Poradniki Eksperta

Jaki odkurzacz wybrać? Najpopularniejsze rodzaje odkurzaczy


Trudno sobie wyobrazić dom bez dobrego odkurzacza. Niezależnie od tego czy w naszym mieszkaniu dominują wykładziny, dywany czy parkiet, odkurzacz to podstawowe narzędzie do utrzymania w nim porządku. Jaki odkurzacz wybrać, by posłużył nam jak najdłużej? Wybór nie jest łatwy, a mnogość modeli oraz różnorodność posiadanych przez nie funkcji, nie ułatwia zadania. Podczas wyboru trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty, jak: obecność lub brak worka, możliwość prania, rodzaj i wielkość czyszczonych powierzchni, gabaryty domu. W naszym poradniku postaramy się poruszyć wszystkie najważniejsze kwestie na temat zakupu dobrego odkurzacza i pomożemy wybrać najlepszy.


jaki odkurzacz wybrać


Najlepszy odkurzacz – to znaczy jaki?


Na temat jaki odkurzacz kupić najlepszy zdania są podzielone. Dla jednych najważniejsza jest moc ssania oraz moc silnika, inni zwracają uwagę głównie na energooszczędność oraz na wskaźnik DPU (ang. dust pick-up, czyli wskaźnik zbierania kurzu). Najpierw przyjrzyjmy się mocy ssania i idącej z nią w parze mocy silnika. To przecież oczywiste, że najbardziej zależy nam na tym, aby odkurzacz dobrze zbierał brud i kurz z podłogi. Im mocniejszy silnik, tym lepiej radzi sobie z zasysaniem dużych zanieczyszczeń. Najlepsze odkurzacze mają moc silnika nawet 2200 W i aż 500 W maksymalnej mocy ssania.

 

Jednak okazuje się, że moc odkurzacza nie jest najlepszym wskaźnikiem. Parametr ten nie zawsze wpływa na wysoką efektywność sprzątania. Unijne rozporządzenia (665/2013 i 666/2013) regulują nowe zasady dotyczące efektywności energetycznej odkurzaczy. Za ich pośrednictwem wprowadzono m.in. obowiązek etykietowania odkurzaczy. Na oznaczeniach powinno znaleźć się przede wszystkim określenie klasy efektywności energetycznej w skali od A do G – mówi ona nie tylko o tym, ile odkurzacz zużywa energii, ale także, jak skutecznie sprząta. W rozporządzeniu zawarto też nowy, obowiązkowy miernik, wspomniany wcześniej, wskaźnik zbierania kurzu (DPU) i to właśnie na niego powinno się zwracać największą uwagę podczas poszukiwań dobrego odkurzacza. Wskaźnik DPU określa efektywność odkurzania na podłogach twardych i dywanach. A więc, jak dobrze wybrać odkurzacz uwzględniając te oznaczenia? Oczywiście taki, który będzie miał najwyższą klasę, czyli A lub B, a wtedy z pewnością będziemy zadowoleni z efektów sprzątania za pomocą takiego sprzętu.


Sprawdź również:

 


Rodzaje odkurzaczy – jaki wybrać?

 

Odkurzacz jest jednym z podstawowych urządzeń AGD w domu. Wielu z nas nie wie jednak, jaki odkurzacz kupić. Na rynku dostępne są rodzaje odkurzaczy o różnorodnym przeznaczeniu, aby wśród nich znaleźć naprawdę dobry odkurzacz dla siebie, trzeba zastanowić się, jakie funkcje są dla nas najważniejsze. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę poszczególnych typów odkurzaczy dostępnych na rynku.

 

Odkurzacze workowe


Odkurzacze workowe to najbardziej popularne rodzaje odkurzaczy. Jak sama nazwa wskazuje, zabrudzenia są w nich zbierane do worka – wielorazowego płóciennego lub jednorazowego papierowego. Dobry odkurzacz workowy wyposażony jest w worek posiadający warstwę materiału oraz kilka kolejnych warstw. W tańszych wykorzystuje się tylko podstawowe papierowe worki o zróżnicowanych kształtach i wielkości. Ich zakup może być kłopotliwy, ponieważ najczęściej dostosowane są do konkretnego modelu, a dostępność worków do odkurzaczy mniej popularnych marek, może być utrudniona. Dla alergika lepszy będzie tani, dobry odkurzacz na worki papierowe niż droższy, który będzie miał wyłącznie zbiornik materiałowy wielokrotnego użytku. 


