Utrata lub awaria zasilacza do notebooka może zdarzyć się każdemu – w podróży, podczas pracy zdalnej czy w najmniej spodziewanym momencie. W takiej sytuacji wielu użytkowników zastanawia, się jak naładować laptopa bez ładowarki? Na szczęście rozwój technologii, w tym portów USB-C i powerbanków o wysokiej mocy stworzył kilka realnych możliwości.
Współczesne laptopy coraz częściej wyposażane są w port USB-C obsługujący standard Power Delivery (PD), który umożliwia zasilanie urządzenia przez to samo złącze, które służy do transmisji danych. Jeśli Twój komputer ma takie wejście i producent przewidział możliwość zasilania przez nie, to masz szczęście. Ładowanie laptopa przez USB jest dziś coraz powszechniejsze.
Aby to zrobić, potrzebujesz ładowarki USB-C o odpowiedniej mocy – zazwyczaj 45 W, 65 W lub nawet ponad 100 W w przypadku bardziej wydajnych modeli. Dokładna minimalna wartość wymaganej mocy zasilacza jest podana w specyfikacji. Co ważne, nie każda ładowarka USB-C i kabel nadają się do tego celu. Muszą obsługiwać standard Power Delivery oraz określoną moc. W przeciwnym razie laptop może nie rozpocząć ładowania, uzupełniać energię bardzo powoli lub całkowicie przestać reagować.
Jak naładować laptopa bez ładowarki, jeśli masz dostęp do ładowarki USB-C od innego urządzenia, np. od telefonu? Niestety, większość z nich ma zbyt małą moc (zazwyczaj 15 – 20 W), by zasilić laptopa – choć w awaryjnych sytuacjach może to wystarczyć do podtrzymania pracy, np. na lekkim oprogramowaniu lub podładowaniu baterii o kilka procent. Dlatego zawsze sprawdzaj parametry wyjściowe ładowarki i wymagania swojego komputera. W praktyce ładowanie laptopa przez USB to standard w kompaktowych ultrabookach. Często jednak funkcję tę mają również notebooki gamingowe, które są wyposażone w dedykowane zasilacze o dużej mocy np. ponad 200 W. W takiej sytuacji jest to przydatna dodatkowa możliwość zasilenia urządzenia. Nie będziesz mógł skorzystać z pełnej wydajności, ale sprzęt świetnie poradzi sobie, np. podczas zadań biurowych, gdy musisz dokończyć pracę, a nie masz odpowiedniego zasilacza.
Jednym z najbardziej uniwersalnych sposobów ładowania laptopa w sytuacji braku ładowarki jest zastosowanie powerbanka. Ale nie każdy do tego się nada – mówimy tu o zaawansowanych modelach o dużej pojemności, zazwyczaj minimum 10 tys. mAh oraz mocy wyjściowej co najmniej 45 – 65 W, a najlepiej 100 W. Tylko takie urządzenia są w stanie realnie zasilić laptopa.
Jak naładować laptopa powerbankiem? Przede wszystkim upewnij się, że powerbank ma port USB-C z obsługą Power Delivery. Jeśli Twój laptop również ma USB-C z funkcją ładowania, wystarczy odpowiedni kabel, by rozpocząć proces. Nowoczesne powerbanki często mają też wyświetlacze wskazujące napięcie i moc zasilania oraz wskaźnik stanu akumulatora. To ułatwia kontrolowanie całego procesu i daje Ci informację, na jaką rezerwę zasilania możesz liczyć.
W przypadku starszych notebooków problemem będzie brak złącza USB-C. Jak naładować laptopa powerbankiem w takiej sytuacji? Niezbędny będzie odpowiedni adapter dokonujący konwersji napięcia oraz natężenia prądu do właściwej wartości i zakończony wtykiem zasilania do laptopa. Takie rozwiązanie ma spory sens, ponieważ łatwo naładujesz starszy komputer powerbankiem czy uniwersalną ładowarką.
