Poradniki Eksperta

Jaki RAM do laptopa, a jaki do komputera?


Chcesz zmienić lub rozszerzyć pamięć operacyjną w swoim komputerze? To na pewno dobry ruch, który zwiększy wydajność sprzętu. Przed zakupem sprawdź, jakie kości możesz zamontować. Jaki RAM do laptopa kupić? Czy moduły pamięci do komputera stacjonarnego czymś się różnią? Poniżej odpowiadamy na te i inne pytania.jaki ram do laptopa i komputera


Jaki RAM do laptopa? A do komputera stacjonarnego?


Wydawałoby się, że tak kompaktowe podzespoły jak kości pamięci RAM będą kompatybilne z każdym rodzajem komputera. Niestety, jest zgoła inaczej. Musisz szukać modułów dedykowanych konkretnej kategorii sprzętu. Przede wszystkim, kości RAM do PC są większe. Nie ma możliwości podłączenia ich do laptopa, ze względu na kompaktową konstrukcję komputerów przenośnych. Jeśli odwiedzisz odpowiednią kategorię w naszym sklepie internetowym, zauważysz różnicę. Pamięć przeznaczona do montażu w laptopie ma formę płaskiej karty. 


A jaki ram do komputera stacjonarnego kupić? W tym wypadku oferta jest szersza. Ma to oczywiście związek z faktem, że to właśnie PC są najczęściej konfigurowane przez użytkowników. Właściciele laptopów rzadziej decydują się na rozbudowę, bo tego rodzaju sprzęt służy przeważnie do innych celów, w których najwyższa wydajność jest potrzebna sporadycznie.


Jaka pamięć RAM do laptopa? Jaką kupić?


Jeśli podjąłeś już decyzję o zmianie lub rozbudowaniu pamięci operacyjnej laptopa, musisz wybrać odpowiedni moduł RAM. W przypadku komputera przenośnego starszej generacji, możliwe jest jeszcze wykorzystywanie typów DDR3 lub DDR 3L. Nadal możesz kupić moduły tego rodzaju. Są nawet dostępne w niskich cenach, więc inwestycja w tuning kilkuletniego laptopa może się opłacić. Możesz wymienić zainstalowaną już pamięć RAM na kości o lepszym taktowaniu i większej pojemności lub po prostu dołożyć kolejny moduł.Jak sprawdzić czy płyta główna dysponuje dodatkowym slotem pamięci? To bardzo proste. 


  1. W przypadku systemu operacyjnego Windows 10 wystarczy, że uruchomisz Menadżera Zadań. Zrobisz to w mgnieniu oka, za pośrednictwem skrótu klawiszowego CTRL + SHIFT + ESCAPE. 
  2. Następnie wybierz zakładkę „Wydajność”. 
  3. W menu bocznym znajdź sekcję „Pamięć”. Kliknij w nią, a ukaże Ci się kilka najważniejszych informacji na jej temat. 
  4. W tym wypadku istotny jest parametr „Użyte gniazda”. Jeśli nie wszystkie sloty są zajęte, możesz ze spokojem rozpocząć poszukiwania odpowiedniej pamięci RAM do laptopa. 


jaki ram do laptopa


Na jaką pojemność powinieneś się zdecydować? Do pracy, nauki i surfowania po sieci spokojnie wystarczy 8 gigabajtów. W wypadku wykorzystywania laptopa do gier, warto wybrać moduły o pojemności 16 GB. Zwróć także uwagę na częstotliwość taktowania. Im wyższa, tym lepiej. Pamięć DDR4 zapewnia wysokie taktowanie, bardzo często przekraczające 3000 MHz. Kość gwarantującą 3200 megaherców i 8 gigabajtów pamięci możesz kupić już za około 150 złotych. Nie jest to duży wydatek, a różnica w wydajności notebooka może być naprawdę spora. Wiesz już, jaki RAM do laptopa kupić. Czas więc zając się komputerami stacjonarnymi.
Jaki RAM do komputera? Co oferują producenci?


Wybierając pamięć RAM do komputera stacjonarnego, masz do wyboru więcej konfiguracji. Najpopularniejsze są obecnie kości oferujące pojemność 16 gigabajtów. Jest to już ilość, która pozwala uruchomić i komfortowo grać we wszystkie gry AAA. Decydując się na taką pojemność, warto zwrócić się ku modułom z taktowaniem powyżej 3000 MHz. Taka konfiguracja zapewnia odpowiedni poziom wydajności podczas rozgrywki. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wybrał większą pojemność pamięci. Coraz bardziej powszechne są zestawy komputerowe oferujące 32 GB RAM. To już wartości zapewniające pewien „zapas” na przyszłość.


jaki ram do komputera


Jak zapewne wiesz, gry i oprogramowanie stają się coraz bardziej rozbudowane i przez to ich wymagania rosną. Profesjonalni gracze decydują się na instalację nawet 64 i 128 GB RAM. To już jednak wiąże się z dużą inwestycją, bo najbardziej pojemne kości pamięci kosztują nawet trzy tysiące złotych. Czy warto? Zdecydowanie tak. Moc obliczeniowa komputera z taką pamięcią jest olbrzymia. Oczywiście aby skusić się na taką konfigurację, potrzebujesz także odpowiedniej płyty głównej i procesora, który będzie w stanie obsłużyć takie wartości. To, jaki RAM do komputera możesz wybrać, zależy od innych podzespołów i planując rozbudowę zestawu musisz mieć to na uwadze.


Czy zmiana będzie odczuwalna?


Zdecydowanie tak. Potwierdzi to każdy, kto zdecydował się na rozbudowanie lub zmianę pamięci. Sam montaż jest stosunkowo łatwy i możesz dokonać go samodzielnie. Najważniejsze, że wiesz już jak dobrać pamięć ram do laptopa i komputera stacjonarnego. Jeśli nadal masz wątpliwości i chciałbyś skorzystać z pomocy, zwróć się do naszych doradców. Udzielą odpowiedzi na Twoje pytania i pomogą wybrać właściwe kości pamięci RAM.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert