Poradniki Eksperta

Jaki dron dla fotografa kupić?


Zastanawiasz się, jaki dron dla fotografa kupić? Wybierając nowe urządzenie powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na aspekty techniczne samej kamery, ale również możliwości dronu. W tym poradniku dowiesz się wszystkiego, co może okazać się dla Ciebie pomocne.Jaki dron dla fotografa kupić


Drony latające pod strzechami


Jeszcze nie tak dawno drony, czyli Bezzałogowe Statki Powietrzne (BSP) używane były prawie wyłącznie przez profesjonalistów, którzy poszukiwali w swoich zdjęciach czegoś nowego i intrygującego. Wraz z szybkim rozwojem technologicznym tego rodzaju urządzeń drony nie tylko stały się dużo łatwiejsze w obsłudze, ale zyskały również wiele nowych, interesujących funkcji dodatkowych. Ceny tego typu gadżetów stały się relatywnie przystępne, przez co zdjęcia z dronów mogą wykonywać nie tylko pasjonaci podniebnych zdalnych wojaży, ale właściwie każdy, kto ma na to ochotę. Ujęcia z dronów weszły na stałe do oferty wielu studiów fotograficznych i cieszą się niespotykaną popularnością wśród klientów. Jaki dron dla fotografa wybrać, by spełniał oczekiwania zarówno amatorów, jak i profesjonalistów? Na co należy zwrócić szczególną uwagę, przeglądając szeroką ofertę dronów z możliwością wykonywania zdjęć? Wszystkiego tego dowiesz się już za chwilę!


Sprawdź również:

Jaki dron do filmowania?

Zdjęcia z drona – jak je robić?


Drony w naszej ofercie:Na jaką kamerę się zdecydować?


Omawianie szczegółów wyboru poszczególnych sprzętów zaczniemy od kamery, gdyż wymagania co do niej możemy mieć właściwie identyczne, jak do klasycznego urządzenia. Należy jednak pamiętać o tym, że duża część kamer sprzedawanych w zestawie z dronem nie osiąga tak wysokiej jakości, jak klasyczne aparaty „z wyższej półki”. Jeżeli jednak wyjątkowo zależy Ci na tym, by Twój dron dla fotografa wyposażony był w aparat o naprawdę wysokiej jakości, w Internecie znajdziesz poradniki na temat tego, jak samemu zbudować odpowiednie narzędzia, które przyczepisz do dronu, które za zadanie będą miały obsługę klasycznego aparatu. Niestety, rozwiązanie to nie dość, że jest bardzo skomplikowane i nie każdy jest w stanie sobie z nim poradzić, ma kilka innych wad czy niedogodności. Jedną z nich jest cena.


Choć możemy założyć, że do fotografii będziesz używał własnej kamery, co w oczywisty sposób obniża końcowy koszt całego zestawu urządzeń, zakup dronu odpowiedniego do tego zadania może okazać się bardzo kosztowny. Przede wszystkim, musimy wziąć pod uwagę maksymalny udźwig urządzenia, który zawsze powinien być co najmniej trochę większy od realnego obciążenia założonego na urządzenie. Im więcej będzie w stanie unieść dron, tym zazwyczaj jego cena rośnie. Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest bezpieczeństwo pracy ze zmodyfikowanym urządzeniem. Używając nieprzetestowanego drona, narażasz się na wszelkiego rodzaju wypadki przy pracy, co w najlepszym razie może zakończyć się uszkodzeniem Twojej kamery. Podsumowując, wybierając dron dla fotografa, lepiej jest kupić urządzenie w zestawie z kamerą lub aparat przystosowany do przyłączenia do dronu.


W samym temacie specyfikacji kamery niewiele zmienia się w porównaniu do wymagań, które stawiałbyś klasycznemu urządzeniu. Przeglądając oferty producentów bez problemu znajdziesz aparaty wykonujące zdjęcia nawet w rozdzielczości 4K czy nagrywające w 60 klatkach na sekundę. Oczywiście, wyższa jakość i możliwości wiążą się z wyższymi kosztami. Jeśli jednak nie oczekujesz od urządzenia tak zaawansowanych metod technologicznych, w ofercie naszego sklepu czekają na Ciebie również bardziej atrakcyjne cenowo oferty. Poza rozdzielczością warto zwrócić uwagę na pozostałe klasyczne, istotne dla fotografa cechy produktu – m.in. tryb seryjny, autofocus, obecność funkcji regulującej otwarcie migawki czy, co w wypadku aparatów do dronów jest bardzo istotne, stabilizację obrazu.


Jaki dron dla fotografa?


Przejdźmy do drugiego urządzenia, jakim jest sam dron. W naszym sklepie odnajdziesz wiele ciekawych urządzeń, z czego każde charakteryzuje się innym potencjałem. W zależności od tego, jakie zdjęcia zamierzasz robić, możesz decydować, która z cech sprzętu będzie dla Ciebie najistotniejsza. Mówiliśmy już o maksymalnym udźwigu. Jeżeli zamierzasz zakupić sprzęt wyposażony w kamerę, nie musisz aż tak bardzo przejmować się tym czynnikiem. Warto zwrócić na niego uwagę, jeśli zamierzasz dobierać do dronu inne kamery niż ta dołączona przez producenta. Kolejną istotną cechą jest pojemność akumulatora urządzenia. W zależności od tego, jaki sprzęt wybierzesz, możesz liczyć na od kilku minutowego do aż ponad półgodzinnego czasu pracy bez potrzeby ładowania w trakcie.


Warto zwrócić swoją uwagę również na maksymalny zasięg operowania urządzeniem. Choć prawo wyznacza nam granice tego, gdzie i jak wysoko możemy latać dronami, duży zasięg może pełnić ważną rolę. Cecha ta będzie szczególnie istotna dla osób wykonujących zdjęcia z bardzo wysoka i na tak zwanej „otwartej przestrzeni”, czyli np. na polach, lasach czy w górach (zawsze pamiętajmy jednak o tym, aby upewnić się, że w danym miejscu latanie dronem jest dozwolone!).


Ostatnie dwa czynniki powinny bezpośrednio przełożyć się na jakość wykonywanych fotografii. Pierwszym z nich jest stabilność urządzenia. Drony wysokiej klasy nie mają większego problemu z zachowaniem poziomu i pionu nawet przy wietrze. Producenci często jednak decydują się na ułatwienie zadania kamerze, dając nam możliwość zamontowania jej na specjalnym gimbalu. Poza stabilizatorami w dronie i ewentualną funkcją redukcji wstrząsów w kamerze, jest to kolejny ze sposobów na nagrywanie stabilnych, spokojnych ujęć. Wartym uwagi są również liczne tryby automatyczne. Dron wykorzystując system GPS oraz obraz z kamery potrafi np. „zahaczyć” jeden punkt w przestrzeni i samoistnie go okrążać, przybliżać się do niego czy wznosić obok. Wybierając dron dla fotografa z trybami automatycznymi, możemy nie tylko znacznie usprawnić i ułatwić naszą pracę, ale również wykonać ujęcia, które kiedyś mogliśmy oglądać tylko w profesjonalnych filmach. Mając całą tę wiedzę nie powinieneś mieć problemu z doborem najlepszego dronu do wykonywania zdjęć.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756