Czym jest pamięć RAM?
Pamięć RAM (Random-Access Memory), to pamięć operacyjna komputerów, co oznacza, że dane zapisywane w pamięci RAM nie są przechowywane. Sama pamięć służy do zapisywania aktualnie wykonywanych czynności, dzięki czemu możemy sprawnie korzystać z komputerów i laptopów.
Przy pomocy pamięci RAM urządzenie przetwarza wszystkie czynności, począwszy od wciskania klawiszy, skończywszy na korzystaniu z kilku kart w przeglądarce jednocześnie. Zatem im bardziej intensywnie korzystamy z komputera, czyli wykorzystujemy go do wielu czynności jednocześnie, tym wydajniejszej pamięci RAM potrzebujemy.
Rodzaje pamięci RAM
Szukając pamięci RAM do swojego urządzenia możemy spotkać się z różnymi określeniami, które charakteryzują dany rodzaj pamięci operacyjnej:
- Pamięć DDR i DDR2 – są to starsze typy pamięci RAM, z niską częstotliwością taktowania, co, wyjaśniając w uproszczeniu oznacza, że wolniej odbierają impuls elektryczny, a tym samym są mniej wydajne. Obecnie rzadko spotyka się ten rodzaj pamięci.
- Pamięć RAM DDR3 i DDR4 – usprawniają działanie systemu operacyjnego, zapewniają wydajną pracę urządzenia. Pamięć operacyjna DDR4 jest obecnie najnowszą wersją. Szeroki wybór DDR4 oferuje m.in. Hyperx – RAM 4, 8, 16 GB.
- Pamięć RAM DDR5 – ten rodzaj pamięci RAM nie jest jeszcze dostępny, ale według zapowiedzi producentów być może już wkrótce będzie w naszym zasięgu.
Co wpływa na jej wydajność?
Wydajność pamięci RAM zależy w głównej mierze od pojemności określanej za pomocą GB. Obecnie podstawowa pamięć operacyjna wynosi minimum 4 GB i w wielu przypadkach okazuje się wystarczająca. Urządzenia tego typu zwykle przypominają zieloną płytkę, np. pamięć RAM Kingston, która odznacza się niewielkimi rozmiarami, atrakcyjną ceną oraz niezawodnością. Pamięć 4 GB sprawdza się głównie przy podstawowych zadaniach wykonywanych na komputerze czy laptopie.
Osoby, którym zależy na płynnym działaniu wielu programów jednocześnie zwykle, decydują się na większą pamięć RAM, np.:
- pamięć RAM 8 GB – jest to optymalna pojemność zapewniająca stosunkowo wydajną pracę urządzenia nawet przy korzystaniu z bardziej zaawansowanych funkcji. Pamięć RAM 8GB umożliwia m.in. pracę przy komputerze, oglądanie filmów, czy sprawne korzystanie z Internetu.
- pamięć operacyjna RAM 16 GB – na pamięć powyżej 8 GB powinny zdecydować się osoby, które korzystają z bardziej zaawansowanych programów, a także gracze. Wiele gier wymaga wyższej pamięci operacyjnej.
Na wydajność pamięci RAM wpływają również inne parametry, dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na jej rodzaj i pojemność, ale także na:
- częstotliwość taktowania,
- liczba kości,
- chłodzenie pamięci,
- opóźnienie CAS,
- napięcie.
Wybierając pamięć RAM do laptopa, warto sprawdzić, czy dany rodzaj będzie pasował do płyty głównej naszego urządzenia, ponieważ laptopy mają inny rozstaw niż komputery stacjonarne.