Poradniki Eksperta

Ranking dronów [TOP10]

 2024-04-18 

Drony to coraz popularniejsze maszyny, które zaczęły pełnić bardzo ważne role w wielu branżach. Sięgają po nie zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, ale wszystkich łączy ten sam cel: uzyskanie nagrań z lotu ptaka. W tym celu trzeba wyposażyć się w dron, który ma na swoim pokładzie wbudowaną kamerę. Wystarczy jednak wybrać się do pobliskiego sklepu, aby szybko zdać sobie sprawę z tego, że nie jest to taki oczywisty wybór. Na co należy zwrócić uwagę podczas kupna tego urządzenia oraz jakie cechy są najważniejsze z punktu widzenia amatora, a jakie profesjonalisty? Na wszystkie pytania, odpowie nasz ranking dronów.

1

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

10.0 / 10

Posiada cztery szerokokątne czujniki wizyjne

4-krotny zoom cyfrowy do filmów

Maksymalna prędkość wznoszenia do 5 m/s

Maksymalna prędkość lotu 16 m/s

Funkcja Dual Native ISO Fusion

Brak uchwytu urządzenia mobilnego

Ranking dronów otwieramy modelem Mini 4 Pro od DJI. Oprócz imponującego czasu lotu wynoszącego 34 minuty, podczas którego urządzenie przesyła transmisję wideo, dron zapewnia doskonałą jakość obrazu dzięki kamerze wyposażonej w 1-1,3-calową matrycę CMOS, Dual Native ISO Fusion oraz przysłonę f1,7. Dzięki różnorodnym trybom nagrywania, takim jak Active Track 360, True Vertical Shooting czy Hyperlapse, Twoje filmy nabiorą interesującego charakteru. Doskonała kamera pozwala rejestrować obrazy w najwyższej jakości, oferując rozdzielczość 4K przy 60 klatkach na sekundę, jakość HDR, efekt slow motion w 4K przy 100 klatkach na sekundę oraz tryb Night Shots. Dzięki DJI Mini 4 Pro możesz także robić zdjęcia o rozdzielczości 48 megapikseli w formacie RAW, a funkcja Smart Photo łączy technologie takie jak HDR i rozpoznawanie scen. Ranking dronów plasuje DJI Mini 4 Pro wśród urządzeń lekkich – jego niewielka waga – jedynie 249 g oraz kompaktowa konstrukcja sprawiają, że jest on bardzo prosty w transporcie. Dodatkowo zaawansowany system wielokierunkowego wykrywania przeszkód oraz technologia APAS zapewniają bezpieczeństwo podczas lotu.

2

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

10.0 / 10

Przesyłanie zdjęć i filmów z prędkością 160 Mb na sekundę za pomocą aplikacji Autel Sky

Funkcje: Auto-Lądowanie, Auto-Start, Powrót do domu, Podgląd na żywo

Tryby lotu – Śledzenie obiektu, Sport, Zaawansowany

Zaawansowany system unikania przeszkód

Maksymalna prędkość do 15 m/s

Ciągły czas lotu drona do 28 minut

Ranking dronów kontynuujemy przedstawiając Evo Nano+ od Autel Robotics. Waży on zaledwie 249 g, co odpowiada mniej więcej wadze typowego smartfona. Posiada 1-1,28-calowy sensor CMOS umożliwiający robienie zdjęć o rozdzielczości 50 megapikseli. Układ kolorowych filtrów RYYB z dużym otworem przysłony f1,9 zapewnia doskonałą redukcję szumów i umożliwia łatwe tworzenie wysokiej jakości zdjęć nawet w warunkach słabego oświetlenia. Możliwość uchwycenia bogactwa szczegółów przedmiotów znajdujących się w cieniu oraz w oświetleniu, bez względu na skrajne warunki ujęcia, jest zapewniana przez tryb HDR. Gdy zastanawiasz się, jaki dron wybrać, może zainteresować Cię zaawansowana funkcja śledzenia obiektu. Dron Nano+ może automatycznie śledzić dowolną osobę, zwierzę lub pojazd, pozwalając Tobie skupić się na tworzeniu idealnych ujęć. Możesz łatwo tworzyć dramatyczne, profesjonalne ujęcia za pomocą czterech automatycznych trybów fotografowania. Dzięki zastosowaniu Autel SkyLink najbardziej wydajnego systemu transmisji obrazu Autel dron Nano+ zapewnia zasięg transmisji na odległość prawie 10 kilometrów, jakość transmisji 2,7K 30 klatek na sekundę oraz doskonałe funkcje eliminacji zakłóceń – wszystko to przy jednoczesnym przekazywaniu niesamowitego obrazu wideo w jakości HD.