Część nowoczesnych smartfonów jest wyposażonych w funkcję zasilania zwrotnego. Oznacza to że mogą być źródłem zasilana dla innych urządzeń. Warto zastanowić się nad tym jak naładować laptopa telefonem? Niestety, odpowiedź jest w większości przypadków negatywna. Telefon nie jest w stanie dostarczyć wystarczającej mocy, by naładować laptopa.
Smartfony mogą działać jako źródło zasilania dla akcesoriów (np. słuchawek Bluetooth czy lamp LED). Nie są w stanie zasilić komputera mobilnego. Co więcej, próba ładowania laptopa z telefonu przez zwykły kabel USB-C może doprowadzić do szybkiego rozładowania telefonu i nie przynieść żadnych efektów. Nawet jeśli telefon przez chwilę będzie zasilał sprzęt, to tylko w symboliczny sposób – energii wystarczy na kilka minut i z pewnością nie na pełne ładowanie.
Wyjątkiem mogą być bardzo lekkie urządzenia typu tablet 2w1, które mają niskie wymagania energetyczne i mogą w niektórych przypadkach być podtrzymane przez smartfona – ale to raczej rzadka możliwość. W praktyce więc nie warto tracić czasu na zastanawianie się, jak naładować laptopa telefonem.
Zobacz także: Ranking powerbanków do laptopa [TOP10]
Dla osób podróżujących samochodem dobrym rozwiązaniem może być ładowanie laptopa w samochodzie. Tutaj również wszystko zależy od posiadanego sprzętu. Najprostszy sposób to zastosowanie przetwornicy napięcia (inwertera), która zamienia 12 V z gniazda zapalniczki na 230 V, do którego można podłączyć oryginalną ładowarkę laptopa.
Na rynku dostępne są też ładowarki samochodowe USB-C o dużej mocy – np. 65 W lub więcej – które umożliwiają zasilanie laptopa bez przetwornicy. Tego typu urządzenia podłącza się bezpośrednio do gniazda zapalniczki, a następnie przewodem USB-C do komputera mobilnego. Warunek: laptop musi wspierać ładowanie przez USB-C i być zgodny ze standardem Power Delivery. Pamiętaj również, że gniazdo 12 V w Twoim aucie powinno oferować moc większą niż ładowarka czy zasilacz, z którego korzystasz. Zatem ładowanie laptopa w samochodzie nie jest szczególnie problematyczne. Wystarczą odpowiednia ładowarka samochodowa USB-C lub przetwornica i własny kabel. Pamiętaj jednak, że może ono zająć więcej czasu.
Jeśli nie dysponujesz oryginalnym zasilaczem, najlepiej skorzystać ze wspomnianej ładowarki obsługującej standard Power Delivery. Polecamy szczególnie modele korzystające z tranzystorów typu GaN. Są niewielkie, a mogą oferować naprawdę dużą moc, nawet 140 W dla pojedynczego wyjścia. Zazwyczaj mają kilka portów więc możesz jednocześnie zasilać więcej urządzeń, np. telefon, aparat czy konsolę przenośną. Bez wątpienia taki sprzęt warto mieć w plecaku.
Oczywiście wymagają one dostępu do gniazdka. Przyjrzyjmy się, jak naładować laptopa bez ładowarki, np. na działce bez prądu. Możesz pomyśleć o prostej instalacji fotowoltaicznej. To gotowe zestawy składające się z kilku paneli oraz stacji zasilającej. Panele ładują znajdujące się w stacji akumulatory, a Ty możesz wykorzystać zgromadzoną energię np. do zasilania wspomnianego laptopa, a nawet ładowania innych urządzeń jak np. lodówki turystycznej.
Wszystko zależy od możliwości. W sytuacjach awaryjnych warto wiedzieć, jak naładować laptopa bez ładowarki, ale również znać ograniczenia poszczególnych sposobów. Najbardziej efektywne i bezpieczne metody to zasilanie laptopa przez USB – jeśli urządzenie obsługuje Power Delivery lub użycie powerbanka o dużej mocy – najlepiej z portem USB-C 65 – 100 W. Natomiast osoby mobilne mogą zdecydować się na ładowanie laptopa w samochodzie – przez przetwornicę lub ładowarkę USB-C.