Kiedy brud zbierany jest do papierowego worka, za każdym razem się go wyrzuca, a więc unika się sytuacji gromadzenia dużych ilości kurzu i roztoczy w odkurzaczu. Natomiast worki płócienne trzeba prać praktycznie po każdym użyciu, aby uniknąć reakcji alergicznych, przez co szybko się zużywają i zaczynają przepuszczać drobinki brudu podczas odkurzania, które dostają się nie tylko do powietrza, ale też do silnika i skracają żywotność urządzenia. Dobry odkurzacz workowy nie jest dużym wydatkiem. Bez większych problemów można kupić niezły odkurzacz workowy do 300 zł.

 


Odkurzacze bezworkowe 


Odkurzacze bezworkowe (inaczej cyklonowe) są obecnie równie popularne, jak odkurzacze workowe. Obchodzenie się z nimi jest dużo wygodniejsze, ponieważ nie trzeba w nich wymieniać worka, a zabrudzenia zbierane są do plastikowego pojemnika. Dobry odkurzacz bezworkowy charakteryzuje się niemal niezmienną mocą ssania, która jest niezależna od stopnia zapełnienia pojemnika. W sprzedaży dostępne są odkurzacze bezworkowe o różnych wymiarach. Małe odkurzacze bezworkowe są dużo bardziej poręczne, ale posiadają niewielki pojemnik na kurz, natomiast odkurzacze o większych gabarytach są ciężkie, ale za to wygodniejsze do sprzątania dużych powierzchni. W takim razie, jaki odkurzacz kupić – workowy czy bezworkowy? Workowy jest oczywiście tańszy, a bezworkowy wygodniejszy i może zmieścić więcej kurzu. Natomiast należy pamiętać, że posiadanie dobrego odkurzacza bezworkowego nie oznacza, że nie trzeba go regularnie opróżniać i myć.

 

Sprawdź również:

Odkurzacz workowy czy bezworkowy - który lepszy?Odkurzacze wodne


Odkurzacz wodny podobny jest nieco do bezworkowego, z tym że zanieczyszczenia trafiają do specjalnego zbiornika napełnionego wodą. Jest to rodzaj filtra wodnego – kurz i inne zanieczyszczenia pozostają w wodzie, a czyste powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz. W związku z tym jest to dobry odkurzacz do zbierania sierści w domach, w których przebywają zwierzęta. Zastosowanie filtra wodnego jest również korzystne dla alergików – podczas odkurzania do powietrza dostaje się niewiele alergenów z kurzu. Po zakończeniu odkurzania wystarczy wylać brudną wodę. Zastanawiasz się czy kupić dobry odkurzacz z filtrem wodnym? Dobre odkurzacze wodne wyróżniają się niskimi kosztami eksploatacji. Można więc pozwolić sobie na droższy zakup, ponieważ zwróci się on w szybkim czasie.


Sprawdź również: Odkurzacz wodny - ranking 2021 [TOP10]Odkurzacze piorące


Odkurzacze piorące to zdecydowanie najbardziej wszechstronne z dostępnych rodzai odkurzaczy. Posiadają funkcję prania, dzięki czemu bez problemu usuwają nie tylko kurz, ale też cięższe zabrudzenia takie, jak plamy po napojach i jedzeniu. Odkurzacz piorący może także zbierać rozlane płyny z podłogi. Dobre odkurzacze piorące nie są tanie (chociaż są modele, które można kupić do tysiąca złotych), ale za to zapewniają najbardziej efektywne sprzątanie, spośród wszystkich odkurzaczy. Na czym polega jego działanie? Odkurzacz posiada duży zbiornik na wodę oraz mniejszy na detergent. Podczas odkurzania (czy raczej pranio-sprzątania) woda zmieszana z detergentem trafia na dywan. Następnie za pomocą specjalnej szczotki szoruje się czyszczoną powierzchnię. Na koniec odkurzacz wciąga nadmiar wody, piany oraz detergentu, a po plamie nie ma śladu!