3

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

10.0 / 10

Zdolność do wznoszenia z maksymalną prędkością do 5 m/s

Planowanie ścieżki lotu z pomocą funkcji Waypoint Flight

Inteligentny akumulator o pojemności 2590 mAh

Obsługuje system transmisji wideo DJI O4

Wielokierunkowy system wykrywania przeszkód

Cena

Ranking dronów nie może ominąć DII Mini 4 Pro (RC-N2). Wielokierunkowe wykrywanie przeszkód sprawia, że latanie DII Mini 4 Pro jest wyjątkowo bezpieczne. Ponadto zaawansowany system wsparcia dla pilota (APAS) gwarantuje dodatkowy poziom bezpieczeństwa, umożliwiając automatyczne hamowanie i omijanie przeszkód podczas lotu. Inteligentny akumulator DII Mini 4 Pro zapewnia czas lotu do 34 minut. Funkcja ARR TH ułatwia kontrolę nad dronem podczas lotów powrotnych. Dodatkowo dostępny jest tempomat, który pomaga zmniejszyć zmęczenie użytkownika podczas lotów na duże odległości. Dron wyposażony jest w kamerę z matrycą CMOS o rozdzielczości 48 megapikseli, co pozwala na nagrywanie filmów. Kamera wyróżnia się wsparciem dla Dual Native ISO Fusion, D-Log oraz CHLG, co pomaga uzyskać zachwycającą kolorystykę i oferuje większą elastyczność podczas edycji. Funkcja Night Shots idealnie nadaje się do nagrywania w nocy. Nowa generacja funkcji Smart Photo pozwala na jeszcze lepsze zdjęcia. Funkcja True Vertical Shooting umożliwia nagrywanie w pionie, co ułatwia tworzenie filmów zoptymalizowanych pod kątem mediów społecznościowych i odtwarzania na smartfonach. Dostępny jest także 2-krotny zoom cyfrowy dla zdjęć i 4-krotny zoom cyfrowy dla filmów.

4

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.5 / 10

Funkcje Smart RTH, Low Battery RTH i Failsafe RTH

Automatyczny powrót do miejsca startu

Informacja o niskim poziomie akumulatora

3 tryby panoramy

Aplikacji DJI Fly

Maksymalna pojemność karty pamięci 256 MB

Dron DII Mini 2 SE może towarzyszyć Ci praktycznie wszędzie dzięki lekkiej, przenośnej konstrukcji – waży on zaledwie 249 g. Jego obsługa nie będzie wyzwaniem nawet dla początkujących. DII Mini 2 SE oferuje stabilny i płynny lot nawet przy wietrze o prędkości do 38 km na godz., mimo swojej niewielkiej wagi i kompaktowych rozmiarów. Dron może utrzymać się w powietrzu przez około 31 minut na trasie do 6 km. Kamera drona DII Mini 2 SE jest wyposażona w matrycę CMOS o rozmiarze 1-2,3 cala i rozdzielczości 12 megapikseli, co pozwala na robienie zdjęć w wysokiej jakości oraz nagrywanie filmów w rozdzielczości 2,7K. Ranking dronów zwraca także uwagę, że za płynność i stabilność nagrań w tym modelu odpowiada 3-osiowy gimbal, który zapewnia doskonałe rezultaty nawet podczas dynamicznych ujęć. Dodatkowo dron posiada 4-krotny zoom, co umożliwia nagrywanie obiektów z większej odległości, takich jak dzieci, budynki czy zwierzęta. Funkcja Quick Shots pozwala dronowi automatycznie nagrywać profesjonalne filmy, które można natychmiast udostępnić w mediach społecznościowych.

