Rower miejski - transport i rekreacja
Rower miejski to jeden z najpopularniejszych w ostatnim czasie pojazdów. W sezonie wiosenno-letnim (i zawsze wtedy, gdy tylko pogoda na to pozwala) ulice, deptaki i ścieżki rowerowe w miastach dużych i małych zapełniają się
rowerami typu holender (tudzież holenderka),
składakami,
cruiserami i innymi miejskimi jednośladami, których spory wybór oferuje Media Expert.
Na rowerach miejskich jeżdżą starzy i młodzi, wysportowani i ci bez doskonałej kondycji fizycznej, kobiety, mężczyźni, dzieci, zaawansowani rowerzyści, a także początkujący amatorzy dwóch kółek. Coraz bardziej rozbudowana sieć dróg dla rowerów (DDR) pozwala swobodnie docierać nimi do pracy, do szkoły czy na uczelnię, a nawet wybierać się na niewielkie zakupy. Dla jednych miejski rower jest dziś modnym, praktycznym, ekologicznym i ekonomicznym zarazem środkiem transportu, dla innych rekreacją i czystą przyjemnością podczas weekendowych przejażdżek po mieście, a dla jeszcze innych jednym i drugim jednocześnie.
Rower do miejskiej dżungli
Czym się charakteryzuje rower miejski? Jest wygodny, bezpieczny i funkcjonalny. Niezależnie od konkretnego jego typu, marki czy modelu, zarówno
rower miejski męski, jak i
rower miejski damski, przystosowane są swoją konstrukcją i wykonaniem przede wszystkim do specyfiki jazdy po mieście, a więc po twardej, w miarę gładkiej nawierzchni, w towarzystwie innych uczestników ruchu, do jazdy po trasach, na których trzeba niekiedy także – niestety – pokonać jakiś krawężnik, po zatłoczonych ulicach, na których konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, posiadanie idealnie działających hamulców, bezproblemowe, szybkie zatrzymywanie się i ruszanie (wsiadanie i zsiadanie z roweru), potrzebna jest doskonała widoczność (szerokie pole widzenia rowerzysty) i widzialność (dobre oświetlenie roweru).
Ponieważ
rower miejski najczęściej jest codziennym środkiem transportu, musi być przede wszystkim bardzo praktyczny – umożliwiać podróżowanie na nim w różnych (nie tylko sportowych strojach – także w płaszczu czy długiej spódnicy albo w spodniach o szerokich nogawkach), chronić rowerzystę i jego ubranie przed zabrudzeniem, pozwalać łatwo coś (torebkę, laptop czy inne podręczne rzeczy) lub kogoś (dziecko w specjalnym
foteliku rowerowym albo pasażera „na gapę” siedzącego na
bagażniku) przewieźć, a nawet ułatwiać „parkowanie”…
Wyposażenie roweru miejskiego
Wszystko to decyduje o budowie i wyposażeniu miejskiego roweru, który ma zazwyczaj: bagażnik z tyłu lub pojemny
kosz rowerowy mocowany z przodu – na kierownicy,
przednią i tylną lampę (zasilane z dynamo),
dzwonek, dość duże, wygodne, regulowane siodełko, stosunkowo gładkie opony i duże koła (dla osób dorosłych to
28, ewentualnie niekiedy także
26 cali), pełne
błotniki rowerowe albo nawet bardziej rozbudowaną osłonę koła tylnego, osłonę na łańcuch,
stopkę do roweru (czy też nóżkę) i niekiedy także przerzutki (co najmniej trzy biegi), choć model miejski standardowo nie musi nawet ich mieć. Elementy te są bardzo charakterystyczne właśnie dla rowerów miejskich, ale jeszcze jednym – niezwykle istotnym – ich wyróżnikiem jest… duża kierownica („wygięta w jaskółkę”) z ergonomicznie wyprofilowanymi uchwytami i obniżona i/lub wygięta rama, która wielu osobom kojarzy się z rowerem – damką, czyli modelem przeznaczonym dla kobiet.
Tymczasem, zarówno typowe rowery miejskie damskie, jak i miejskie rowery męskie tak właśnie wyglądają. Dzięki tej konstrukcji wsiadanie i schodzenie z roweru jest łatwiejsze i szybsze, a zarazem bezpieczniejsze w ruchu ulicznym, natomiast środek ciężkości pojazdu umiejscowiony jest wtedy tak, że lepiej się taki rower prowadzi, a także nosi, gdy na przykład trzeba pokonać z nim schody, aby go wynieść z domu (rower miejski o standardowym rozmiarze ramy
17 –
18 cali, przeznaczony dla osoby o wzroście około 170 – 180 centymetrów, waży zwykle kilkanaście kilogramów). Konstrukcja rowerów przeznaczonych do jeżdżenia po mieście wymusza niejako styl tej jazdy. Nie są to pojazdy szybkie, ale za to dość „zwinne” i uniwersalne. Ich specyfika powoduje, że rowerem miejskim jeździ się o prostej sylwetce. Dzięki temu rowerzysta może lepiej kontrolować sytuację na drodze. Jest też łatwiej i szybciej zauważalny na przykład przez kierowców, a do tego sprawniej wykonuje niektóre manewry.
Rodzaje rowerów miejskich
Do rowerów miejskich zalicza się kilka różnych typów rowerów i z wieloma określeniami w przypadku tej kategorii pojazdów można się spotkać, zatem słowem wyjaśnienia… Rower miejski (zwany także city bike lub citybike albo rower city) to rower o charakterystycznych cechach konstrukcyjnych, przystosowanych do jazdy w warunkach miejskich. Miejskim rowerem jest na przykład rower holenderski, tak zwany holender (lub holenderka), a także stylowy rower cruiser. Pierwszy z nich ma europejskie tradycje, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z „ojczyzny rowerów miejskich” – z Holandii, drugi natomiast ze Stanów Zjednoczonych. Róźnią się swoją historią i budową, ale oba są idealne do miasta. Klasyczne holenderskie rowery mają obniżoną, wygiętą w dół ramę i duży koszyk na kierownicy. Cruiser natomiast wyróżnia się ramą lekko wygiętą w pałąk – ale do góry (co nadaje mu delikatnie kształt motocykla) oraz – niedającymi się nie zauważyć – grubszymi oponami i kolorowymi detalami.
Oba te rowery miejskie są bardzo stylowe, jednak to przede wszystkim cruisery przyciągają uwagę na ulicy. Holendry za to wydają się o wiele praktyczniejsze, choć pewnie nie tak praktyczne, jak nowoczesne składaki, które także są chętnie wykorzystywane w mieście. To rowery, z którymi przede wszystkim łatwo się podróżuje – w jednej chwili można je złożyć, „wziąć pod pachę” i komfortowo wsiąść z nimi na przykład do tramwaju albo zabrać do pracy i bez większego problemy trzymać je w biurze, aby potem je tak samo szybko rozłożyć, wsiąść na nie i wrócić do domu. Wybierając rower miejski, warto najpierw dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i indywidualny styl jazdy, a także prawdopodobny sposób oraz częstotliwość korzystania z roweru i dopiero na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję o zakupie konkretnego modelu. Zobacz także produkty z kategorii:
rowery MTB,
rowery dla dziecka,
rowery trekkingowe,
rowery crossowe,
rowery szosowe oraz
rowerki biegowe.