularność, brakowało odpowiednich regulacji prawnych. Na dobrą sprawę, hulajnogi elektryczne mogły być parkowane dosłownie wszędzie. Niestety, wielu użytkowników, zwłaszcza wynajmowanego sprzętu, nie zwracało uwagi na to, gdzie zostawia pojazd. W efekcie można było zobaczyć w sieci wiele zdjęć, zwyczajnie porzuconych hulajnóg. Takie widoki nie zostawiały dobrej prasy użytkownikom dbającym o swój sprzęt. Obecnie, służby mundurowe mogą egzekwować zaktualizowane przepisy, które informują również o sposobie parkowania hulajnogi elektrycznej.


Z kodeksu drogowego wynika, że powinna być ona zaparkowana w miejscu do tego przeznaczonym. Jeśli takiego brakuje, należy ustawić sprzęt możliwie najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, która jest najbardziej oddalona od jezdni. Konieczne jest także zachowanie układu równoległego do tej linii. Ważne jest również zachowanie możliwości swobodnego ruchu pieszych – szerokość chodnika nie powinna być w tym miejscu mniejsza, niż 1,5 metra. Skoro przepisy są już Ci znane, teraz opiszemy jak zabezpieczyć hulajnogę przed kradzieżą.


Hulajnogi elektryczne w naszej ofercie:Jak zabezpieczyć hulajnogę elektryczną przed kradzieżą?


Hulajnoga elektryczna nie jest małym wydatkiem, podobnie zresztą jak rower. Choć ilość kradzieży w naszym kraju mocno spadła, nie można kusić losu. Zabezpieczenie hulajnogi elektrycznej powinno być czymś naturalnym, co robisz zaraz po zakończeniu jazdy. To szczególnie ważne, jeśli parkujesz sprzęt przed sklepem, pracą, szkołą lub w innym miejscu, bo nie możesz wnieść pojazdu do budynku. Zastosowanie odpowiedniego środka ochrony, zniechęca złodzieja do siłowania się z zabezpieczeniem.


Wiec, jak zabezpieczyć hulajnogę elektryczną przed kradzieżą? Sposobów jest naprawdę sporo. Przede wszystkim, możesz użyć niedrogiego i popularnego patentu. Linka do roweru to często wybierany gadżet, który pozwala przypiąć pojazd do stojaka lub innego elementu infrastruktury miejskiej. Jest to zabezpieczenie dobre, w przypadku niedługich postojów. Niestety, jeśli złodziej będzie zdeterminowany i wyposażony w odpowiednie narzędzia, będzie w stanie przeciąć taką linkę. Zajmie mu to chwilę, ale jest to możliwe. Dlatego linki polecamy używać tylko w przypadku użytku doraźnego, na przykład podczas zakupów. Pamiętaj, aby linka była zapięta tak, by uniemożliwić jej ściągnięcie. Zaletą takiego zabezpieczenia jest na pewno cena. Linkę stalową powleczoną plastikową otuliną, można kupić już za kilkanaście złotych. Ponadto, łatwo ją transportować, bo jest lekka i elastyczna.

Podobnym, choć o wiele bardziej odpornym zabezpieczeniem jest zapięcie łańcuchowe. Łańcuch jest powleczony specjalnym materiałem, który nie pozwala na zarysowanie lakieru roweru, skutera lub hulajnogi elektrycznej. Dostępne są zapięcia różnej długości. To solidne i naprawdę trwałe zabezpieczenie, które postawi duży opór potencjalnemu złodziejowi. Taki sprzęt jednak sporo waży. Często jest przewożony w plecaku, gdyż ciężko o jego upchnięcie w akcesoryjnej sakwie – zwłaszcza w przypadku hulajnogi elektrycznej. Taki łańcuch jest jednak gwarancją, że pojazd będzie bezpieczny pod Twoją nieobecność.


Inne pomysły na zabezpieczenie hulajnogi elektrycznej przed kradzieżą


Sposobów na zabezpieczenie hulajnogi elektrycznej nie brakuje. Kolejnym jest zapięcie w typie U-Lock. Nazwa wzięła się z konstrukcji zabezpieczenia, która przypomina kształtem literę „U”. Taki sprzęt jest często używany przez właścicieli motocykli – oczywiście w odpowiednio większym rozmiarze. Kłódki U-Lock są na pewno skutecznym rozwiązaniem, choć nie należą do łatwych w transporcie. Zabezpieczenie może być zakładane wokół drążka kierownicy. Jeśli często jeździsz z plecakiem, U-Lock to dobry wybór.


Ciekawym gadżetem jest także blokada na tarczę hamulcową. Disc-lock, bo tak się nazywa zabezpieczenie, uniemożliwia obrócenie się koła. Blokada tego typu jest lekka, niewielka i łatwo ją schować w plecaku lub torebce. Disc-lock pozwala na zabezpieczenie hulajnogi bez konieczności przypinania jej do elementów infrastruktury drogowej. Niemniej jednak, jeśli złodziej będzie bardzo zdeterminowany, może podnieść pojazd i go zabrać. Warto więc stosować dodatkowe zabezpieczenia, w postaci linki stalowej. Takie hybrydowe rozwiązanie, na pewno będzie skuteczne przeciwko złodziejaszkom.


Ponadto, możesz zdecydować się na elektroniczne zabezpieczenia, jeśli nie wystarczą Ci mechaniczne. Dostępne są między innymi alarmy, które wykrywają nieautoryzowane ruchy przy hulajnodze. W efekcie, zostanie uruchomiony alarm dźwiękowy o natężeniu nawet 100 decybeli. Taki hałas skutecznie zwróci uwagę na pojazd, a tym samym odstraszy złodzieja. Jeśli obawiasz się, że mimo zabezpieczeń możliwe jest skradzenie Twojej hulajnogi elektrycznej, możesz pokusić się o montaż lokalizatora GPS. Dzięki slotowi na kartę SIM, urządzenie może wysyłać sygnał lokalizacyjny. Dysponując właściwą aplikacją mobilną, możesz sprawdzić miejsce przechowywania hulajnogi. Lokalizatory są stosowane także przez właścicieli rowerów, motocykli, samochodów i nie tylko. Urządzenie jest niewielkie i można je przykleić w niewidocznym miejscu. Dobrym sposobem jest także schowanie lokalizatora w niewielkiej sakwie.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756