Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak sprawdzić RAM w komputerze i laptopie?

 2023-10-13 

Zastanawiasz się, co oznacza skrót RAM? Szukasz informacji, jaki wpływ na działanie komputera mają parametry pamięci RAM? A może planujesz zakup nowego urządzenia i nie wiesz, jakie będzie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb? W takim razie sprawdź, co kryje się pod tym skrótem, jaki wpływ ma ten podzespół na działanie całego komputera i komu opłaca się inwestowanie w porządną pamięć RAM!

Co to jest RAM?

RAM, a raczej pamięć RAM, to jeden z podzespołów komputerowych, który ma duży wpływ na wydajność całego urządzenia. W jaki sposób? Wpływa na prędkość działania systemu oraz uruchamiania się poszczególnych programów. Pod hasłem pamięć RAM zostały skumulowane wszystkie informacje o procesach zachodzących w urządzeniu.  


Wśród parametrów wymieniona jest tak zwana częstotliwość lub taktowanie pamięci RAM. Co to oznacza? Taktowanie to nic innego, jak ilość przetworzonych procesów na sekundę działania urządzenia, a także jego ogólna wydajność. Im większa wartość, tym szybciej procesy zostaną ukończone. W efekcie komputer działa szybciej i sprawniej. 


Dobry RAM ułatwia także wykonywanie wielu zadań w tym samym czasie, dlatego jest bardzo istotnym elementem w pracy każdej osoby, której zależy na szybkim i sprawnym wykonywaniu zadań, przy uruchomionych wielu programach. To ważny element dla programistów i osób, które zarządzają innymi podmiotami ze swojego laptopa. Warto zwracać uwagę na częstotliwość pamięci RAM zwłaszcza w komputerach i laptopach służbowych. Zastanawiasz się, jak sprawdzić RAM?

Jak sprawdzić RAM w komputerze?

Jeśli nie jest możliwe odszukanie specyfikacji, a oryginalne opakowanie gdzieś zaginęło? Taka informacja jest ukryta w każdym laptopie i komputerze, ale nie trzeba ich rozkręcać, żeby ją znaleźć. Wystarczy wyszukać i uruchomić program o nazwie „CMD”, który mają zainstalowane wszystkie laptopy i komputery. Żeby go zlokalizować, najlepiej skorzystać z wyszukiwarki w urządzeniu. Po uruchomieniu tego programu pojawi się czarne okienko, w którym wystarczy wpisać hasło „wmic memorychip get speed” i potwierdzić wybór przyciskiem „enter”. 


Pokazany wynik to częstotliwość RAM w danym urządzeniu. Jeśli chcemy się też dowiedzieć, ile pamięci RAM znajduje się w naszym komputerze, możemy kliknąć prawym przyciskiem myszy na pasku zadań. Z rozwiniętego menu wybieramy opcję “menedżer zadań”. Otworzy nam się okno, w którym wybieramy “Więcej szczegółów”. Następnie w opcjach znajdujących się u góry wybieramy “Wydajność”. Po lewej stronie druga informacja od góry będzie się nazywała “Pamięć”. Tam uzyskamy więcej szczegółów dotyczących naszej pamięci RAM. Oprócz taktowania będą tam dane o jej ilości oraz o tym, ile slotów na pamięć RAM jest już używanych. Taka wiedza pozwala nam zadecydować w przyszłości czy w ogóle możemy dokupić pamięć i zmodyfikować swój komputer poprzez jej dołożenie. Właśnie w ten sposób można sprawdzić RAM.

A jak sprawdzić RAM w laptopie?  Wszystkie specyfikacje znajdują się na opakowaniu, ale można też wyszukać je na stronie producenta. 

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756