5

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.5 / 10

Czas zawisu do 40 minut, czas lotu – 46 minut

Opcja slow-motion HD oraz 10-bit D-Log

Tryb Night Shots z redukcją szumów

Aparatura sterująca DJI RC

Kamera Hasselblad

Waga 895 g

Nowy, duży dron DII wykorzystuje najwyższej klasy kamerę Hasselblad z matrycą CMOS 4:3, co pozwala na nagrywanie filmów w jakości 5.1K. Dzięki szeregowi zaawansowanych rozwiązań możesz teraz cieszyć się zupełnie nowym poziomem obrazowania, obejmującym między innymi rozdzielczość 20 megapikseli, 12-bitowy format RAW, regulowaną przysłonę f2,8-f11 oraz technologię DAF. Atutem jest również Natural Color Solution – specjalne rozwiązanie Hasselblad, które zapewnia naturalną kolorystykę. Ranking dronów wyróżnia to urządzenie ze względu na imponującą wydajność, umożliwiającą aż 46 minut pracy. Za bezpieczeństwo pracy drona odpowiada transmisja wideo O3+, zaawansowana funkcja RTH oraz system APAS 5.0, który umożliwia wielokierunkowe wykrywanie i omijanie przeszkód. Do zestawu dołączono aparaturę sterującą DII RC-N1, która umożliwia wygodne tworzenie zjawiskowych ujęć. Najlepszy dron – Mavic 3 Classic oferuje wiele funkcji, które pozwalają uzyskać znakomitą jakość i nagrywać szczegółowe filmy w jakości 5.1K przy 50 klatkach na sekundę, a dzięki technologii supersamplingu możliwe jest filmowanie w jakości 4K przy 60 klatkach na sekundę.

6

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.0 / 10

Opcjonalny akumulator Intelligent Flight Battery Plus o pojemności 3100 mAh

System transmisji obrazu RokLink

Odporność na wiatr do 10 m/s

Przysłona obiektywu f2,0

Brak dodatkowych czujników

Omawiane drony ranking klasyfikuje w różnych kategoriach – FIMI X8 Mini V2 – niewielki, ultralekki dron zapewni Ci fantastyczne wrażenia podczas latania i tworzenia niesamowitych zdjęć oraz filmów. Dron wykorzystuje pozycjonowanie oparte na systemach GPS, Glonass, Beidou i Galileo, co zapewnia jeszcze większą precyzję. FIMI X8 Mini Pro V2 został wyposażony w 12-megapikselową matrycę CMOS o wielkości 1-2,5 cala. Niewielka kamera 4K połączona z trójosiowym mechanizmem gimbala pozwoli Ci rejestrować stabilne ujęcia z powietrza, niezależnie od prędkości wiatru czy warunków atmosferycznych. Dzięki profilowi F-log będziesz mógł tworzyć i edytować filmy jak z prawdziwego kina. Nowoczesna technologia AI pozwala na śledzenie do 30 różnych obiektów, takich jak ludzie, samochody, łodzie czy zwierzęta.

7

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

9.0 / 10

Odświeżony gimbal oferuje poszerzony zakres obrotu

Funkcje Auto-Lądowanie i Auto-Start

Funkcja FocusTrack pozwoli podążać za obiektami

3-osiowy stabilizator obrazu

Maksymalna obsługa karty pamięci 512 GB

Duży dron w rozmiarze mini DII Mini 3 Pro jest niezwykle lekki – waży mniej niż 249 gramów – co oznacza, że nie trzeba go rejestrować w większości krajów i regionów. Posiada 1-1,3-calową matrycę umożliwiającą nagrywanie filmów w jakości 4K oraz robienie zdjęć o rozdzielczości 48 megapikseli. Obsługuje również HDR i technologię Dual Nave ISO, a także oferuje 4-krotny zoom cyfrowy. DII Mini 3 Pro zapewnia zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak 3-kierunkowe wykrywanie przeszkód, co czyni go najlepszym wyborem nawet dla początkujących pilotów. Ranking dronów pozwala na uszeregowanie różnego rodzaju dostępnych trybów pracy, między innymi nagrywanie w pionie w trybie True Vertical Shooting, Timelapse, czy tryby śledzenia Focus Track – Active Track 4.0, Spotlight 2.0 i Point of Interest 3.0. Wyposażony jest w udoskonalony system transmisji DII O3, umożliwiający przesyłanie obrazu w jakości 1080p, 30 klatek na sekundę na odległość do 8 km. Obsługuje również zaawansowany system Advanced Pilot Assistance Systems (APAS 4.0), który w czasie rzeczywistym wykrywa obiekty na trasie lotu, umożliwiając dronowi skuteczne unikanie przeszkód nawet w trudnych warunkach środowiskowych. Dzięki temu DII Mini 3 Pro skutecznie unika przeszkód nawet w wyjątkowo złożonym środowisku.

