Zdaniem eksperta
Hulajnoga elektryczna to wygodny i ekologiczny środek transportu, który idealnie sprawdza się w miejskich warunkach. Jeśli korzystamy z tego sprzętu, warto wiedzieć jak go chronić. Z naszego poradnika dowiesz się, jak zabezpieczyć hulajnogę przed kradzieżą.
W artykule znajdziesz:
1. Jak zabezpieczyć hulajnogę przed kradzieżą?
Hulajnoga elektryczna to obecnie bardzo modny i popularny środek transportu, jest „obiektem pożądania” wielu osób, w tym również złodziei. Niestety wszędzie znajdą się amatorzy cudzej własności. Hulajnogi giną zarówno z domowych balkonów i piwnic, jak i spod stojaka czy płotu – nawet przypięte. Wydawać by się mogło, że hulajnoga pozostawiona na widoku jest bezpieczna. O tak zaparkowaną na oczach wszystkich rzecz, przecież nikt się nie pokusi. Jest to jednak mylne założenie i na pewno niejedna osoba była kompletnie zdezorientowana, nie mogąc odnaleźć swojego pojazdu, który był zostawiony na chwilę w teoretycznie bezpiecznym miejscu.
Bezpieczeństwo naszego sprzętu zależy jednak od zastosowanych zabezpieczeń antykradzieżowych. Proste, tanie zabezpieczenie złodziej uszkodzi zwykłymi kombinerkami i śrubokrętem w kilka sekund. Taka operacja przez doświadczonego złodzieja może być wykonana tak szybko, że dla osób przechodzących w pobliżu będzie zupełnie niezauważalna.
Są jednak zabezpieczenia, które potrafią złodziejom przysporzyć problemów w ich otwarciu i to właśnie może być sposób na skuteczne ich zniechęcenie do kradzieży naszej własności. Czytaj dalej i sprawdź, jak zabezpieczyć hulajnogę przed kradzieżą?
Okazją dla złodzieja jest pozostawienie naszego jednośladu w miejscu, w którym jest mało ludzi, droga ucieczki jest prosta, a zabezpieczenie słabe albo źle założone. Najlepiej, gdy zabezpieczymy nasz pojazd na kilka sposobów, np. założymy blokadę na koło i dodatkowo przypniemy ją do stałego elementu, oczywiście w dobrze widocznym miejscu.
Rzecz jasna nie ma zabezpieczeń nie do pokonania. Potrzebna jest tylko odpowiednia ilość czasu. Złodziej, aby nie ryzykować złapaniem wybierze zabezpieczenia, które uda mu się pokonać w minutę. Jego dłuższe przebywanie przy kradzionym przedmiocie na pewno wzbudzi czyjeś podejrzenia. Jakie zabezpieczenie do hulajnogi będzie dobre?
To zapięcie w kształcie litery U, wykonane z grubego pręta, z utwardzanej, hartowanej stali, która jest praktycznie niemożliwa do przecięcia za pomocą piły i nożyc używanych w domu. Próba przecięcia ich takimi narzędziami będzie trwała zbyt długo. Sam gruby pręt to nie wszystko. Ważne jest też samo zapięcie zamykające. Nie dość, że musi być równie odporne na przecięcia, a zamek na rozwiercenia, to wskazane jest też, aby było równie skomplikowane do otworzenia. Wadą U-locków jest natomiast ich dość duża waga i związany z tym ich zmniejszony komfort przewożenia.
Alternatywą są składane zapięcia wykonane również z hartowanej, odpornej na przecięcia stali. Zajmują one mniej miejsca. Zbudowane są z kilku paneli, które składają się jak scyzoryk w niewielką sztabkę. To zapięcie jest łatwiejsze w przechowywaniu, ale również dużo waży. Porządne zabezpieczenia wykonywane są ze stali, która nie należy do lekkich materiałów. Tu także warto przyjrzeć się zamknięciu, aby nie było najsłabszym punktem możliwym do obejścia przez złodzieja. Liczy się dość skomplikowany i dobrze osłonięty zamek, który nie będzie łatwy do otworzenia, chociażby taki jak szyfrowy.
Zobacz także: Ranking hulajnóg elektrycznych [TOP10]
Najprostszym, a zarazem najmniej kosztownym rozwiązaniem jest zastosowanie zwykłej linki, tej samej, którą wykorzystujemy do przypinania roweru. Pomimo swojej prostoty jest to dosyć skuteczne zabezpieczenie, ale niestety tylko na chwilę. Stosowanie tego zapięcia na dłuższy czas zwiększa prawdopodobieństwo kradzieży, ponieważ złodziej jest w stanie ją przeciąć odpowiednimi narzędziami. Do zalet tego zabezpieczenia należy spora długość, która pozwala na przypięcie hulajnogi do większości obiektów, niewysoka cena, nieduża waga, a po złożeniu – niewielkie wymiary.
Rozwiązaniem podobnym, ale zdecydowanie bardziej skutecznym niż linka, jest łańcuch. Wykonane z metalu zapięcia otoczone są materiałowym lub gumowym pokrowcem, którego zadaniem jest zabezpieczenie lakieru przed zarysowaniem. Poradzenie sobie z zabezpieczeniem typu łańcuch jest dla złodzieja zdecydowanie większym i trudniejszym wyzwaniem. Wadą takiego rozwiązania jest jednak dosyć duża waga i sposób jego przewożenia.
Jak zabezpieczyć hulajnogę przed kradzieżą, tak żeby było to skuteczne? Bardziej zaawansowanym, zupełnie inaczej działającym zabezpieczeniem jest blokada typu disc lock. Zakładana na tarczę hamulcową uniemożliwia obracanie się koła hulajnogi. Wielu posiadaczy hulajnóg elektrycznych decyduje się na nią ze względu na niewielkie rozmiary, a tym samym łatwość przenoszenia. Wykorzystanie blokady disc lock nie do końca chroni nas jednak przed kradzieżą. Ten rodzaj zabezpieczenia uniemożliwia jazdę na hulajnodze, ale nie zapobiega jej kradzieży. Dlatego zabezpieczenie to powinno być stosowane w parze z tradycyjnymi linkami lub łańcuchami.
Jak zabezpieczyć hulajnogę przed kradzieżą innym sposobem? Możemy skorzystać z elektronicznych systemów, do których należą alarm oraz lokalizator GPS. Urządzenie jest najbardziej zaawansowanym technologicznie zabezpieczeniem. Do działania lokalizatora niezbędna jest karta SIM. Obsługujemy go za pomocą aplikacji, która pozwoli śledzić położenie hulajnogi w czasie rzeczywistym. Zaletą tego rozwiązania są też małe wymiary. Możemy przyczepić go w dowolnym miejscu hulajnogi, a nawet ulokować tak, aby było niewidoczne dla złodzieja. Warto jednak pamiętać, że tego typu urządzenie nie zapobiega kradzieży sprzętu, a jedynie ułatwia jego odnalezienie.
Kolejnym elektronicznym rodzajem zabezpieczenia jest blokada z alarmem. Urządzenie to wyposażone jest w czujnik ruchu, który aktywuje alarm, gdy hulajnoga zostanie poruszona bez wcześniejszego dezaktywowania zabezpieczenia. Urządzenie ma postać małej, metalowej kłódki, której ciężko się pozbyć.
Najnowsze poradniki
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756