Poradniki Eksperta

Ping – co to jest?


Z pojęciem takim jak ping spotkasz się przede wszystkim, gdy grasz online. Znacząco wpływa on na komfort zabawy z innymi graczami. Jeśli zastanawiasz się co to ping, jak go sprawdzić i jakie czynniki mają na niego wpływ, to koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Zbyt wysoki ping może być przyczyną lagów w grze sieciowej, które powodują wyraźne opóźnienia. Oprócz tego pomoże Ci zdiagnozować ewentualne problemy z połączeniem sieciowym lub z niektórymi serwerami.co to jest ping


Skąd wziął się ping?


W zastosowaniu praktycznym ping to po prostu polecenie, którego używamy w diagnostyce sieci komputerowych. Umożliwia ono sprawdzenie stabilności połączenia pomiędzy wybranym serwerem, a naszym komputerem. Podaje takie informacje jak liczba przesyłanych i odebranych pakietów oraz opóźnienia transmisji. Jak z niego skorzystać? Wystarczy uruchomić systemowy wiersz poleceń i wpisać polecenie ping i adres IP serwera lub powiązaną z nim domenę, np. „ping mediaexpert.pl”. W ten sposób sprawdzimy stabilność połączenia. Jeśli mamy dobre łącze internetowe, np. w technologii światłowodowej, to ping będzie minimalny – nawet ok. 1-2 ms, zwłaszcza jeśli serwery zlokalizowane są w tym samym kraju, w którym dokonywany jest pomiar. Warto pamiętać o takiej funkcji ze względu na późniejszą możliwość wykonywania diagnostyki, gdy mamy problem z działaniem jakiejś strony internetowej.Ping możesz sprawdzić także na różnych portalach. Dzięki temu możesz łatwo zaobserwować, jakie różnice występują pomiędzy tymi, które są zlokalizowane za granicą, a krajowymi. Przykładowo, w przeprowadzonych przez nas testach pingu dla serwera umieszczonego w Warszawie, wynik to maksymalnie 5 ms, podczas, gdy w Paryżu to już 30 ms, a w Sao Paulo nawet 241 ms. Jak widać odległość od serwera ma ogromne znaczenie w przypadku osiąganych opóźnień.


Czym jest ping w grach?


Prawdopodobnie jednak bardziej interesuje Cię co to jest ping w grach komputerowych i jakie ma znaczenie. Przede wszystkim dotyczy on rozgrywki online. Ping, gdy jesteś podłączony do serwera gry, określa czas, jaki upłynął od przesłania na serwer informacji do otrzymania odpowiedzi. Podawany jest w milisekundach. Niski ping wynoszący ok. 50 ms pozwoli Ci na komfortową grę w większość tytułów, w tym dynamiczne strzelanki. Aczkolwiek da się uzyskać i lepsze wyniki, zależy to m.in. od Twojego łącza internetowego i wydajności sieci. Ping wynoszący ok. 20 ms jest praktycznie nieodczuwalny i do takiej wartości dążą zawodowi gracze. W praktyce im opóźnienie jest mniejsze, tym lepiej, ponieważ gra jest bardziej responsywna.


Zbyt duży ping będzie powodował lagi, czyli opóźnienia. Animacja obrazu podczas gry w sieci może przez to nie być płynna, a przeciwnicy będą nawet znikać i pojawić się w innych miejscach. Już opóźnienie wynoszące ok. 100 ms może powodować odczuwalne problemy w zabawie. Z kolei serwery, na których ping wynosi ponad 400 ms lub więcej, nie nadają się do gry. Zbyt duże opóźnienia mogą też być przyczyną problemów z połączeniem z serwerem lub rozłączać Cię w trakcie zabawy. Jeśli chcesz sprawdzić ping w grze, wystarczy, że skorzystasz ze wspomnianej wcześniej komendy i wpiszesz adres serwera. Oprócz tego bardzo często w wielu tytułach możesz włączyć menu ekranowe, w którym będzie się wyświetlać na bieżąco informacja o opóźnieniu.


Sprawdź również: 

Jak zmniejszyć PING?

Jak sprawdzić PING?


Co wpływa na ping?


Skoro już wiesz co to jest ping, to warto także mieć świadomość co na niego wpływa. Czynników tych jest niezwykle dużo, a najważniejszym z nich jest Twoje łącze internetowe. Oczywiście im szybszym dostępem do sieci dysponujesz, tym lepiej. Wpływ na ping ma także technologia, w której się łączysz. Największą stabilność zapewnia przewodowe łącze światłowodowe. W wypadku korzystania z Internetu mobilnego opóźnienia mogą być dokuczliwe i zależą od wielu zmiennych. Jeśli mieszkasz w okolicy, w której nadajniki sieci komórkowych są bardzo mocno obciążone dużą liczbą użytkowników, to przy korzystaniu z LTE możesz odczuwać „skoki” pingu, czyli zmianę z prawidłowych wartości jak np. 80 ms na 200 ms. Dlatego jeśli zależy Ci na niskim pingu, to powinieneś korzystać z sieci 5G. Znacznie mniejsze opóźnienia i możliwość obsługi większej liczby podłączonych urządzeń to tylko niektóre z zalet wprowadzenia nowego standardu. W praktyce pod względem pingu oraz przepustowości mogą one bez problemu konkurować z łączami światłowodowymi.


Lokalizacja, a ping


Serwer nie jest niczym innym, jak po prostu komputerem obsługującym ruch sieciowy. Oczywiście jest umieszczony w ogromnym centrum danych, w którym znajdują się tysiące podobnych jednostek. Oznacza to, że znajduje się fizycznie w jakimś miejscu, a to gdzie to jest, wpływa na ping. Nie bez powodu twórcy gier sieciowych stosują regionalizację serwerów, najczęściej pod względem kontynentów, np. obie Ameryki, Europa oraz Afryka i Azja z Australią i Oceanią. Warto łączyć się z serwerem, który znajduje się w Twojej lokalizacji, ponieważ jest najbliżej i możesz liczyć na najmniejsze opóźnienia. Zazwyczaj możesz bez problemu zmienić region, lecz musisz liczyć się z tym, że ping będzie większy. Warto jednak skorzystać z tej funkcji np., gdy masz problemy z pobraniem ważnej aktualizacji do gry. Często serwery w jednym regionie mogą być mocno obciążone, podczas gdy te w innym będą funkcjonować dobrze np. ze względu na mniejszy ruch o danej porze dnia.


Czy ping ma znaczenie?


Po zapoznaniu się z naszym poradnikiem z pewnością wiesz już jak duże znaczenie dla komfortowej gry ma niski ping. Niestety nie zawsze jest go łatwo uzyskać. Dlatego przygotowaliśmy kolejny poradnik. Dowiesz się w nim jak zoptymalizować działanie domowej sieci, aby ping był jak najmniejszy. Jest wiele czynników, które mogą zakłócić działanie domowej sieci, a ich odpowiednia diagnostyka pomoże uniknąć problemów. Pozwoli Ci to osiągnąć lepsze wyniki w ulubionych grach, a korzystanie z komputera będzie przyjemniejsze.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert