Poradniki Eksperta

Jeśli chcesz uniknąć problemów z pendrive’em, takich jak nagłe zmniejszenie się pamięci dyskowej czy kłopoty z otwieraniem plików, warto co jakiś czas sformatować urządzenie. Czy aby na pewno wiesz, jak zrobić to prawidłowo? Czy formatowanie pendrive’a usuwa wszystkie dane? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, czym różni się formatowanie szybkie od pełnego i dlaczego warto zmienić system plików, z których korzysta pendrive.

Jak szybko sformatować pendrive’a?


Jeśli korzystasz z komputera z systemem Windows, masz do wyboru kilka metod formatowania dysku zewnętrznego. Najprostszą z nich jest wejście do aplikacji „Ten komputer”. By zacząć formatowanie, podłącz pendrive’a do portu USB w komputerze. Następnie znajdź ikonę z nazwą pendrive’a i kliknij na nią prawym przyciskiem myszy. Spośród opcji, jakie się wyświetlą, wybierz „formatowanie”. System wyświetli ostrzeżenie, że wszystkie pliki, jakie są zapisane na dysku, zostaną usunięte. Musisz jednak pamiętać, że formatowanie pendrive`a nie usuwa danych, jakie się na nim znajdują, a jedynie ich znaczniki. Skasowane pliki można odzyskać za pomocą specjalistycznego oprogramowania.    


A jak wygląda formatowanie pendrive’a na macOS? Jeśli masz Macbook od Apple, wejdź w aplikację „Narzędzia dyskowe”, a następnie wybierz Widok > Pokaż wszystkie urządzenia. Zaznacz pendrive, który chcesz sformatować, i kliknij przycisk wymazywania. W oknie, które się wyświetli, wpisz nazwę urządzenia i wybierz jedną z dwóch opcji:


  1. MS-DOS (FAT), jeśli formatujesz dysk o pojemności do 32 GB,
  2. ExFAT, jeśli formatujesz dysk o pojemności powyżej 32 GB.


Na koniec kliknij „Wymaż”, a później „Gotowe”.

Formatowanie szybkie i pełne – czym się różnią?


Czym różni się formatowanie szybkie od pełnego? Pierwsze z nich trwa krócej, bo tylko kilkanaście sekund. Polega na czyszczeniu spisu treści, dlatego dane, jakie znajdują się na pendrivie, nie są faktycznie usuwane. Z tego względu dość łatwo można je odzyskać, korzystając ze specjalnego oprogramowania. Z kolei formatowanie pełne może zająć nawet kilkadziesiąt minut. Polega na usunięciu wszystkich danych, wraz ze sprawdzeniem dysku pod kątem występowania na nim uszkodzonych sektorów. Takie rozwiązanie pozwala Ci to lepiej wykorzystać pamięć urządzenia oraz usprawni pracę dysku na różnych uniknąć sytuacji, że nowe pliki skopiowane na pendrive’a będą zawierały błędy.  

Pendrive'y w naszej ofercie:

Formatowanie pendrive’a a system plików


Podczas formatowania dysku zewnętrznego możesz zmienić opcje systemu plików. Pozwoli systemach operacyjnych. Systemy plików FAT i FAT32 umożliwiają korzystanie z pendrive’a na każdym systemie operacyjnym. Warto je stosować podczas formatowania dysku o pojemności nie większej niż 32 GB. System NTFS obsługuje dyski o pamięci powyżej 32 GB i nie ma ograniczeń co do wielkości plików. Dzięki temu dobrze sprawdzi się w zarządzaniu przestrzenią dyskową. Niektóre systemy, jak np. macOS, mogą mieć jednak problem z obsługą tego rodzaju formatu. System exFAT, obsługiwany przez macOS, pozwala na zapisywanie plików o wielkości powyżej 4 GB i może być stosowany w pendrive`ach o dowolnej pamięci.

Formatowanie pendrive’a - jaki rozmiar alokacji wybrać?


Ostatnią kwestią, którą warto omówić, jest wybór alokacji. Odpowiada ona rozmiarowi bloku w pamięci urządzenia. Podczas zapisywania plików, system każdemu z nich przydziela odpowiednią ilość bloków. Jeśli plik nie zajmuje całego bloku, reszta miejsca w danym bloku pozostaje niewykorzystana. To dlatego, nawet jeśli pendrive ma 16 GB pamięci, możesz zapisać na nim mniej danych. Jeśli na dysku planujesz przechowywać wiele małych plików, wybieraj mniejsze rozmiary alokacji - dzięki temu lepiej wykorzystasz pamięć urządzenia. Jeżeli jednak chcesz przechowywać na pendrivie pliki o dużym rozmiarze, zdecyduj się na wybór większych alokacji, gdyż wówczas dane będą zapisywały się szybciej.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756