Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak naładować laptopa bez ładowarki?

 2022-09-08 

Produkcja energooszczędnych komponentów znacznie zmieniła rynek komputerów przenośnych, które teraz działają na baterii wiele godzin. Jednak nawet najwydajniejszy akumulator kiedyś się wyczerpuje. Co zrobić, gdy nie mamy pod ręką zasilacza? Okazuje się, że nic straconego. Wystarczy, że zapoznasz się z tym poradnikiem, z którego dowiesz się jak naładować laptopa bez ładowarki. Możliwości jest bardzo wiele i dotyczą przede wszystkim komputerów ultra przenośnych ze złączem USB-C. Co więcej, opisujemy także, jak naładować laptopa powerbankiem, co da Ci pełną swobodę zasilania z dala od gniazdka.

Ładowanie laptopa przez USB-C


Wprowadzanie nowego standardu, pozwala na zasilenie komputera w niemal każdych okolicznościach. Ładowanie laptopa przez USB nie jest obecnie niczym niezwykłym. Komputery coraz częściej są wyposażone w port USB-C, który oferuje znacznie większe możliwości niż jego starszy brat. Kilka innowacji, to oprócz funkcji transmisji danych, także opcja przesyłu obrazu i dźwięku. Nas jednak bardziej interesuje opcja transmisji energii. Producenci laptopów od wielu lat stosowali różne, niestandardowe ładowarki z odmiennymi wtykami. Problem pojawiał się jednak, gdy byłeś w terenie, a pasek baterii kurczył się w zastraszającym tempie. W nowoczesnych notebookach już nie musisz martwić się o to, jak naładować laptopa bez zasilacza od producenta. To właśnie zasługa USB-C.


Port ten pozwala również na przesył energii elektrycznej, pod warunkiem, że jest kompatybilny ze standardem Power Delivery. Najczęściej wyposażone są w niego ultrabooki i inne kompaktowe, przenośne komputery. Według specyfikacji port taki umożliwia przesyłanie mocy do 100 W. To imponujący wzrost w porównaniu do portu USB 2.0 gdzie było to 5-10 W. Ten rodzaj wtyku jest powszechnie wykorzystywany także w smartfonach. Prawdopodobnie zastanawiając się jak ładować laptopa bez ładowarki z zestawu, przyszłoby Ci więc do głowy, aby użyć tej dołączonej do telefonu.


Ładowarki do laptopów w naszej ofercie:

Moc ładowania

Faktycznie jest to możliwe, ale może to nie być najbardziej efektywny sposób dostarczenia energii. Ładowarki do telefonów mają bowiem mniejszą moc, zazwyczaj do ok. 20 W. Dlatego bieżące zasilenie laptopa nie pokrywałoby jego faktycznego zużycia energii. Akumulator można oczywiście doładować przy wyłączonym komputerze, jednak trwa to bardzo długo.

Jak naładować laptopa bez ładowarki

W takiej sytuacji zdecydowanie lepszym wyborem jest dedykowana ładowarka kompatybilna ze standardem USB Power Delivery, oferująca moc np. 60 W. Najczęściej jest wyposażona w więcej niż jedno złącze USB, dlatego możesz zasilić przy jej pomocy nie tylko laptopa, ale i np. smartfon czy tablet. Tak duża moc wymaga jednak kabla odpowiedniej jakości. Wybierając przewód, bądź pewny, że również on obsługuje standard Power Delivery oraz odpowiednią moc. Warto więc zainwestować w porządny kabel, który zapewni stabilne połączenie z mocą nawet 60 W. Są to przewody obustronnie zakończone wtykiem USB-C.


Oczywiście może zdarzyć się, że nie będziesz miał dostępu do prądu. Jak naładować laptopa bez ładowarki w takiej sytuacji? Najlepiej być wcześniej zabezpieczonym i skorzystać z tego, co masz w plecaku lub pod ręką, czyli powerbanka.

Powerbanki do laptopa w naszej ofercie:

Jak naładować laptopa powerbankiem?

Nowoczesne powerbanki wykorzystują akumulatory litowo-jonowe o dużej mocy i trwałości. W praktyce faktycznie oprócz smartfonów czy tabletów, można je wykorzystać do zasilania notebooka. Jak naładować laptopa powerbankiem? Przede wszystkim powinieneś wybrać właściwe urządzenie. Najważniejsze parametry to oczywiście moc ładowania oraz pojemność akumulatorów. Od pojemności zależy to, ile energii jest w stanie magazynować powerbank, a więc czy np. doładuje w pełni baterię Twojego laptopa. O ile do zasilania smartfonów polecamy powerbanki o pojemności nawet 10000 mAh to, aby dobrze sprawdziły się także przy ładowaniu notebooków, lepiej wybrać modele oferujące 20000, a nawet 30000 mAh. Ta pierwsza wartość powinna być odpowiednia, aby uzupełnić baterię np. MacBooka Pro 13.


Jak naładować laptopa bez ładowarki przy pomocy powerbanku? Należy wybrać model o odpowiedniej mocy. Powerbank do laptopa, podobnie jak ładowarka, musi obsługiwać standard USB Power Delivery. Oczywiście może on zapewniać różną moc. Za minimum do skutecznego naładowania notebooka przyjmujemy ok. 30 W. Powerbank zapewniający taką moc, sprawdzi się np. w zasilaniu MacBooka z serii Air. W ofercie jednak są dostępne także wydajniejsze modele, zapewniające moc np. 45 lub 60 W. Warto wybrać powerbank z kilkoma portami, który umożliwi jednoczesne zasilanie kilku urządzeń. Sprawdzi się on także jako wieloportowa ładowarka.


Ciekawostkę stanowią tzw. stacje zasilania. To nic innego jak akumulatory o bardzo dużej pojemności mocy. Wyposażone są również w tradycyjne gniazda zasilające. Pozwalają więc nie tylko na ładowanie laptopa przez USB, ale i przy pomocy zasilacza z zestawu. Sprawdzą się np. na kampingu czy w domu, jeśli borykasz się z chwilowymi przerwami w dostawie energii elektrycznej. Stacja zasilania może być wyposażona nawet w panele fotowoltaiczne, które przy odpowiedniej pogodzie umożliwią jej doładowanie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756