 

Sprawdź również:

Jaki odkurzacz piorący? Ranking 2021 [TOP10]

Odkurzacze myjące podłogę – ranking [TOP10]


 


Odkurzacze pionowe


Modele pionowe mogą występować zarówno jako odkurzacze bezprzewodowe, jak i przewodowe. Są to najwygodniejsze odkurzacze do sprzątania każdej powierzchni. Idea odkurzacza pionowego polega na tym, że rączkę odkurzacza trzymamy w dłoni, a szczotka odkurza podłogę – nie ciągniemy więc ciężkiego sprzętu za sobą, ale lekki i poręczny pchamy przed sobą. Odkurzacz pionowy, to dobry odkurzacz do domu jednorodzinnego – sprząta się nim łatwo i szybko. Jedyną wadą jest mały pojemnik na zanieczyszczenia, ale przy niedużej powierzchni, nie jest to problem. Tańsze modele odkurzaczy pionowych ograniczają się głównie do zbierania kurzu. Za to dobry odkurzacz stojący z wyższej półki cenowej może być wyjątkowo wszechstronny. Może na przykład zmienić się w mały odkurzacz ręczny do kanap czy szafek, lub też spełniać funkcję mopa i z powodzeniem wyczyścić coś na mokro. Przykładem odkurzacza, który mopuje i odkurza jednocześnie jest odkurzacz TEFAL X-Force 8.60 TY9690. Dobrym odkurzaczem z mopem można błyskawicznie umyć podłogę i niepotrzebny będzie inny sprzęt.


Sprawdź również:Roboty sprzątające


Odkurzacze automatyczne, czyli tzw. roboty sprzątające to hit dzisiejszych czasów. Ich ceny znacznie spadły w przeciągu ostatnich kilku lat i obecnie prawie każdy może pozwolić sobie na ten wygodny odkurzacz bezprzewodowy, który dosłownie sprząta sam! Jest to spełnienie najskrytszych snów osób, które nie lubią sprzątania, ale też tych, dla których częste sprzątanie jest męczące, np. starszych osób, niepełnosprawnych ruchowo. Jest to też dobry odkurzacz do sprzątania mieszkań o dużej powierzchni – robot sam ogarnia podłogi, a my w tym czasie możemy zająć się innymi obowiązkami. Odkurzacz wystarczy tylko włączyć i na tym kończy się jego obsługa. Roboty sprzątające dostosowane są do sprzątania każdego rodzaju powierzchni, chociaż najlepiej radzą sobie na twardych podłogach, bez dywanów i wykładzin. Są niewielkich rozmiarów, dlatego spokojnie mogą wjechać pod łóżko lub szafkę i dokładnie wyczyścić powierzchnię w miejscach, do których my sięgamy z trudnością.


Sprawdź również:

Jaki robot sprzątający wybrać w 2021 roku?Odkurzacze ręczne i samochodowe


Rozważasz zakup dobrego odkurzacza ręcznego do sprzątania samochodu lub różnych zakamarków w domu? Pamiętaj, zastanawiając się, jaki odkurzacz kupić, że powinien on łączyć w sobie dwie cechy: być jak najlżejszy i jednocześnie posiadać jak najwięcej zastosowań. Odkurzacze ręczne są zdecydowanie najmniejsze z dostępnych modeli odkurzaczy i spełniają nieco inne funkcje niż pozostałe odkurzacze do domu. Lekki i funkcjonalny odkurzacz ręczny może stać się idealnym odkurzaczem samochodowym. Świetnie poradzi sobie z usuwaniem zabrudzeń z trudno dostępnych zakamarków w aucie. Odkurzacz ręczny, świetnie sprawdza się przy zwierzętach – skutecznie usuwa sierści z gładkiej powierzchni i najróżniejszych szczelin zarówno na domowych meblach, jak i na samochodowej tapicerce. 


Podczas zakupu odkurzacza samochodowego, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na sposób zasilania. Najwygodniejszy jest odkurzacz bezprzewodowy ze stacją dokującą, ale jego zakup wiąże się ze sporo większym wydatkiem niż odkurzacz przewodowy. Dobry odkurzacz ręczny powinien posiadać długi kabel, żeby można nim było wygodnie manewrować podczas sprzątania samochodu w garażu. Udogodnieniem jest odkurzacz samochodowy posiadający możliwość podłączenia do gniazda zapalniczki w samochodzie. Można go wykorzystać do sprzątania samochodu w trakcie dłuższych wakacyjnych podróży – okruszków, piasku czy innych zabrudzeń trudno jest uniknąć podczas wyjazdu z dziećmi. Jak widać, wybór dobrego odkurzacza nie należy do najłatwiejszych. Rankingi wskazują, że obecnie najbardziej pożądane są nowoczesne rozwiązania – wielofunkcyjne odkurzacze piorące, a także wygodne i poręczne odkurzacze pionowe.


