Zdaniem eksperta
Jedną z zalet wyszukiwarki Google jest możliwość uzyskania wyników nie tylko po wpisaniu hasła, ale również wczytaniu grafiki. Rozwiązanie to, czyli wyszukiwanie obrazem Google, może być przydatne w bardzo wielu sytuacjach. Z naszego poradnika dowiesz się, jak z niego korzystać na komputerze czy urządzeniach mobilnych.
Jak w codziennej pracy możesz wykorzystać wyszukiwanie obrazem Google? Funkcja ta na podstawie dostarczonego zdjęcia znajduje umieszczone w Internecie podobne fotografie. Przykładowo trafiłeś na piękny obraz, jednak nie masz pojęcia, jak się nazywa i kto jest jego autorem, sprawę załatwi za Ciebie Google. Wyszukiwanie obrazem w mig znajdzie wspomniane dzieło, a Ty będziesz mógł błysnąć wiedzą wśród znajomych. Spodobał Ci się plakat wiszący w restauracji? Wystarczy, że zrobisz jego zdjęcie i wyszukasz obraz w sieci. Natychmiast trafisz na miejsce, w którym można go zamówić.
Oprócz tego wyszukiwanie obrazu Google pomoże Ci np. zlokalizować miejsca na podstawie wgranej fotografii, znaleźć podobne zdjęcia czy wykryć, skąd pochodzi grafika. Dowiesz się np. kto jest autorem i czy obraz jest przeznaczony do ponownego wykorzystania. Możesz również wyszukać to samo zdjęcie w większej rozdzielczości, np. po to, aby ustawić sobie je jako tapetę czy wykorzystać w publikacji, jeśli oczywiście pozwalają na to prawa autorskie.
A co, jeśli sam jesteś fotografem lub grafikiem? Bez trudu znajdziesz swoje zdjęcie w zasobach Google i sprawdzisz, gdzie oraz w jakim kontekście zostało opublikowane oraz czy jest użytkowane w dozwolony sposób. Możliwości jest więc bez liku i w zasadzie tylko od Twojej kreatywności zależy, jak wykorzystasz funkcję wyszukiwanie obrazem Google.
Dostęp do wyszukiwarki ma praktycznie każde urządzenie wyposażone w przeglądarkę internetową. Jednak naturalnie najwygodniej korzysta się z niego na komputerach i urządzeniach mobilnych, zwłaszcza jeśli są one wyposażone w przeglądarkę Chrome. Pamiętaj, że może ona nie tylko wyszukiwać obrazem, ale również na podstawie wpisanego hasła, przykładowo wpisanie frazy „tani telewizor” zaprezentuje Ci grafiki najlepiej jej odpowiadające.
Żeby wykorzystać wyszukiwanie obrazem Google, musisz dostarczyć zdjęcie. W tym celu w pasku wyszukiwania możesz wkleić jego adres URL. To najwygodniejszy sposób, jeśli grafika jest dostępna w sieci, ponieważ nie musisz pobierać jej na swój komputer. Kolejną metodą jest przesłanie zdjęcia z dysku komputera. Wystarczy kliknąć na ikonę aparatu, a następnie wybrać polecenie „prześlij plik”. W oknie, które się uruchomi, powinieneś wskazać zdjęcie, które ma zostać wyszukane. Po jego wybraniu zostanie ono załadowane do przeglądarki. Pamiętaj, że to, jak długo plik graficzny będzie wgrywany, zależy od tego, ile miejsca zajmuje na dysku i jak szybkie łącze internetowe masz. Innym sposobem jest metoda „przeciągnij i upuść”. Wystarczy, że klikniesz na plik i trzymając wciśnięty przycisk myszy przeciągniesz go na zaznaczone miejsce w oknie przeglądarki. Trzeba przyznać, że to jeden z najprostszych i najbardziej intuicyjnych sposobów na wyszukiwanie obrazem Google. Korzystając z tych metod łatwo i szybko odnajdziesz interesujące Cię grafiki w sieci.
Funkcja Google szukaj obrazem jest także dostępna w przeglądarkach internetowych. Wystarczy, że korzystasz z Chrome i w sieci trafisz na interesującą Cię grafikę. Kliknij na nią prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz polecenie „Przeszukaj obraz za pomocą narzędzia Google Lens”.
Rozwiązanie to działa podobnie w Chrome na urządzeniach mobilnych, z tą różnicą, że gdy trafisz na interesującą Cię grafikę powinieneś przytrzymać na niej palec, a w menu kontekstowym, które się pojawi, wybrać polecenie „Szukaj z Obiektywem Google”. Z opcji tej można również skorzystać w popularnej przeglądarce Brave, tam po kliknięciu prawym przyciskiem myszy wybierz opcję „Szukaj obrazu w Google”.
Co ciekawe, podobna funkcja dostępna jest w przeglądarce Edge. Klikając prawym przyciskiem myszy możemy wybrać polecenie „Wyszukaj obraz w sieci web”. Pamiętaj jednak, że nie skorzysta ono z Google, a Bing, która jest domyślną wyszukiwarką systemu Windows, rozwijaną przez Microsoft. Z funkcji tej warto skorzystać chociażby po to, aby porównać otrzymane wyniki.
Oczywiście w przypadku urządzeń mobilnych możesz skorzystać z opisanych przez nas wcześniej metod i do wyszukiwania załadować np. zdjęcie na podstawie adresu URL. Warto jednak zwrócić uwagę na obecność bardziej zaawansowanej funkcji niż wyszukiwanie obrazem Google. Jest nią aplikacja „Obiektyw Google” nazywana również „Google Lens”. Wykorzystuje ona aparat Twojego smartfona lub tableta do wyszukiwania obrazów w Google.
Jeśli jesteś np. w kawiarni i spodobała Ci się filiżanka, wystarczy, że skorzystasz z tej funkcji i w kilka chwil odnajdziesz sklep, w który możesz ją zamówić. Na spacerze znalazłeś liść drzewa, którego nie znasz? W kilka sekund „Obiektyw Google” podpowie Ci, co to za gatunek. Z funkcji tej możesz skorzystać również dla zdjęć, które już zrobiłeś i są zapisane w pamięci Twojego telefonu. Jak widać możliwości są bardzo duże i z pewnością w codziennym użytkowaniu aplikacja ta może być bardzo przydatna.
Zdjęcia, które są przez Ciebie przesyłane do wyszukiwarki Google muszą być przechowywane na serwerze. Dlatego racjonalne wydaje się być pytanie w jaki sposób Google przetwarza otrzymane materiały. Firma informuje, że grafiki, które zostały wykorzystane do wyszukiwania obrazem są przechowywane maksymalnie przez 7 dni i następnie usuwane. Nie są również przechowywane w historii czy wykorzystywane w aplikacjach i usługach udostępnianych przez Google. Nie musisz więc mieć obaw, że ktoś w sieci trafi na Twoje zdęcie, które było używane do wyszukiwania obrazem.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756