8

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

8.5 / 10

Tryby lotu: Follow, Circle, Route Fly

Kąt widzenia obiektywu 120 stopni

Czujnik żyroskopowy

Zasięg do 760 m

Ranking dronów uwzględnia wszechstronne urządzenie EXO Cinemaster 2, które nagrywa filmy w jakości 4K przy szybkości transmisji 50 Mb na sekundę i przysłonie f2,5. Głębokie kolory i zrównoważone światło ożywią ujęcia bardziej niż sama rozdzielczość aparatu. Kamera w dronie umożliwia także rejestrowanie filmów w trybie slow motion 1080p HD z 60 klatkami na sekundę. Dron wyposażony jest w matrycę CMOS o wielkości 1-2,3 cala, co pozwala rejestrować obrazy o rozdzielczości 10 MP z bogatymi kolorami, dużym zakresem dynamiki i zminimalizowanymi szumami. Możliwa jest regulacja ekspozycji oraz kolorów, co znacząco wpływa na jakość zarejestrowanego materiału. Jaki dron jest najbardziej wszechstronny? Typowo rekreacyjny – EXO Cinemaster 2, który daje możliwość wyboru dwóch prędkości lotu – sportowej 43 km na godz. i filmowej 21 km na godz. Stabilnie zawiśnie w powietrzu i zagwarantuje idealne poziomowanie aparatu. Czas lotu drona na jednym ładowaniu baterii wynosi do 28 minut. Aplikacja Cinemaster 2 pozwala śledzić dokładną lokalizację urządzenia, co eliminuje obawy o jego zaginięcie, nawet gdy chwilowo stracisz drona z oczu. Co istotne, do latania nie jest wymagane połączenie z WiFi ani siecią komórkową.

9

MIEJSCE

OCENA EKSPERTA

8.5 / 10

Czujniki Dolnego systemu wizyjnego, Kolizji, Światła

Zestaw 3 dodatkowych akumulatorów

Cyfrowa stabilizacja obrazu

Brak uchwytu urządzenia mobilnego

DJI Mini 3 to niezwykle kompaktowy dron, który jest również lekki – waży mniej niż 249 gramów. Wyposażony jest w kamerę z 1-1,3-calową matrycą CMOS, umożliwiającą tworzenie szczegółowych filmów w jakości 4K. Do dyspozycji masz także technologię HDR, podwójne natywne ISO, przysłonę f1,7 oraz 4-krotny zoom. Ranking dronów zwraca też uwagę, że dla entuzjastów mediów społecznościowych dostępna jest również funkcja True Vertical Shooting, ułatwiająca nagrywanie w pionie. To najlepszy dron dla początkujących – oferuje szereg funkcji, które znacznie ułatwiają jego obsługę. Funkcja Auto Take Off pomoże Ci w starcie, a połączenie dolnego systemu wizyjnego, systemu wykrywania podczerwieni oraz GNSS zapewni stabilne zawisanie. DJI Mini 3 jest odporny na wiatr o prędkości do 10,7 m na s, co sprawia, że doskonale sprawdzi się nawet w trudnych warunkach, takich jak góry czy nad morzem. Zestaw DJI Mini 3 Fly More Combo zawiera również kilka dodatkowych akcesoriów.

Kompatybilny z zestawami rozszerzonej rzeczywistości (VR)

Łatwe i przyjemne sterowanie za pomocą smartfona

Funkcje Circle, 260, Up&Away

Waga tylko 80 g

Lot do 13 minut, zasięg do 100 m

Ostatnie miejsce w naszym rankingu należy do kamery samochodowej XBLITZ S3 Duo. Nie sugerujmy się jednak w tym wypadku ostatnią pozycją w lokacie – jest to w końcu zestawienie najlepszych wideorejestratorów. Czym na tle innych urządzeń wyróżnia się XBLITZ S3 Duo? Pierwszym, co może rzucić się w oczy, jest wyjątkowo atrakcyjna cena urządzenia. Pozytywne wrażenie będzie jeszcze większe, gdy uświadomimy sobie, że mamy do czynienia ze sprzętem nagrywającym zarówno widok z przodu auta, jak i za nim. Niższa cena wiąże się oczywiście z nieco gorszą jakością nagrań, a także kąta widzenia w porównaniu z droższymi urządzeniami. Jeżeli jednak szukasz ekonomicznego rozwiązania, które dobrze spełni swoją najważniejszą funkcję, czyli nagrywanie drogi, po której porusza się pojazd, XBLITZ S3 Duo spełni wszystkie Twoje oczekiwania,

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756