Sprawdź również: Dobry odkurzacz – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?


Pisaliśmy już o mocy odkurzacza oraz opisaliśmy najpopularniejsze typy odkurzaczy. Jesteś już coraz bliżej decyzji, ale nadal nie wiesz, jaki odkurzacz kupić? Przeczytaj na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę, aby dokonać dobrego wyboru:


- głośność pracy,
- zwrotność i lekkość urządzenia,
- wyposażenie i rodzaje końcówek,
- pojemność zbiornika na kurz,
- długość kabla,
- rodzaj filtra,
- cena.

 

Jaki odkurzacz kupić do domu, w którym mieszkają małe dzieci, albo gdy mamy nerwowych sąsiadów? Wiadomo – jak najcichszy! Chociaż głośność pracy to kwestia dość indywidualna, to warto wziąć ją pod uwagę. Dla jednych ten sam odkurzacz może być za głośny, dla innych w sam raz. Zatem, jak wybrać cichy odkurzacz? Najprędzej znajdziemy go wśród modeli z wyższej półki cenowej (za najcichsze uważa się odkurzacze automatyczne). Można też poczytać opinie użytkowników danego modelu – na pewno niejedna osoba wspomina o głośności jego pracy. Aby przekonać się o głośności odkurzacza, najlepszym rozwiązaniem jest włączenie go w sklepie na najwyższe obroty i przekonanie się na własne uszy! W każdym razie, za najcichsze modele uznaje się te, których poziom hałasu wynosi 56 decybeli (dB). Kolejną bardzo ważną kwestią jest ciężar odkurzacza. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza gdy zamierzamy kupić odkurzacz ręczny lub taki, który często będziemy podnosić. W przypadku, gdy miejsce, w którym sprzątamy wymaga ciągłego podnoszenia i przenoszenia odkurzacza, udogodnieniem będzie również zamontowany pasek na ramię. 

 

Do podstawowych końcówek, które powinny znaleźć się w zestawie z dobrym odkurzaczem, zalicza się:
- małą wielofunkcyjną,
- szczelinową,
- do mebli.


Oprócz tego obowiązkowego zestawu są jeszcze opcjonalne, ale bardzo funkcjonalne elementy: 

- turboszczotki lub elektroszczotki,
- pędzle do mebli,
- ssawki do tapicerek i dywanów,
- elektrostatyczne miotełki do kurzu. 


Turboszczotka na przykład, napędzana siłą ssącą urządzenia, skuteczniej radzi sobie z trudnymi zabrudzeniami, niż tradycyjna szczotka. Zdecydowanie lepiej czyści dywany z włosów i sierści zwierząt. Podobnie działają elektroszczotki, które napędzane są energią elektryczną. Dobre odkurzacze posiadają specjalny schowek, w którym można sprytnie schować wszystkie szczotki i ssawki. Warto zwrócić także uwagę na to, żeby odkurzacz miał rurę teleskopową, można ją dostosować do wzrostu odkurzającej osoby, co przekłada się na zasięg i wygodę pracy.  Kabel w dobrym odkurzaczu oczywiście powinien być jak najdłuższy, by nie trzeba było co chwilę przełączać odkurzacza. Do mieszkań warto wybierać odkurzacze z kablem o długości minimum 6 metrów, a w przypadku domu – nawet 9 i 12 metrów. Jeszcze lepszym rozwiązaniem, choć droższym, jest zakup odkurzacza bezprzewodowego. Jest to najczęściej odkurzacz pionowy ze specjalną stacją dokującą. Bardzo istotna jest też pojemność worka lub zbiornika na kurz w odkurzaczu bezworkowym. Musisz wziąć pod uwagę, na jak dużej powierzchni będziesz go używał. Najbardziej pojemne będą odkurzacze piorące, a najmniej ręczne odkurzacze. Jednak każde z nich kupuje się w nieco innym celu, więc pojemność nie zawsze jest najistotniejsza. Na przykład pojemność zbiornika na kurz w odkurzaczu ręcznym, który służy do sprzątania małych powierzchni, np. samochodu, nie jest aż taka ważna.


Sprawdź także: Odkurzacz przemysłowy - ranking [TOP10]


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert